Günümüzde, iş dünyasına atılmak isteyen bireylerin önünde iki büyük seçenek bulunmaktadır. Bunlar kurumsal şirketler ve startup’lardır. İki seçeneğinde birbirlerine göre çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunmakta. Öncelikle ayrı ayrı tanımlamak gerekirse:

Kurumsal nedir?

Kurumsal ve Startup

Vizyonu ve misyonu olan, kendilerine özgü kurallar dahilinde belli bir plana göre yönetilen ve işletilen, belirli bir iş planı dahilinde çalışan ve yetkililere sahip olan firmalara kurumsal firma denir.

Startup nedir?

Kurumsal ve Startup

Hızlı büyümeye müsait, teknoloji ile yakından ilgili, ihtiyaçları karşılayan ve sorunları çözen, sürdürülebilir ve gelişmeye açık girişim fikirlerine startup adı verilir.

Daha fazla bilgi edinmek için: Girişimcilik Nedir?Girişimcilik Türleri Nelerdir?

Girişimcilikte doğru bilinen yanlışlar için

Kurumsal ve Startup Arasındaki Farklılıklar:

Şimdilerde, bireyler iş dünyasına atılırken bu iki iş ortamı arasında kararsız kalıyor. Her ikisinin de birbirinden farklı yanları bulunmakta. Bu farklılıkları beş farklı başlık altında ele alalım. Kıyaslamak gerekirse:

Çalışma Ortamı:

çalışma ortamı

Her iki iş modelinin de birbirinden çok farklı çalışma ortamı bulunmakta. Bu farklılıkları da iki başlıkta ele alabiliriz:

      1. Yönetici ile ilişki: Çoğu kurumsal iş ortamında bireylerin nadiren gördüğü patronlarıyla ilişkileri genellikle gergin olmaktadır. Ayrı odalarda çalışarak birbirinden soyutlanan iki farklı düzeydeki bireylerin bu sebeple iletişimi pek kuvvetli olmayabiliyor. Bunun aksine startup’larda böyle bir ortam bulunmamakta. Patron ile aynı masaya oturarak fikir üzerine düşünmek, beraber çalışmak ve patronla kuvvetli iletişim kurumsal ortama kıyasla daha samimi bir ortam oluşturmakta.
      2. Ekip mi Bireysel mi?: Kurumsal hayatta çalışmalar genellikle birey üzerinden ilerlerken startup’larda bu çalışmalar tüm ekiple beraber ilerlemektedir. Bu ortamlarda her işle ilgilenen ayrı ayrı çalışanlar bulunurken, startup’larda ekip olarak işlerle ilgilenmektedir. Bu durumda kazanılan başarılar kurumsal ortamda bireyleri öne çıkarırken startup’larda bu başarı ekibe atfedilir.

Terfi:terfi

Terfi konusunda iki iş modelinin de birbirine üstünlüğü söz konusu değildir ancak belirgin bir farklılık bulunmaktadır. Kurumsal firmalarda işe alındığınızda ne zaman terfi edeceğinin önceden planlıdır ve zamana göre terfi alırsınız. Dikey ve yatay terfi imkanı da kurumsal hayatta çalışanlara sunulmaktadır. Ancak işler startup’larda biraz daha farklı işlemekte. Öncelikle startup’larda işe başlayan çalışanlar firmanın çekirdek kadrosunda işe başlarlar ve firma büyüdükçe çalışanlar da terfi alır ve firmanın büyümesi de çekirdek kadrodaki bireylerin başarısına dayalıdır. Yani ne kadar kendinizi gösterebilirseniz o kadar terfi imkanı sizleri beklemektedir.

Maaş:

maaş

Maaş konusu kariyer hayatına atılanlar için her zaman önemli bir nokta olmuştur. Bu iki iş ortamının maaş konusunda kıyası konusunda pek de bir farklılık bulunmamakta. İki ortamda da işe başladığınızda alacağınız maaş neredeyse aynıdır. Kurumsal firmalarda çalıştığınız süre boyunca alacağınız zam bellidir çünkü bu firmaların belli bir bütçesi vardır. Ancak bu durum startup’larda böyle değildir çünkü startup’ların gelirini aldıkları yatırımlar oluşturur. Dolayısıyla ne zaman zam alacağınız belli değildin ancak maaş konusunda yetkinliklerinize dayanarak pazarlık yapabilirsiniz. 

Yoğunluk:

yoğunluk

Bu noktada iki iş ortamı birbirinden kesin olarak ayrılmakta. Kurumsal firmalarda çalışacağınız mesai saatleri, yapacağınız görevler ve görev dağılımı bellidir. Dolayısıyla yapacağınız işin yoğunluğu bellidir. Startup’larda ise her işin ucundan tutmanızı gerektirecek durumlara sık rastlanabilir çünkü böyle firmalar kalabalık bir kadroya sahip değillerdir. Bu ortamda yoğun ancak tatmin edici bir iş temposu bireyleri beklemektedir.

İş ortamında öğrenme:

long term

Öğrenme konusu bireyin kendisine dayalı olsa da çalışma ortamı bu noktayı da önemli derecede etkilemekte. Kurumsal firmalarda yapacağınız iş belli olduğu için kendi alanınız konusunda genel olarak teorik bir öğrenim alabilirsiniz. Sertifikaları elde ederek kendinize bir çok yetkinlik kazandırabilirsiniz. Startup’larda ise öğrenim konusu iki koldan da iyi bir şekilde ilerleyebilir. Hem kendi alanınızda teorik olarak geliştirmeniz daha kolaydır çünkü bir firmanın çekirdek kadrosunda yer almış olursunuz. İşinizle baştan sona bireyin kendisi ilgilendiğinden dolayı teorik alanda kendisini geliştirmesi kaçınılmazdır. Diğer kol olan pratikte öğrenmek ise startup’larda daha kolaydır. Çünkü anlık kriz yönetimleri, çeşitli mücadeleler, yoğun iş ortamı bu noktada öğrenmeyi sağlamaktadır.

Sonuç olarak:

Beş kriterde yaptığımız bu kıyasla beraber her iki iş ortamının birbirlerine göre çeşitli avantajları ve dezavantajlarını görmekteyiz. Kurumsal hayatta daha planlı ve düzenli bir iş hayatı varken, startup’larda daha samimi, daha yoğun ancak ödülü büyük bir iş hayatı karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada karar yine de bireyin kendisine kalmaktadır. Sizce Kurumsal mı yoksa Startup mı?

Author

Bir Cevap Yazın

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misiniz?

Mail adresinizi bırakın ve yeni blog yazılarından haberdar olun!
ABONE OL
KVKK kanununa göre e-posta adresimden iletişime geçilmesine izin verilmiş sayılacaktır
close-link
Blog yazımızı beğendiniz mi?