Marmara Üniversitesi, ülkemizin sayılı eğitim kurumlarının başında gelmektedir. Kuruluşu 1883 yılına kadar uzanmaktadır. 1982 yılından itibaren Marmara Üniversitesi ismiyle eğitim-öğretim hayatına devam etmektedir. Bünyesinde 16 fakülte, 5 yüksekokul ve 11 enstitü dahilinde hali hazırda açık olan 199 program bulunmaktadır. Bu programların bazılarında Türkçe, İngilizce, Fransızca, Arapça ve Almancadan oluşan 5 dilde eğitim verilmektedir. Bu özelliği ile Türkiye’de tek, çok dilli üniversitedir.

1)Marmara Üniversitesi Yerleşkeleri:

Göztepe Yerleşkesi

Merkez Yerleşkedir. Rektörlük bu yerleşkede bulunmaktadır. Çoğu fakülte ve enstitü de bu yerleşkemizdedir.

Bu yerleşkemizde;

 • Atatürk Eğitim Fakültesi
 • Fen-Edebiyat Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • İktisat Fakültesi
 • Teknoloji Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu
 • Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu
 • Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu
 • Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 • Avrupa Araştırmaları Enstitüsü, Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
 • Eğitim Bilimleri Enstitüsü,
 • Fen Bilimleri Enstitüsü
 • Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
 • Sürekli Eğitim Merkezi
 • Uzaktan Eğitim Merkezi bulunmaktadır.

Haydarpaşa Yerleşkesi (Taşındı)

Bu yerleşke Sağlık Bilimleri Üniversitesine tahsil edilmiştir. Geçen yıl Hukuk ve Eczacılık fakültesi bulunmaktadır. 2019-2020 eğitim-öğretim yılı itibariyle Hukuk Fakültesi Göztepe yerleşkesine, Eczacılık fakültesi ise Başıbüyük yerleşkesine taşındı.

Başıbüyük Yerleşkesi

Bu yerleşkede Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Gastroenteroloji Enstitüsü, Nörolojik Bilimler Enstitüsü ve Marmara Aile Hekimliği Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunmaktadır. 

Anadoluhisarı Yerleşkesi

Bu yerleşkemizde Siyasal Bilgiler Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır.

Acıbadem Yerleşkesi

Bu yerleşkemizde Güzel Sanatlar Fakültesi ve Güzel Sanatlar Enstitüsü bulunmaktadır.

Bahçelievler Yerleşkesi (Taşındı)

Bu yerleşkemizde geçen yıl İletişim Fakültesi bulunmaktaydı. 2019-2020 dönemi itibariyle fakülte Göztepe yerleşkesine taşınmıştır.

Bağlarbaşı Yerleşkesi

Bu yerleşkemizde İlâhiyat Fakültesi bulunmaktadır.

Kartal Yerleşkesi

Bu yerleşkemizde Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır.

Sultanahmet Yerleşkesi

Bu yerleşkede Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü, Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı bulunmaktadır.

2)Marmara Üniversitesinin Yurt İmkanları

Marmara Üniversitesinin içinde sadece iki tane yurt bulunmaktadır. Bu yurtlar Göztepe yerleşkesinin içindedir. Bu yurtlar, Özmen Aktar Kız Öğrenci Yurdu ve Handan Ertuğrul Kız Öğrenci Yurdudur. Yurtlar hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Okul içinde erkekler için herhangi bir yurt imkanı bulunmamaktadır.

Göztepe yerleşkesi için okuldaki yurt imkanına ek olarak, Kadıköy ve okul çevresinde özel yurtlar bulunmaktadır. Fiyatları 1000-1500 TL civarındadır. Fiyatlar alınan hizmete göre değişiklik göstermektedir. Özel yurtlar dışında KYK’ya ait yurtlar da bulunmaktadır. Erkek öğrenciler için Maltepe Mimar Sinan erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. Okula 1-1.30 saat uzaklıktadır. Kızlar için KYK’da erkek öğrencilere göre daha fazla yurt bulunmaktadır.

3)Marmara Üniversitesi Sosyal İmkanları

Okulun Göztepe yerleşkesinde yer alan 1 adet Konuk evi bulunmaktadır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Her yerleşkede birer adet kütüphane bulunmaktadır. Göztepe yerleşkesinde bulunan Prof. Dr. Orhan Oğuz kütüphanesi 7/24 öğrencilere hizmet vermektedir.

Spor imkanları olarak, Göztepe ve Anadoluhisarı yerleşkemizde Fitness Salonu bulunmaktadır. Fitness salonuna ek olarak Göztepe kampüsümüzde açık ve kapalı basketbol sahası, açık tenis kortu, Anadoluhisarı yerleşkesinde kapalı yüzme havuzu bulunmaktadır. Yıl içinde Fakülteler arası çeşitli spor müsabakaları da düzenlenmektedir.

Sağlık hizmetlerimiz, yerleşkelerimizde bulunan mediko-sosyal hizmet birimleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bütün bu imkanlara ek olarak MieS’in de içinde bulunduğu çeşitli öğrenci kulüpleri bulunmaktadır. Okulun ilk haftaları kulüplerin üye alım dönemidir. Okulun çeşitli yerlerinde stant açarak öğrencilere faaliyetlerinden bahsederler.

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misiniz?

Mail adresinizi bırakın ve yeni blog yazılarından haberdar olun!
ABONE OL
KVKK kanununa göre e-posta adresimden iletişime geçilmesine izin verilmiş sayılacaktır
close-link
Blog yazımızı beğendiniz mi?