Growth Hacking geçmişten günümüze popülerliğini devam ettiren kelime grubudur ve bu yüzden “Nedir bu Growth Hacking?” sorusu karşımıza daha sık çıkmaya başlamaktadır. Pazarlamacılar ve girişimcilerin büyük bir bölümü Growth hacking terimini bir işi büyütmek için en iyi yol, bazıları da “pazarlamanın geleceği” olarak tanımlamaktadır. Peki gerçekten nedir bu Growth Hacking?

Growth Hacking (Büyüme Korsanlığı) Nedir?

Growth Hacking ilk olarak 2010 da Sean Ellis tarafından ortaya atıldığında o dönem mevcut olan sınırlı kaynak ve bütçe sebeplerinden ötürü girişimciler arasında popüler oldu. Ardından, birçok insan harekete geçti ve kendilerini Growth Hacker, Growth Marketer, Technical Marketeer, Data-driven Marketer ya da Head of Growth olarak tanıtmaya başladı.

Girişimciler arasında popülerleşmeye başladıktan sonra Uber, TikTok, ya da Shopify gibi geleneksel şirketler arasında da popülerleşmeye başladı ve bu şirketler kendilerine Büyüme Takım(lar)ı ve büyüme liderleri edindiler.

Bir Growth Hacker müşterinin alışveriş seyahatinin herhangi bir bölümündeki yeni büyüme imkanlarını sistematik olarak keşfeder. Pazarlama aracılığıyla ürünü optimize ederek marka elçileri için farkındalık oluştururlar.

AAARRR(3A3R) Korsan Hunisi

1. Acquisition (Edinme)

“Kullanıcı sitede ne kadar kalacak?” sorusuna odaklanır. Örneklersek; siteye kaydoldu mu yoksa bir ya da iki dakika inceleyerek çıktı mı? sorusunu ele alır.

2. Activation (Aktivasyon)

“Siteye girdiğinde iyi bir kullanıcı deneyimi alacak mı, ürününüzün ana değerini ilk anda anlayabilecekler mi?” sorularına odaklanır ve bunlara “wow anı”, “işte bu anı”, “buna ihtiyacım var” anı denir.

3. Retention (Tutma)

“Geri gelip ürününüzü tekrar kullanacaklar mı?” sorusunu yanıtlamaya çalışır. Müşteri ürününüzü tekrar tekrar kullanarak günlük, haftalık, aylık veya yıllık olarak aktif bir kullanıcıya dönüşür.

4. Revenue (Gelir)

“Ne tür ücretlendirme stratejileri uygulayabiliriz?” “Nasıl satış yapabiliriz?” soruları da Growth Hacking tekniğine özgüdür.

5. Referral (Referans)

“Ürünümüzün viral olmasını sağlayabilir miyiz?” “Bu viralliği pozitif yönlendirebilir miyiz?” soruları da Growth Hacking ile pazarlama arasındaki farklardan birisidir.

Bu huninin orta bölümünü oluşturan Acquisition, Activation, Retention adımları ürün yönelimi yüksek olan adımlardır. Ancak iyi bir Growth Hacker yalnızca orta kısımda değil huninin en üst kısmında da(Awareness) mümkün olduğunca çok otomasyon kullanmaya çalışacaktır.

Growth Hacking İle Pazarlama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Öncelikle Growth Hacking ile pazarlama arasındaki fark o kadar da büyük değil. Ancak yine de bu iki terim arasında birkaç iş tanımı farkı var. Bu yüzden bu iki terimi aynı kefeye koyamazsınız ve bu nedenle Growth Hacking kendi tanımına sahip olması gereken bir kavramdır.

Growth Hacking’in kendi tanımına sahip olmasından ötürü (ve ayrıca Korsanlık teriminin uyandırdığı kötü algıdan dolayı) girişim sektöründekiler başta olmak üzere birçok insan Growth Marketing (Büyüme Pazarlamacılığı) terimini kullanıyor.

Pazarlamacı İle Growth Hacker Arasındaki 6 Fark:

 • Bir Growth Marketer daha sonraki büyüme fırsatlarına odaklanırken pazarlamacılar bugünün markalama ve pazarlama çalışmalarıyla günlerini doldururlar.
 • Bir Growth Marketer bütün bir huniyi kullanırken birçok pazarlamacı yalnızca huninin Awareness ve Acquisition kısmıyla ilgilenirler.
 • Bir Growth Marketer küçük deneyimlerle ilerler, hangi yöntemin en iyi performans verdiğini test ederken bir pazarlamacı daha büyük, uzun dönemli projelerle çalışır.
 • Bir Growth Marketer veri tabanlı çalışırken bu durum birçok pazarlama departmanı için önemli değildir.
 • Bir Growth Marketer programlama, alet kullanımı ve otomasyon gibi daha teknik bilgilere sahiptir.
 • Bir Growth Marketer ürünle de ilgilidir çünkü diğer şeylerin arasında aktif müşterilerin devamlılığı da önemlidir.

Bir Growth Hacker Ne Yapar?

Bir Growth Hacker’ın Becerileri

Bir Growth Hacker çalışabileceği kadar hızlı çalışmalı ve bu yüzden de olabileceği kadar bağımsız olmalıdır. Bu yüzden bir Growth Hacker için programlamadan, veri ve tasarım konularında bilgili olmak önemlidir. Her konuda bilgili olamaz ancak herhangi bir konunun temel olarak büyük bir bölümünü yürütebilecek kadar bilgili olmalıdır.

Bir Growth Hacker geniş bir beceri yelpazesine sahip olmalıdır. Veri bilimi önemlidir çünkü problemi ve onun ana sebebini bulmak için tek yol veri bilimidir. Ardından yaratıcılık gelir ki bu da problemi çözmek için gereklidir ve son olarak, bir Growth Hacker gerçek çözümler getiren teknik becerilere ihtiyaç duyar. Bunlar Growth Hacker’ın T becerileri olarak adlandırılır.

Bir Growth Hacker işin %80 ini yürütmek için buradaki bilgilerin en az %20 sine sahip olmalıdır.

Buna ek olarak bir Growth Hacker’ın sahip olması gereken bazı teknik beceriler vardır. Bunlar:

 • Açılış sayfaları oluşturabilmeli
 • Websiteler oluşturabilmeli
 • Renkler, yazı tipleri, markalar vb. tasarlayabilmeli
 • Facebook, LinkedIn, AdWords vb. portallara reklam verebilmeli
 • HTML ve CSS’in temellerine hâkim olmalı

Bir Growth Hacker’ın Düşünce Yapısı

Growth Hacking öncelikli olarak bir düşünme/çalışma şeklidir. Bu yüzden aynı zamanda “Growth Hacking Düşünce Yapısı” olarak da bilinir.

Peki Growth Hacking düşünce yapısına sahip birisinde olması gerekenler nelerdir:

 • Hız – Mükemmeliyetçilikten önce gelir:

  Bir şeyin potansiyeli olup olmadığını hızlıca görmek, müşterilerinizi yanlış anladığınızı fark etmek için onu baştan sona bitirmekten daha iyi bir yöntemdir. Bu yöntemin az konuşma – çok iş yapma mantığıyla birlikte geri geldiğini görüyoruz.

 • Veriye Dayalı Kararlar vermeli:

  Verileri kullanarak, etkinliğini olumlu şekilde arttırabilirsiniz. En önemli etki için zamanınızı ve kaynaklarınızı nereye odaklamalısınız? Deneyimlerimizden elde edilen verilere dayalı olarak en fazla büyümeyi hangi iyileştirme/geliştirme sağlayabilir? Hangi tür kullanıcılar en değerlidir? gibi verileri toplayarak etkinlinizi arttırabilirsiniz.

 • Her zaman gelişin:

  Hem kişisel olarak hem de iş hayatında büyüme/gelişme aşamasında her zaman zorluklarla karşılaşacaksınız. Öznel olarak ifade etmek gerekirse “Öğrenebilirlik” seviyeniz her zaman yüksek olacak. Eğer bir şey nasıl çalışıyor bilmiyorsanız, bu gelişmeniz için bir fırsattır. Cevabı bulmak için Google gibi bir yardımcıya başvurarak öğrenim seviyenizi geliştirebilirsiniz.

Son olarak yazımı Growth Hacking ile alakalı bir videoyla bitirmek isterim.

What is Growth Hacking?

4 Comments

 1. Damla Uncu Reply

  Çok başarılı bir çalışma, gayet açıklayıcı ve bilgilendirici olmuş.

 2. Yonca Hazar Reply

  çok bilgilendirici bir yazı olmuş, ellerine sağlık

 3. Barış Bektaş Reply

  Tüm konsept bir hap gibi hızlı ve faydalı şekilde verilmiş. Tebrik ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misiniz?

Mail adresinizi bırakın ve yeni blog yazılarından haberdar olun!
ABONE OL
KVKK kanununa göre e-posta adresimden iletişime geçilmesine izin verilmiş sayılacaktır
close-link
Blog yazımızı beğendiniz mi?
%d blogcu bunu beğendi: