Girişimcilik Türleri Nelerdir?

Girişimcilik, yeni bir iş kurma, yürütme, geliştirme ve tasarlama sürecinin bütünü olarak tanımlanabilir. Çeşitli süreçlerden oluşan girişimcilik, büyük bir ağa sahiptir. Gün geçtikçe bilinirliğini arttıran girişimcilik, değişerek ve gelişerek ekosistemini genişletiyor. Bulunduğumuz çağda hemen hemen her alanda girişimler ile karşılaşmak mümkün hale geldi. Farklı alanlarda karşımıza çıkan, geniş bir yelpazeye sahip girişimcilik türlerinden bahsetmek mümkündür. Gelin birlikte 5 girişimcilik türüne göz atalım.

1. Sosyal Girişimcilik

Sosyal girişimcilik toplumun temel sorunlarına yenilikçi çözümler üretme üzerine oluşmuş bir girişimcilik türüdür. Bu girişimcilik türünde ana amaç dünyayı daha iyi bir yer haline getirmektir. Başarısı kârla değil, sosyal refah açısından ölçülür. Sosyal ihtiyaçların ve sorunların çözülebilmesi için ürün ve hizmetlerin geliştirilmesini hedeflenir. Sosyal girişimcilikte eğitim, sağlık, yoksulluk, çevre gibi konulardaki sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yürütülür. Toplumsal değerler yaratma ve sürdürme misyonunu benimseyerek toplumda değişim için bir temsilci rolünü oynar. Otistik çocuklara online eğitim imkânı sunan Otsimo başarılı bir sosyal girişim örneği olarak verilebilir

2. Ticari Girişimcilik

Bu tür girişimler ticari faaliyetler ile oluşur. Uygulanan faaliyetler sonucu kâr amacı güdülmesi bu tür girişimciliğin ana amaçlarından biridir. Ticari girişimcilik, topluma yeni ve değerli mallar, hizmetler ve işler biçiminde fayda sağlar ve sosyal etkilere de sahip olabilir. Ekonomik değer yaratmaya öncelik veren bir işin yaratılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilir. Kafe, restoran, kitabevi, mağaza gibi birçok ticari faaliyete başlamak, ticari girişimcilik olarak adlandırılabilir.

3. Kamu Girişimciliği

Kamu kurumu tarafından çeşitli kalkınma ajansları aracılığıyla üstlenilen girişimcilik, kamu girişimciliği olarak tanımlanmaktadır. Bu girişimcilik türünde sermaye kamu (devlet) tarafınca karşılanır. Kamu girişimciliğinde finansal kaynağı kamuya ait olan piyasadaki ürünler devlet eliyle üretilir. Devlet Malzeme Ofisi tarafında oluşturulan “Tekno Katalog” kamu girişimciliğine örnek olarak verilebilir.

4. İç Girişimcilik

İç girişimcilik, bir çalışanın bir kurumun içinde girişimci gibi hareket etmesini sağlayan bir sistemdir. Bir işletme içinde yeni fikirlerin ortaya atılması ile başlar ve bazı riskler alınarak bu fikir yeni bir iş fırsatına dönüşür. İç girişimcilik, şirketlerin yeni pazarlara açılmasına olanak sağlar. Kurumlar hızla değişen ve gelişen teknoloji dünyasına ayak uydurmak istediklerinde iç girişimcilikten faydalanabilirler. Şirketlerin büyümelerine yardımcı olmasının yanı sıra çalışanların da yenilikçi bakış açısıyla kendilerini geliştirebileceği bir ortam yaratır.

5. Tekno Girişimcilik

Teknoloji ve girişimciliğin bir araya gelmesiyle oluşan bir girişimcilik türüdür. Teknolojinin gücünün girişimcilik becerileri ve yetenekleriyle birleştirmesi ile tekno girişimcilik oluşmuştur. Teknolojinin geliştikçe ürün ve hizmetlerin de bu alanda değişmeye başlaması tekno girişimciliğin yayılmasına ortam sağlamıştır. Tekno girişimciler teknoloji, inovasyon ve girişimciliği aynı potada eriterek ürünlerini ortaya koymalıdırlar. Bunu yanında finansal varlıklarının korumaya dikkat etmelidirler. Başarılı tekno girişimlere Google, Microsoft Apple, SpaceX örnek verilebilir.

Bu yazımızda girişimcilik türlerinden bahsettik. Kapsamına ve amacına göre  girişimcilik türlerini çeşitlendirebiliriz. Yeni bir girişim kuracak bir kişi için önemli olan, hangi girişimcilik türünde faaliyet göstermek istediğini belirlemesi ve o girişim türünün ona uygun olup olmadığını kendi içinizde tartması gerektiğidir. Bir girişim oluşturmadan bunları düşünmek girişimin ve girişimcinin yararına olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misiniz?

Mail adresinizi bırakın ve yeni blog yazılarından haberdar olun!
ABONE OL
KVKK kanununa göre e-posta adresimden iletişime geçilmesine izin verilmiş sayılacaktır
close-link
Blog yazımızı beğendiniz mi?