Bu yazımızda günümüz iş modelleri B2B, B2C ve C2C nedir? Bu e-ticaret modellerinin diğer sistemlerden farkı nedir? E-ticaret modelleri arasındaki farklar nedir? konularını ele alacağız.

E-ticaret son dönemlerin en popüler mesleklerinden biri haline geldiği için bir mesleğe dönüşüp her geçen gün büyümeye devam etmesiyle ev hanımları, öğrenciler ve alternatif gelir elde etmek isteyen kişilerin bu sektörde faaliyet göstermesini sağlıyor. Peki bu e-ticaret nedir?

Elektronik Ticaret, genellikle tüketicilerin internet üzerinde mal veya hizmet satın alma hareketi olarak tanımlanmaktadır. Özellikle günümüz web siteleri üzerinde sanal mağazalar veya sanal alışveriş merkezlerini görmek mümkündür. E-ticaret, ürün ve hizmet satın alma/satma faaliyetinin bilgisayar ağları kanalıyla gerçekleştirilmesinin yanı sıra; sunulan ürün için talep yaratmak (pazarlama), müşteri desteği vermek (satışın bütün evrelerinde), ticari kurumlar ile müşterileri arasındaki ticari ve lojistik iletişimi yine küresel bilgisayar ağları kanalıyla sağlamaktır.

E-ticaret siteleri üzerinden ürün satan işletmeler genellikle 3 farklı e-ticaret modeli ile satışlarını gerçekleştirmektedir. Bunlar;

 • B2B ( Business to Business )
 • B2C ( Business to Consumer)
 • C2C ( Consumer to Consumer)

B2B e-ticaret

B2B nedir?

İngilizce açılımı “Business to Business” olan, Türkçesiyle “Şirketten Şirkete” anlamına gelen bu kavram bir firmadan diğer bir firmaya yapılan e-ticaret iş modelidir. Ülkemiz işletmeleri tarafından da tanınan modeldir. Firmalar, tedarikçileri, bayileri ve müşterileri ile B2B yazılım çözümleri üzerinden iş süreçlerini anlık ve etkin şekilde yönetebilmektedir.

B2B alanında faaliyet gösteren şirketler, temel olarak birbirlerine sundukları hizmetleri iyileştirme prensibi ile çalışır. B2B iş modelinin ortaya çıktığı başlıca durumlar şunlardır;

 • Hammadde ticareti: Bir işletme, üretim sürecinde ihtiyaç duyduğu ürünleri başka bir işletmeden tedarik eder. Örnek: Kumaş üretimi yapan bir işletmenin iplik toptancısından ürün tedarik etmesi.
 • Operasyonel sebeplerle kurulan iş birlikleri: Bir işletme, kendi yetkinliğinin yetersiz kaldığı bir noktada başka bir işletmeden destek alabilir. Örnek: Finansman ve Muhasebe alanında yetersiz kalan bir işletmenin, bu alanda danışmanlık hizmeti veren bir işletmeyle çalışması.
 • Toptancı-perakendeci iş modeli: Bir işletme, ürünlerini toptan olarak perakende satış yapan bir işletmeye satabilir. Örnek: Market zincirlerinin birçok farklı ürün kolunda tedarikçilerle kurduğu iş birlikleri.

Tüm şirketler, üretim faaliyetlerini devam ettirmek amacıyla B2B iş modelini uygulamak zorundadır. Buna örnek olarak kumaşın üretim süreci uygun örneklerden birisidir. Bir kumaş; ana hammaddesi pamuktan pamuk liflerine dönüşüp, dokuma tezgahlarına gönderilerek kumaş haline gelmesiyle oluşur. Tüm bu parçaları birçok farklı tedarikçiden satın alan üretici, ürüne son halini verdikten sonra tüketicilere sunmaktadır. Bu noktada ana üreticinin tedarikçilerle kurduğu iş modeli, B2B iş modelinin en net örneklerinden biridir. Aslında bir kumaş satın aldığımızda yüzlerce firmanın ürününü satın almış oluyoruz.

B2B’nin sağladığı avantajlar nelerdir?

B2B firmalar, online ortamda ulaşılabilir olmaya imkan sağlamaktadır. Firmalar, mesai saati bitimi veya tatil gibi süreçlerden etkilenmeden, günün her saatinde ticaretlerine devam ederken, dünyanın herhangi bir noktasındaki firmaya ulaşılabilirlik ve dijital ortamda alış-veriş yapılmasını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca işletmelerin ürün ve hizmetlerine yönelik, tanıtım videolarını, fotoğraflarını, online ortama yüklemesi ve karşı taraftaki firmanın da bunları inceleyerek, karar verme süreçleri gerçekleşmektedir.

Firmalar, iç ve dış pazarlara ulaşılabilirlikleri sayesinde, hem pazarını çeşitlendirecek, hem de pazar paylarını artıracaktır. Talepler açısından zaman sınırının ortadan kalkmasıyla da, büyük bir avantaj sağlayacaklardır. Global pazarlarda yer almak da firmalara, yeni deneyimleri edinmelerine fırsatlar sunacaktır.

e-ticaret B2C

B2C nedir?

İngilizce açılımı “Business to Consumer” olan Türkçesi “Firmadan Tüketiciye” anlamına gelen bu kavram, şirketlerin tüketicilerle direkt olarak kurduğu ticari ilişkiyi açıklayan tanımdır. Bireysel olarak yaptığımız tüm alışverişler, B2C iş modeli kapsamındadır. B2C iş modeli, günümüz şartlarında 2 farklı şekilde uygulanmaktadır. Bunlar;

Sanal pazar yerleri; alıcılar ile satıcıların üçüncü bir taraf vasıtasıyla elektronik ortamda bir araya getirilerek, bu şekilde ürünlerin sergilenmesi ve satışının gerçekleşmesine olanak veren bir e-ticaret faaliyetidir. Her geçen etki alanını büyük bir hızla genişletmektedir.

İkinci uygulama ise, üretici firmanın ürünlerini kendi sanal mağazası üzerinden son kullanıcılara satmasıdır. Bu iş modelinde, üretici firma ürünlerini fabrika çıkış fiyatıyla satışa sunar ve arada herhangi bir aracı sanal alışveriş mağazası bulunmamaktadır.

B2C iş modeli, e-ticaret sektörünün ülkemizde gösterdiği gelişimle doğru orantılı olarak büyük bir hızla etki alanını genişletmektedir. Üreticiler ve son kullanıcılar için birçok avantaj sunan e-ticaret kavramının başlıca faydaları şunlardır:

 • E-ticaret ile küçük bir işletme dahi dünyanın tüm noktalarına ürünlerini satabilir. Fiziksel olarak ulaşmanın neredeyse imkansız olduğu sayıda müşteriye sanal ortamda ulaşan işletmeler, bu sayede karlılıklarını artırabilir.
 • Geleneksel satış yapan bir işletmenin birçok fiziksel gideri bulunmaktadır. E-ticaret dünyasında ise işletmeler, bu harcamalardan büyük ölçüde tasarruf etmektedir.
 • E-ticaret dünyasında, müşteri profilleri çok daha net bir şekilde analiz edilebilir ve doğru bir hedeflemeyle yüksek sayıda müşteriye rahatlıkla ulaşılabilir. Google Analytics ve benzeri uygulamalar, bu anlamda işletmelere büyük bir avantaj sunmaktadır.

B2B ve B2C arasındaki farklar

B2B ve B2C arasındaki farklar nelerdir?

 • B2C’ de işletmeden müşteriye yapılan satış söz konusu iken, B2B’ de işletmeden işletmeye yapılan bir satış vardır, yani son tüketici (müşteriler) bu işlemlere dahil değildir.
 • B2B alanında müşteriler ürünü daha çok mantıksal fayda açısından değerlendirirken, B2C müşterileri ürünleri duygusal fayda açısından değerlendirmektedir.
 • B2B alanında müşterilerin bir ürünü tekrar satın alma ihtimali, B2C alanına göre daha yüksektir.
 • B2B alanında ürünlerin fiyatları ya da teslim edilme koşulları pazarlığa açıkken, B2C alanında taahhüt edilen şartlara uymak zorunludur.

C2C -ticaret

C2C iş modeli nedir?

İngilizce anlamı “Consumer to Consumer” olan, Türkçesi “Tüketiciden Tüketiciye” anlamına gelen bu kavramlar, tüketicilerin birbirleriyle kurdukları ticari ilişkiyi ifade eden kısa tanımdır. E-ticaretin büyümesiyle ortaya çıkan bu iş modelinde, tüketiciler sahip oldukları ürünleri belirli pazar yeri uygulamaları aracılığıyla diğer tüketicilere kendi belirlediği bir fiyat üzerinden satışa sunar. Bu iş modelinde yapılan satışı faturalandırma gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

B2C’nin C2C’den farkları nelerdir?

C2C iş modelinde mal ve hizmet alımı için tüketiciler online bir platformda buluşmaktadır. Satıcı tarafta olan tüketiciler ürün ve hizmetlerini kendi belirledikleri fiyattan satışa sunarken, alıcı taraftaki tüketiciler bu ürün ve hizmetleri online olarak satın alır. C2C’nin B2B’den farkı ise süreçten de anlaşıldığı üzere, tarafların tüketiciler olmasıdır.

İlginizi çekebilir; Dijital Dönüşüm Nedir?

Author

Bir Cevap Yazın

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misiniz?

Mail adresinizi bırakın ve yeni blog yazılarından haberdar olun!
ABONE OL
KVKK kanununa göre e-posta adresimden iletişime geçilmesine izin verilmiş sayılacaktır
close-link
Blog yazımızı beğendiniz mi?