İnovasyon, sözlük anlamına baktığımızda “yenilik” olarak ifade edilse de kapsamı, tek bir kelimeyle ifade edilemeyecek kadar geniştir. İnovasyon, bilim ve teknolojiden yararlanarak bir sürecin yenilenmesi, var olan bir şeyin topluma fayda sağlayacak, aynı zamanda ticari kar elde edecek şekilde geliştirilmesidir. Yeni bir şey yaratmaktan çok var olanı geliştirme temelli bir terimdir.

Birçok girişimin temelini oluşturan inovasyon, insanların hayatını kolaylaştırmaya odaklanır. Örneğin ülkemizde bundan 5 sene önce tahlil sonuçlarımızı almak için doktora gitmemiz gerekirken şimdi internet üzerinden görebiliyoruz ya da AirPods sayesinde karmaşık kulaklık kablolarıyla uğraşmıyoruz. Yani, etrafımızda gördüğümüz, kullandığımız hayatımızı kolaylaştıran çoğu şeyin inovasyona örnek olduğunu söyleyebiliriz.

İnovasyon süreci, yeni ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıktığı ve pazara sunulup ticari kara dönüştürüldüğü 2 temel aşamadan oluşur. Bir ürünün üretiminden satışına kadar inovasyon her aşamada önemli bir rol oynar. İnovasyonu en iyi şekilde uygulayan, insanlara kolaylık sunan firmalar daha çok müşteri çeker; daha çok ürün satar ve daha büyük gelir elde ederek daha hızlı büyürler.

İnovasyonun başrolünde de genellikle üniversitelerden yeni çıkmış ya da direkt üniversite öğrencileri yer alıyor. Yani genç beyinler yaratıcı inovasyon örnekleri sunma konusunda daha başarılı diyebiliriz.

İnovasyon Çeşitleri Nelerdir?

 1-Ürün İnovasyonu

Bir işletme tarafından üretilmiş somut olarak üretilmiş nesneler ürün olarak adlandırılır. Bu işletmenin ürünü pazara sunmadan önce eski ürün üzerinde yaptığı geliştirmeler ve yenilikler ürün inovasyonu yapıldığı anlamına gelir.

2-Hizmet İnovasyonu

Bir ihtiyacı veya talebi karşılamak amacıyla yapılan iş veya harcanan emek gibi somut bir nesneyi karşılamayan faaliyetler hizmet olarak ifade edilir. Bir işletmenin farklı veya değişik bir hizmet geliştirip müşterilerine sunması hizmet inovasyonu olarak tanımlanır. Hizmetteki bu inovasyon sunulmakta olan hizmetleri müşteri memnuniyetini artıracak şekilde farklılaştırmaktır.

3-Pazarlama İnovasyonu

Ürünler ve hizmetler pazara sunulmak amacıyla üretilir ve geliştirilir. Kullanıcıya sunulan ürünleri daha iyi anlatabilmek ve müşterinin ilgisini çekebilmek için pazarlama faaliyetleri yürütülür. Yürütülen pazarlama faaliyetlerinde değişik ambalaj ve tasarımların kullanılması, farklı pazarlama yöntemlerinin denenmesi pazarlama inovasyonu olarak tanımlanır.

4-Organizasyonel İnovasyon

İşletmeler inovasyonları yalnızca ürün ve hizmet kapsamında değerlendirmezler. İşletmenin rekabet avantajı sağlayıp bunu koruyabilmesi için çalışma yöntemlerini geliştirme ve farklılaştırması gerekebilir. Bu geliştirme ve yenilenme faaliyetleri organizasyonel inovasyon olarak tanımlanır.

Son zamanlarda, bazısı hayatımızı değiştiren ve sürdürülebilirlik için önemli olan bazısı da bir hayli ilginç olan inovatif örnekler:

Otonom Arabalar ve Elektrikli Araçlar
Karışmayan Kulaklık
Kablosuz Şarj Teknolojisi
Telefon Şarj Eden Altlık
Çocuklar İçin MR Cihazları
Kendini Temizleyebilen Tişört
Author

Bir Cevap Yazın

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misiniz?

Mail adresinizi bırakın ve yeni blog yazılarından haberdar olun!
ABONE OL
KVKK kanununa göre e-posta adresimden iletişime geçilmesine izin verilmiş sayılacaktır
close-link
Blog yazımızı beğendiniz mi?