Bu yazımızda Artırılmış Gerçeklik Nedir? Artırılmış Gerçekliğin Kullanım Alanları Nelerdir? sorularını ele alacağız. Gün geçtikçe daha hızlı ilerleyen teknoloji dünyasının en dikkat çeken konularından biri olan artırılmış gerçekliğe daha yakından göz atalım.

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) Nedir?

Hâlâ gelişmeye devam eden ve günlük hayatımızda birçok yerde görebileceğimiz artırılmış gerçeklik, en basit şekilde fiziksel dünyayı sanal dünya ile gerçek zamanlı olarak birleştirerek inanılmaz deneyimler sunan bir teknolojidir. Bu bahsettiğimiz sanal dünya bir bilgisayar tarafından üretilen görüntü, ses ve grafik gibi ögelerdir. AR bu sanal ögeleri cihazların cisim tanıma özelliğini kullanarak fiziksel dünyaya entegre eder. Gerçekte zaten var olan cisimlerin üzerine sanal nesneler eklenir ve kelimenin tam anlamıyla gerçeklik artırılmış olur.

Artırılmış Gerçekliğin Türleri Nelerdir?

Artırılmış Gerçeklik kendine özgü işlevsellik ve niteliklerine göre çeşitlilik göstermektedir. Günümüzde yaygın kullanılan 4 farklı AR türünü inceleyelim.

İşaretçi Tabanlı Artırılmış Gerçeklik (Marker-Based Augmented Reality)

Görüntü tanımaya dayalı olarak çalışan İşaretçi Tabanlı AR, QR koddan özel işaretlere kadar aklınıza gelen herhangi bir görseli tarayarak kullanıcılar için dijital içerikler oluşturur. Bunun için genellikle akıllı telefon kameraları veya AR gözlüğü kullanılabilmektedir.

Günümüzde pazarlama ve perakende amaçlı kullanılan işaretçi tabanlı artırılmış gerçeklik iki boyutlu sabit bir görüntüyü dijital animasyonlarla hayata geçirerek kullanıcılarına özel bir deneyim sunar.

İşaretsiz Artırılmış Gerçeklik (Marker-less Augmented Reality)

İşaretsiz AR GPS, dijital pusula ve ivmeölçer gibi donanımlardan yararlanarak önceden tanımlı olan sanal nesneyi istediğimiz yere istediğimiz büyüklükte yerleştirebilmeyi sağlar. İçeriğine bağlı olarak nesneleri, yüz ve vücutları daha doğru tanıyabilmek için farklı modelleri kullanılabilir.

Örneğin IKEA herhangi bir taşıma problemi yaşamadan farklı stillerdeki 3 boyutlu kanepeleri konumlandırarak direk görüntüye yerleştirerek görünümünü değerlendirme şansı verir. Aynı şekilde Snapchat’in filtreleri de bu artırılmış gerçeklik türüne verilebilecek başka bir örnektir.

Artırılmış Gerçeklik Snapchat Örneği

Projeksiyon Tabanlı Artırılmış Gerçeklik (Projection-Based AR)

Konum Tabanlı AR aslında bir film projektörünün çalışma şekline oldukça benzerdir. Dijital içerikler yapay bir ışık yardımıyla gerçek yüzey üzerine yansıtılarak gösterilir. Konum Tabanlı AR’ın başlıca avantajı kullanıcıların herhangi bir cihaz kullanmasına gerek duymadan sensörler ve 3D yardımıyla ortamdaki herkesin rahatlıkla görebileceği ve etkileşime geçebileceği daha büyük ölçekli alanlardaki yüzeylere yansıtılabilmesidir. Konum tabanlı AR arabalar gibi büyük nesneleri müşterilere sunmak için oldukça kullanışlı bir deneyim sunar.

Süperpoze Artırılmış Gerçeklik (Superimposition-based AR)

Süperpoze AR nesne tanıma özelliğini kullanarak gerçek nesneleri tanır ve bu nesneyi değiştirebilir. Bu değiştirme işlemi arttırılmış görüntünün, gerçek nesnenin kısmen veya tamamen yerini alması şeklinde gerçekleşir. Bu tür artırılmış gerçeklikler, tıp alanında hasta vücuduna X-ışını yerleştirmek için veya tarihi bir tur geliştirirken bir yapının eski yıllarda nasıl göründüğünü göstermek için kullanılabilmektedir.

Artırılmış Gerçeklik Eski Yapı Örneği

Artırılmış Gerçeklik ile Sanal Gerçeklik Arasındaki Farklar Nelerdir?

Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik Arasındaki Farklar

Bu iki kavram ne kadar benzer gözükse de artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik birbirinden oldukça farklı teknolojilerdir. Aslında adlarına dikkatli bakacak olursak tam anlamıyla sorumuzun yanıtı içinde gizli denilebilir. Sanal Gerçeklikte gerçek olmayan yani sanal bir dünya vardır. Yaşayacağınız tüm deneyimler gerçeklikten bağımsız bir 3D simülasyon olarak sağlanırken Artırılmış Gerçeklikte sanal dünya gerçek nesnelerle buluşur. Bunu biraz açacak olursak dijital görüntüler fiziksel ortamın canlı görüntüsünün üzerine yerleştirilir. Bunun için yalnızca bir cihaz kamerası kullanılır ve bu sayede kolayca erişilebilir.

Sanal gerçeklikte ise gözlük veya başlık gibi bir ekipmana ihtiyaç duyulur. Çünkü sanal gerçeklik uygulamaları sizi tamamen sanal bir ortama götürebilmesi için tüm görüş ve duyuş alanını kapsaması gerekir. Kısaca özetleyecek olursak artırılmış gerçeklik var olan dünyanın üzerine bambaşka bir dünya eklerken, sanal gerçeklik sizi gerçeklikten tamamen kopararak hayali bir dünya deneyimi sunar.

Artırılmış Gerçeklik Nasıl Çalışır?

Az önce bahsettiğimiz gibi AR deneyimini yaşayabilmek için öncelikle bir cihaza ihtiyaç duyulabilir. Bu cihaz en basitinden bir akıllı telefon veya tablet olabilirken AR gözlükleri veya ekranlar ile de kullanılabilmektedir. Cep telefonlarında artırılmış gerçekliği tam olarak kullanabilmek için AR teknolojisini barındıran yardımcı bir uygulama yüklememiz gerekir. Uygulama kamera yardımıyla çevreyi tarayarak etrafınızdaki nesneleri algılar ve bu nesnelere uygun olarak sanal ögeler sağlar.

Resimler, animasyonlar, videolar veya 3 boyutlu modeller gibi veriler kullanan artırılmış gerçeklik kullanıcılara hem doğal hem yapay ışığı katmanlayarak bir arada görme imkanı sunar. İlk katman görevini fiziksel dünyamız üstlenirken kameranın görüntüyü işlemesiyle dijital ögeler de cihaz aracılığıyla görülebilmektedir.

Artırılmış Gerçekliğin Kullanım Alanları Nelerdir?

Artırılmış Gerçeklik Eğitim

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi artırılmış gerçeklik birçok çeşide sahip ve her bir çeşidi ona farklı kullanım alanları sağlamakta. Bu farklı kullanım alanları sayesinde girmediği sektör kalmadı dersek yanlış söylemiş olmayız. AR ile şirketler billboardlar, animasyonlar, afişler ve daha aklınıza gelebilecek çok değişik biçimlerde zenginleştirerek ürünlerini pazarlama şansına sahip olmuşlardır. Oldukça ilgi çekici uygulamalar geliştirmeyi sağlayan bu teknoloji ile şirketler ürünlerini kullanıcılarına daha etkili bir şekilde sunma imkanı bulmuşlardır.

Aynı şekilde günümüzün büyük bir bölümünü harcadığımız sosyal medyada kullanılan filtreler de artırılmış gerçeklik teknolojisinin bir parçasıdır. Bunun yanında oyunlardan tutun eğitime kadar çok farklı alanlarda çok farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Aşağıda bu teknolojinin yararlanıldığı bazı alanları bulabilirsiniz.

 • E-Ticaret
 • Pazarlama
 • Turizm
 • Sinema
 • Sağlık
 • Oyunlar
 • Turizm
 • Emlak
 • İnşaat
 • Tıp
 • Eğitim
 • Lojistik
 • Dekorasyon
 • Sanat ve Müzeler
 • Alışveriş

Artırılmış Gerçekliğin Avantajları Nelerdir?

Az önce de bahsettiğimiz gibi bu teknoloji farklı alanlarda birçok farklı ve önemli avantajlar sağlar.

Pazarlama alanında ürünlerin tanıtımı ve pazarlanmasında büyük bir önem taşıyan artırılmış gerçeklik, markaların yeni ürünlerini kullanıcılarına gerçek boyutlarda evlerinde diledikleri gibi yerleştirerek inceleme fırsatı sunar. Bu sayede kullanıcılar daha hızlı ve kolay şekilde karar vererek satın alma işlemini gerçekleştirebilir.

Bu teknolojinin avantaj sağladığı bir diğer sektör ise eğitimdir. Okullarda gördüğümüz derslerde konular genelde yazılar ve görseller gibi materyal üzerinden işlense bile öğrencilerin derse ilgisini artırmasına yetmez. Örneğin güneş sistemi konulu bir ders işleniyor olsun. Bu dersi yalnızca görsellerle tanımaya çalışmak yerine artırılmış gerçeklik ile çevremizde hareketleriyle inceleyebilmek öğrenmemizde çok daha etkili olacaktır.

Artırılmış Gerçeklik İnsan Vücudu Örneği

Bunun yanında tıp veya veterinerlik alanlarında eğitim alan öğrenciler için herhangi bir kadavraya ihtiyaç duymadan anatomilerini iskeletinden organlarına kadar istedikleri yerde ve zamanda 3 boyutlu bir şekilde öğrenme imkanı sağlar. Bunların yanı sıra ameliyat ve tedavilerin nasıl yapılacağı artırılmış gerçeklik sayesinde öğrenilebilmektedir. Hatta simülasyon uygulamaları ile sanal dünyada yapılan simülasyonların yetersizliğinden sıyrılıp gerçek hayat deneyimi ile zenginleştirerek doktorlar ameliyatları önceden simüle edebilir ve ameliyat esnasında olabilecek riskleri minimuma indirgeyebilirler.

Bunların yanında gerçeklik ve sanallığı mükemmel bir şekilde birleştiren bu teknolojinin avantajlarından bir diğeri de her alana ve her kişiye uygun olabilmesidir. Bu özelliği ile artırılmış gerçeklik ile yapılan uygulamalar oldukça büyük bir kitleye ulaşabilmekte ve istenilen türe göre içeriklere kolayca ulaşılabilmektedir.

AR’ın E-Ticaretteki Örnekleri 

Müşterilerine birçok farklı şekilde ulaşmaya imkan sağlayan artırılmış gerçeklik reklamları tüm dünyada markalar tarafından oldukça kullanılmaya başlanmıştır. Kullanıcılarına konforlu bir deneyim sağlayan teknoloji ürünleri ön plana çıkararak satın alma işlemlerini hızlandırmaktadır.

 • IKEA

Artırılmış gerçekliğin mobilya endüstrisindeki en iyi örneklerinden biri olan IKEA, müşterileri daha satın almadan ürünlerini evlerinde sanal olarak yerleştirerek uyup uymayacağına karar verebilme fırsatı verir. Bu sayede müşteriler boyutları göz önünde bulundurarak odalarındaki duruşu hakkında fikir sahibi olabilirler. IKEA son yıllarda bu teknoloji sayesinde online satışlarında oldukça artış sağlamıştır.

 • Sephora

Makyaj malzemelerini çıkardıkları arttırılmış gerçeklik uygulaması sayesinde test etmeyi mümkün kılan Sephora, kullanıcıların yüzlerini 3 boyutlu olarak taramayı sağlamaktadır. Normalde internetten satın alınırken rengini anlamakta güçlük çeken müşteriler bu uygulama ile istedikleri makyaj malzemesinin istedikleri renklerinin görüntüsünü görebilerek güvenle satın alabilmektedir.

 • Amazon

Dünyadaki en önemli e-ticaret sitelerinden biri konumunda olan Amazon kullanıcılarına oturma odası, mutfak, elektronik ve hatta oyuncaklar ve oyunlar da dahil olmak üzere çok çeşitli ürünleri sanal olarak yerleştirerek nasıl göründüklerini görülebilmesine imkan sunar. Ürünleri hareket ettirebilmenizin yanında döndürmeyi ve hatta etrafında yürüyebilmeyi mümkün kılar.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misiniz?

Mail adresinizi bırakın ve yeni blog yazılarından haberdar olun!
ABONE OL
KVKK kanununa göre e-posta adresimden iletişime geçilmesine izin verilmiş sayılacaktır
close-link
Blog yazımızı beğendiniz mi?
%d blogcu bunu beğendi: