Clickbait günümüzde birçok farklı alanda başvurulan ucuz pazarlama yöntemidir. Bu yazımızda detaylarıyla Clickbait Nedir?  Clickbait Yönteminin Amacı Nedir? gibi başlıkları ele alacağız.

Clickbait Nedir?

Clickbait Nedir?

Türkçeye “tık tuzağı” olarak çevirebileceğimiz “clickbait” kavramı, bir internet sitesinin belirli bir bağlantıya tıklamanızı sağlamak için abartılı, dikkat çekici ve yanıltıcı şekilde atılmış başlıklar veya bu şekilde kullanılan tanıtım görselleri anlamına gelmektedir. Clickbait, yem manşetleri sunulan bir içeriğe doğruluğu olmayan ayartmalar kullanarak bir sahtekarlık unsuru ekler. Kelime olarak “click” tıklama ve “bait” ise bir kancanın ucunda ayartma olarak yem tarafından gizlendiği ve okuyucunun -balığın- yemi yutmasını istediği balık tutma olayı ile benzetme yapılmasıdır.

Farklı sözlükler bu sözcüğü: “Özellikle de bilgi değeri veya ilgi çekiciliği şüpheli olan içeriklere yönlendirmek amacıyla atılan, kişilerin bir bağlantıya tıklamasını sağlayan şey.” veya “Bir diğer internet sitesindeki içeriğe yönlendirmek adına atılmış sansasyonelleştirilmiş bir başlık veya metindir.” şeklinde tanımlamaktadır.

Bir başlığın tık tuzağı olabilmesi için belli bir miktar yalancılık veya aldatıcılık faktörü bulunması gerekmektedir. Bu tarz başlıklarda genellikle “inanamayacaksınız”, “asla tahmin edemezsiniz” vb. vaatler veya “gördüğünüz en tatlı”, “duyduğunuz en güzel” vb. “enli nitelemeler” bulunur; ancak bu vaatler içerikte tatmin edilmez. Çünkü genellikle içeriğin inanılmayacak veya tahmin edilmeyecek bir tarafı bulunmaz. Özetlemek gerekirse tık tuzağı, fazla vadedip daha azını veren başlıktır.

Clickbait Yönteminin Amacı Nedir?

Tık tuzağında asıl amaçlanan içeriği olduğundan farklı göstererek dikkat çekmek ve beraberinde ziyaretçilerin web sitesine ulaşmasını, sayfalar içerisinde sörf yapmasını hatta üye olmasını sağlamaktır. Yani tık tuzağı yaratmak. Şöyle ki başlığa aldanıp bir haber sitesine giriyorsunuz, bakıyorsunuz ki başlıkla içeriğin hiçbir alakası yok. İşte bu durum, tık tuzağına düştüğünüzü gösteriyor.

Bir başka yöntem olarak bol bol görsel ve video kullanımıyla kişilerin sitede daha uzun kalması hedeflenir; çünkü amaç bilgi vermek değil, reklam göstererek gelir elde etmektir.

Clickbait en çok nerelerde karşımıza çıkıyor?

Özellikle haber sitelerinin takipçi çekmek adına yaptığı ve bir nevi tuzaklarla insanları sayfalarına çektiği bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Haber Sitelerinde Clickbait Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Haber Sitelerinde Clickbait

Başlıklar bazı haber sitelerinde yem olarak veriliyor. İlginizi çeken bir haberse tıklıyorsunuz ve bazen haberin merak ettiğiniz kısmına ulaşmak için sonu gelmeyen sonraki sayfa ibareleriyle çileden çıkabiliyorsunuz.

Tık tuzağı yalnızca web sitelerinde ya da haber içeriklerinde değil, aynı zamanda videolarda da karşımıza çıkan bir yem. İzleyicileri istedikleri sayfalara yönlendirmek için özellikle üretici kitlenin tercih ettiği bir hiledir.

Videolarda Clickbait Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Videolarda Clickbait

Videolarda ve haberlerde kullanılan başlıklar, içeriklere tıklamamızın en önemli nedeni haline gelir. Başlıkların yanı sıra özellikle videolarda “thumbnail” olarak adlandırılan ana görsel de o videoyu izleme nedenlerimizden. Şimdi artık her şey o kadar hile üzerine kuruldu ki Youtube gibi dev mecralarda bile tık tuzağı kullanılabiliyor.

Galerilerde Clickbait Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Clickbait yönteminin resim galerilerinde de kullanıldığını görüyoruz. Yani tık tuzağının bir başka türü de galerilerde karşımıza çıkıyor. Mesela “Ünlü oyuncunun o fotoğrafı beğeni rekoru kırdı!” gibi bir başlık gördüğümüzde merak ediyor ve fotoğrafı görmek için galeriye tıklıyoruz ve görmek istediğiniz fotoğraftan önce karşınıza sayısız fotoğraf çıkıyor. Her birini tıklayarak geçiyorsunuz ve bir müddet sonra gerçek fotoğrafa ulaşıyorsunuz. İşte bu da clickbaitin galeri versiyonu olarak karşımıza çıkıyor.

Clickbaitin Zararları Nelerdir?

Clickbait Nedir?

Tık tuzağı, yasal işletmeler tarafından web sitesine gelen trafiği artırmak ve içeriği pazarlamak için yapılmaktadır. Bu, trafik oluşturmanın en güzel ve en hızlı olan yoludur ancak getirisi kadar dezavantajları da vardır. Clickbait yöntemi sahte reklam, yalan haber, asılsız video ve görseller, kişide kandırılma hissi bırakacağından ziyaretçi ikinci kez siteyi tercih etmeyebilir. Bu durum sitenin güven oranının azalmasına neden olur.

Ziyaretçi kötü yorumlar yapabilir ve başka ziyaretçilerin de bundan etkilenmesi ve tıklanma oranının neredeyse hiç olmaması muhtemel bir sonuçtur. Şirketlerin bu yöntemi kullanırken iyi veya kötü bütün durumları göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Site trafiğini artırmak isterken itibar kaybı yaşanabilir. Tık tuzağı kullanımı dengeli yapılmalıdır çünkü aşırı yapılan clickbait var olan trafiği de götürür. Trafiği korumak istiyorsanız çok dikkatli ve özenli makaleler hazırlamalısınız.

Merak Uyandırıcılık ve Clickbaitin Farkları Nelerdir?

Merak Uyandırıcılık ile Clickbaiti Karıştırmak

Merak uyandırıcılık ve clickbait birbiri ile karıştırılmamalıdır. Örneğin,”5 Yaşındaki Bir Kız Çocuğu Ölüm Yatağındaki Kanserli Babasını Disney World’e Götürecek Parayı Topladı!” şeklindeki bir başlık, ilk etapta “tık tuzağı” gibi gelse de, içeriğinde gerçekten de bu olayı ve arka planını anlattığı müddetçe tık tuzağı değildir. Bir diğer deyişle başlık, vaadini karşıladığı müddetçe, nasıl atıldığı tamamen editoryal bir tercihtir ve tık tuzağı olarak görülemez diyebiliriz. İnsanların en sık düştüğü hatalardan birisi, meraklarını uyandıran ama bu meraka başlıktan cevap vermeyen içeriklerin “tık tuzağı” olduğunu düşünmeleridir.

Unutmayın: Tık tuzağından söz edebilmemiz için, atılan başlığın verilen içerikle uyumsuz bir şekilde abartılı veya yanıltıcı olması gerekir. Bir başlığın, merakı gidermeksizin merak uyandırması, başlığın başarısını gösterir; ucuz bir numara olduğunu değil!

Film fragmanlarının neden filmin en can alıcı noktasını değil de, en merak uyandırıcı noktalarının gösterildiğini düşünürsek, filmi yapanların amacı: “Evet, bu filmde de böyle bir şey oldu.” demek değil tam tersine; filme gidilip, para harcanıp, izlenmesini sağlamaktır. Ne var ki bu bir “tuzak” olarak görülmez, çünkü sinema izleyicisi ile film yapımcısı bu konuda aynı noktada hemfikirdir. Film deneyimini kaliteli yapan, baştan sona hikayeyi deneyimlemektir, dolayısıyla merak uyandırıcı bir fragman, potansiyel izleyiciler tarafından “kaliteli” bulunur; “tuzak” olarak görülmez.

Clickbait Yerine Kullanılabilecek Yöntemler Nelerdir?

İnsanları kandırarak geçici trafik kazanmak ve güven kaybetmek yerine yapılabilecek alternatifler elbette var. Kaliteli içerik, yaratıcı başlık ve SEO çalışmaları. Bu yöntem clickbaitten daha çok emek isteyen etkili ve etik bir yoldur. Yani SEO uyumlu içeriklere önem verdiğinizde tık tuzağı, tık yemi ya da clickbait diye bilinen bu ucuz yönteme başvurmanız gerekmez.

İlginizi çekebilir: B2B, B2C ve C2C E-Ticaret İş Modelleri

Author

Bir Cevap Yazın

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misiniz?

Mail adresinizi bırakın ve yeni blog yazılarından haberdar olun!
ABONE OL
KVKK kanununa göre e-posta adresimden iletişime geçilmesine izin verilmiş sayılacaktır
close-link
Blog yazımızı beğendiniz mi?