Bu yazımızda son zamanların en güncel konusu, evrenötesini ele alacağız. Metaverse Nedir? Tarihi Nedir? ve Geleceği Nasıl Olacaktır? konu başlıklarını detaylandıracağız.

Metaverse nedir?

metaverse

Son zamanlarda bu kavramı duymayanınız yoktur. Facebook’un da dahil olduğu birçok teknoloji devinin yatırım yapmaya başladığı bu kavram son zamanlarda oldukça popüler olmaya başladı.

Metaverse kavramını anlamak için öncelikli olarak kelimenin kendisine bakmalıyız. “meta” Yunancada “sonra, öte” anlamına gelen bir kelime, meta kelimesi ve İngilizcedeki “universe” kelimelerinin birleştirilmesi ile türetilen kavram ise “evrenötesi” anlamına geliyor.

Peki “evrenötesi” terimi ile ne kastediliyor? Kısaca açıklamak gerekirse kavram, tüm dijital dünyaların birleştirilmesiyle oluşturulan kolektif bir sanal paylaşım alanına, yani içinde tüm dijital dünyaların bulunduğu kurgusal evrene verilen isimdir. Birçok insana göre, gelecekte oluşturulacak olan bu Metaverse’e sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik yoluyla ulaşmak mümkün olacak.

Metaverse’ün Tarihi

metaverse

Bu kavramdan ilk olarak Neal Stephenson isimli yazarın Snow Crash romanında bahsedildi. Romanda gerçek insanların avatarlarının bulunduğu üç boyutlu sanal bir dünyaya Metaverse ismi veriliyordu. Bunun dışında bilim kurgu dünyasında birçok kez, bazıları Snow Crash’ten önce, benzeri sanal dünyalardan bahsedilmişti.

Bunun en yakın zamandaki örneği, 2018 yılında beyaz perdeye de uyarlanan Ready Player One isimli kitaptır. Bu kitapta, insanlar sanal gerçeklik yoluyla dijital bir dünyada gerçek dünyada yaptıkları gibi zaman geçirebiliyorlar, etkileşim kurabiliyorlardı. Buna benzer olarak gösterilebilecek bir diğer örnek de “Second Life” isimli oyun olabilir. İnternet tabanlı sanal bir dünyada geçen bu oyunda kendi avatarınızı oluşturabiliyor, insanlarla etkileşim kurabiliyor ve gerçek hayatta yaptığınız şeyleri sanal olarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

İşte Metaverse’ün de bunlara benzer bir dijital evren olması planlanıyor.

Kripto Paralarla Arasındaki Bağlantı Nedir?

Oyunlar bildiğimiz gibi bize aslında sanal bir evren sunar. Bu sanal evren içerisinde oyunun niteliğine göre çeşitli görev ve kazanımlar vardır.

Metaverse de bu evrenler ile kripto evrenlerini birleştirerek sanal bir evrende gerçek kripto para kazanma fırsatı sunan, çığır açan bir teknolojidir. Aşağıda bu evrenler üzerinde hali hazırda işlem gören en popüler 5 kripto parayı paylaştık!

Popüler Metaverse Coinleri Nelerdir?

metaverse

Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesi ve karma evrene büyük yatırım yapacağını duyurması üzerine metaverse coinlerine olan rağbet de bir hayli arttı. Hal böyle olunca birçok kişi de “Coin nasıl alınır?” sorusunu sormaya başladı. Metaverse coinleri, tıpkı Bitcoin ve diğer altcoinlerde olduğu gibi kripto para borsaları üzerinden satın alınabiliyor.

İlginizi çekebilir: Blockchain Nedir?

Bazı popüler projeler ise şöyle:

  • Axie Infinity (AXS)
  • Decentraland (MANA)
  • Starlink (Starl)
  • The Sandbox (SAND)
  • Aavegotchi (GHST)
  • Ufo Gaming (UFO)

Metaverse’ün Geleceği

metaverse

Evrenötesinin yalnızca oyunlar için olan bir evren olmayacağını, birçok işlevi yerine getirebileceğiniz bir sanal evren olduğunu söylemiştik. Teknoloji endüstrisinin önde gelen figürleri de oyunlar dışında heyecan duydukları birçok şeyin olduğunu söylüyorlar. Bu isimler metaverse’ün, gerçek zamanlı 3D grafiklere, kişiselleştirilmiş avatarlara, basmakalıp oyunlardan ziyade daha hedef odaklı sosyal etkileşimlere, insanlara ait sanal ortamların oluşturulabilmesine ve insanlara para kazandıran bir ekonomik sisteme sahip olmasını istiyorlar.

Kısacası, hayal edebileceğiniz çoğu şeyin sanal bir evrende yer almasını sağlayabilecek. Tim Sweeney, Mark Zuckerberg gibi insanlar da bu büyük veri tabanının sadece bir parçasını inşa ettiklerini belirtiyorlar. Bunu günümüzdeki internet gibi düşünebilirsiniz. Uzmanlara göre akıllı telefonlar 1980’li yıllardaki cep telefonlarına kıyasla neyse, metaverse de şu anın sanal gerçeklik teknolojisi için o. Yani düşünülenden çok daha geniş bir kavram.

Metaverse, şu an için kulağa bilim kurgu gibi gelse de internetin geleceği olarak tanımlanıyor. Birçok insan bu konuya şüpheyle yaklaşsa da gelecekte her şeyin yapılabileceği sanal bir evrenin var olmasının heyecan verici olduğunu söylemek yanlış olmaz. Belki de ilerde bütün zamanımızı burada geçireceğiz ya da kim bilir belki de bu teknoloji o kadar fazla gelişecek ki, bilinç aktarımı gibi durumlar söz konusu olacak. Bunların olup olmayacağını zamanla göreceğiz.

Sonuç Olarak

Sorulacak çok soru var ve siz sormazsanız ve sürece dahil olmazsanız, birileri bu soruları sorup, cevapları da kendisi verecek.

Unutmayın! Metaverse’ü inşa etme işine girişenler, seçim sonuçlarını değiştirdiler, Myanmar’daki Müslüman soykırımının kendi platformlarından koordine edilmesine engel olmadılar, platformları üzerinden yapılan insan kaçakçılığını önleme konusunda doğru düzgün hiçbir adım atmadılar, kız çocuklarının %32’sinin psikolojisini kötüleştirdiğini ve bazılarının intiharı düşünmesini pekiştirdiğini bildikleri halde aynı algoritmaları çalıştırmaya devam ettiler.

Aşı karşıtlığı gibi hatalı ve tehlikeli akımlara platform verdiler; sadece 12 sahtekar tarafından yayılan yalanları on milyonlarca kişiye ulaştırarak, belki on binlerce insanın ölümüne göz yumdular; gerçek dünyadaki sosyal ilişkileri ve bağlantıları modellediğini iddia ederken, gerçek dünyada asla karşılaşmayacağınız düzeyde zorbalığı, trollüğü, yalancılığı, sahtekarlığı hayatlarımıza soktular. Metaverse’ün kimseye ait olmayacağını söyleyenler, isimlerini “Meta” olarak değiştirdiler.

Birbirimizle, evrenle ve duyularla zenginleştirilmiş böyle bir bağ kurabilmek harika bir fikirdir, ancak öte evrenimiz ve gerçeklik algımız, neoliberal kapitalist bir siyasal sistemin üzerine inşa edilecek olursa; eşitsizliği çok daha farklı boyutlarda derinleştirecek bir canavar yolda demektir.

metaverse
Decentralant evreninden bir kare

İlginizi çekebilir: Yaşamlarımızı dijital bir evrene taşıyabilir miyiz?

Bir Cevap Yazın

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misiniz?

Mail adresinizi bırakın ve yeni blog yazılarından haberdar olun!
ABONE OL
KVKK kanununa göre e-posta adresimden iletişime geçilmesine izin verilmiş sayılacaktır
close-link
Blog yazımızı beğendiniz mi?