Bu yazımızda Feynman Tekniği Nedir? Feynman Tekniği Nasıl Uygulanır? konularına değineceğiz.

Feynman Tekniği, ünlü fizikçi ve Nobel Ödüllü Richard Feynman tarafından oluşturulmuş kalıcı ve etkili öğrenmeyi amaçlayan 4 adımlı bir tekniktir.

Feynman Tekniği Nedir?

Bir şeyi basit bir şekilde açıklayamıyorsan onu yeterince iyi anlamamışsın demektir.

Feynman Tekniği, bir konu veya kavramı daha kalıcı ve etkili öğrenmek için ünlü fizikçi Richard Feynman tarafından ortaya atılmış bir öğrenme tekniğidir.  

Eğer bir şeyi tam olarak anlamak istiyorsan, basitçe açıklamaya çalış.

Tekniğin temeli bir konuyu olabildiğince basite indirgemek ve açıklamaya çalışmaktır. Bu şekilde bir bilgiyi tam olarak öğrenme ve benimseme yetkinliğine erişmiş oluruz. Bu tekniği kullanmak için sadece bir öğrenci olmanıza gerek yok, merak ettiğiniz bir konuyu kalıcı olarak öğrenmek ve hayatınız belli yerlerinde kullanmak isteyen biri de olabilirsiniz. Teknik her ne kadar Amerikalı fizikçi Richard Feynman’ın adını taşıyor olsa da bu tekniği ilgili olduğunuz hemen hemen her konu ve kavram için kullanabilirsiniz.

Richard Feynman Kimdir? Düşünme ve Fizikte Ustalaşan Meraklı Bir Kişilik.

Richard Feynman (1918-1988), zamanımızın en büyük bilim adamlarından ve fizikçilerinden biridir. Aynı zamanda, insanlığın en büyük akıllarından biri olarak kabul edilmektedir. Birazdan anlatacağım Feynman Tekniği’ni asıl amacına uygun ve etkili uygulamak için Feynman’ın ilginç kişiliğine ve düşünce tarzına biraz göz atalım.

Kendinizi kandırmamanız gerekmektedir ve kandırılması en kolay kişi sizsiniz.

Richaɾd Phillips Feynman, 20. yüzyılın en önemli fizikçileɾinden ve dehalarından biridir. Kuantum elektɾodinamiği üzeɾindeki çalışmalaɾı nedeniyle 1965’te Julian Schwingeɾ ve Sin-Itiɾo Tomonaga ile beɾabeɾ Nobel Fizik Ödülüne layık göɾülmüştüɾ. Aynı zamanda, California Institute of Technology’de çok sevilen bir fizik profesörü ve orijinal bir deha olarak bilim tarihine damgasını vurmuştur.

Kesin olarak ne bilebilirim ve bunu nasıl bilebilirim?

Feynman, fizikçi kimliğinin yanı sıra düşünme ve bilgi kavramlarına olan bakış açısıyla bilinir. Feynman’ın bize kattığı şey ise rasyonellik ve hakikat için mutlak, değişmez bir arayışın önemidir. Feynman, yanlış bilgiye inanmaktansa bir şey bilmediğini kabul etmeyi tercih ederdi.

Bence yanlış olabilecek cevaplara sahip olmaktan çok bilmeden yaşamak çok daha ilginç. Yaklaşık cevaplarım, olası inançlarım ve farklı şeyler hakkında farklı belirsizlik derecelerim var. Ama kesinlikle hiçbir şeyden emin değilim ve bilmediğim çok şey var. Neden burada olduğumuzu sormanın bir anlamı olup olmadığı da bunlardan biri. Cevabı bilmek zorunda değilim.

Feynman, bir şeylerin tanımını ya da kabul edilen gerçeklerini bilmekten asla memnun değildi. Bunun yerine, gerçekten hakikati bilmek istedi ve onu en büyük çalışmasına götüren içinde yanıp tutuşan merak duygusuydu.

Bir kuşun adını dünyanın tüm dillerinde bilebilirsiniz ancak işiniz bittiğinde kuş hakkında kesinlikle hiçbir şey bilmiyor olacaksınız. Sadece farklı yerlerdeki insanları ve kuşa ne dediklerini bileceksiniz. Bir şeyin adını bilmek ve bir şey bilmek arasındaki farkı çok erken öğrendim.

Richard Feynman, bir şeyi bilmek ve bir şeyin adını bilmek arasındaki farkı anladı. Ayrıca bir şeyi gerçekten bildiğinizde bu bilgiyi geniş bir şekilde nasıl kullanabileceğini de anladı. Bir şeyin yalnızca adını biliyorsan aslında onun ne olduğu hakkında bir fikrin yok demektir. Bir şeyi gerçekten bildiğinizde artık etiketler ve genellemeler önemli değildir çünkü hiçbir şeyi bize getirildiği kutuda tutmak zorunda değiliz.

İlginizi çekebilir: Kaizen Nedir? Kaizen Tekniği ve prensipleri Nelerdir?

Feynman Tekniği Nasıl Uygulanır? 4 Adımda Daha Kalıcı ve Etkili Öğrenin.

Feynman Tekniği’nin amacı bir kavramı veya konuyu açıklamaya çalışmak olduğundan bu tekniği gerçekleştirmenin birkaç yolu var. Yanınızda size yardım etmeye gönüllü birileri varsa bu tekniği kelimenin tam anlamıyla birine öğretmeye çalışarak uygulayabilirsiniz. Şimdi anlatacağım yöntem kendi başınıza uygulayabileceğiniz basit bir yöntem.

1. Adım: Açıklamak

Bir kâğıt alın ve öğrenmek istediğiniz konu veya kavramla ilgili başlığınızı yazın. Yöntemin ismi ünlü fizikçi Richard Feynman’dan alınmış olsa da bu yöntemi hemen hemen her şeyi öğrenmek için kullanabilirsiniz, sadece matematik veya fizikle ilgili olmasına gerek yok.

Konuyu ortaokulda okuyan bir çocuğa anlatır gibi kendi kelimelerinizle açıklayın. Akıllı ve yetişkin bir arkadaşımıza anlatmıyoruz, o yüzden önemli olan nokta oldukça basit ve sade bir dil kullanmanız gerektiği. Açıklamanızı basit bir tanımla veya genellemeyle bırakmayın. Kendi özel notlarınızla ve düşüncelerinizle açıklamaya çalışmak konuyu daha iyi anlamanıza ve hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Örneklemeler yapmak için kendinize meydan okuyabilirsiniz.

2. Adım: Zayıf Yönleri Belirlemek

 Yaptığınız açıklamayı gözden geçirin. Büyük olasılıkla bilmediğiniz noktalar ve açıklamanızın zayıf olduğunu düşündüğünüz alanlar olacaktır. Anlamadığınız yerlerin olması öğrenme sürecimiz için önemli bir nokta. Onları tam olarak belirledikten sonra kullandığınız kaynaklara geri dönerek konuyu daha iyi anlamaya çalışın.

3. Adım: Daha Basite İndirgemek

Açıklamanızda çok sayıda teknik terim veya karmaşık dil kullandığınız yerler varsa bu bölümleri daha basite indirgemeye çalışın. Unutmayın, bir konuyu bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan birine anlatmaya çalışıyoruz. Açıklamanızın böyle biri tarafından anlaşabilir olacağından emin olun.

 4. Adım: Anlamak

Artık elinizde okunduğunda anlayabileceğiniz ve kendi kelimelerinizle yazılmış, bir belki de sayfalarca not var. Yapacağınız şey bu notları odanın bir köşesinde terk edilmeye bırakmak olmamalı, tekniğin son adımı olarak bu notları konuyu tam anlayana kadar yüksek sesle tekrar etmelisiniz. Notları bıraktığınız zaman, birine anlattığınızda anlamasını sağlayacak kadar çalışmalısınız.

Artık öğrenmek istediğiniz konu hakkında bilgi sahibi sayılırsınız. Konunuzu daha iyi anlamak ve öğrenmek için arkadaşlarınıza anlatmayı deneyebilirsiniz. Aldığınız sorular ve geri bildirimler, anlayışınızı daha da geliştirmek için paha biçilmezdir. Kitlenizin merak ettiği şeyleri duymak, muhtemelen kendi merakınızı uyandırır ve sizi daha fazla öğrenme yoluna sokar.

Feynman Tekniği’ni Neden Kullanmalıyız?

Öğrenme, bir kitabı gözden geçirmekle veya bir testi geçmek için yeteri kadar hatırlamakla gerçekleşmez. Bilgi, açıklayabileceğiniz ve çok çeşitli durumlarda kullanabileceğiniz zaman öğrenilir.

Hayatımızın çoğunda sadece ihtiyacımız olan bilgileri, ihtiyacımızın olacağı süre zarfında hatırlayacak şekilde öğreniyoruz. Çoğumuz kasıtlı olarak bir şey öğrenmek için zahmet etmiyoruz. Okul için ihtiyacımız olanı hatırlıyor, sonra çoğunu unutuyoruz.

Gerçekten bir şey öğrendiğinizde, kendinize hayatınızın geri kalanında kullanmak için bir araç verirsiniz. Ne kadar çok şey bilirseniz karşılaşacağınız sürprizler o kadar az olur, çünkü çoğu yeni şey zaten anladığınız bir şeye bağlanacaktır. Feynman Tekniği kendimizi geliştirmek, başka bir deyişle “kendimize yatırımda bulunmak” için kullanabileceğimiz bir yöntem.

Bu yazımızda Feynman Tekniğini ve nasıl uygulandığını inceledik. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur.

 

 

 

Author

5 Comments

  1. Oğuzhan Zengin Reply

    Gerçekten harika bir çalışma olmuş, yazar gerçekten çok başarılı bir şekilde konuyu anlatmış

  2. Kaan Ciğer Reply

    Herkesin kendisine bir şeyler katabileceği başarılı bir yazı olmuş.

  3. Ece Şahinler Reply

    son derecede başarılı, anlaşılır ve bilgilendirici bir yazı olmuş.

Bir Cevap Yazın

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misiniz?

Mail adresinizi bırakın ve yeni blog yazılarından haberdar olun!
ABONE OL
KVKK kanununa göre e-posta adresimden iletişime geçilmesine izin verilmiş sayılacaktır
close-link
Blog yazımızı beğendiniz mi?
%d blogcu bunu beğendi: