Yurt dışında eğitim günümüzde çok popüler hale gelen bir konu. Sizi konfor alanından çıkmış gibi gösterse de gerçek konfor alanınıza ulaştırabilir. Bu dünyayı farklı bir bakış açısıyla görmenizi; kim olduğunuzu, hayatınızda ne istediğinizi, ne istemediğinizi öğrenmenizi sağlar.  Büyük resme bakmanızda, farkındalığınızın artmasında rol oynar.  Biz de bu yazımızda; öğrencilerin küresel beceriler edinmelerinde, kişisel ve profesyonel fırsatları yaratmalarında çok önemli bir deneyim olan yurt dışında eğitim görmenizde etkili olan 10 nedeni derledik.

Yurt Dışında Eğitim Görmek İçin 10 Neden

EĞİTİM:

Farklı eğitim tarzlarını deneyimleme şansı elde eder, ana dalınızın kendi gördüklerinizle sınırlı olmadığını fark edersiniz. Bilgi ve kültür seviyenizi arttırırsınız. Ayrıca düzenlenen konferans ve seminerlere katılabilir, buralardan ciddi bir bilgi birikimi kazanabilirsiniz.

yurt dışında eğitim

 

KARİYER OLANAKLARI:

Küreselleşmekte olan dünyamızda geleceğiniz için yapabileceğiniz çok büyük bir yatırımdır. CV’nizde büyük bir deneyim olarak gözükecek ve uluslararası bağlantılar kurmanızı sağlayacak imkanlar elde edersiniz. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu işverenlerin öncelikli tercihleri arasında yurt dışı deneyimi olan kişiler ön sırada yer aldığı,  yurt dışında eğitim gören öğrencilerin görmeyenlere oranla daha kolay iş buldukları sonucuna ulaşılmıştır. Çünkü işverenlerin gözünden yurt dışında eğitim görmek sizin yeni meydan okumaları aramaktan ve kendinizi zor, sonu bilinmedik durumlara sokmaktan çekinmediğinizin bir göstergesidir.

Konuyla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

DİL BECERİLERİNİZİ GELİŞTİRMEK:

Bilinen bir gerçektir ki bir dili öğrenmenin, geliştirmenin en iyi yolu o dilin konuşulduğu ülkede bulunmaktır.  Öğrenmek istediğiniz dilin konuşulduğu bir ülkede yaşamak, size dille çevrili bir yaşam oluşturur.

Yurt dışında eğitim alarak hem dilin gerekli bütün kurallarını öğrenmiş olur hem de daha çok pratik yapma imkanına sahip olursunuz. Ayrıca farklı sosyal ortamlar size, dilinizi geliştirmek için harika bir uygulama fırsatı sunar.

Ayrıca günlük hayatta edineceğiniz önemli dil pratiğine ek olarak, üniversiteniz size daha resmi bir eğitim sağlamak için muhtemelen dil kursları sunacaktır. Bu da çalıştığınız alanda olumlu etki yaratacaktır.

ÖMÜR BOYU SÜRECEK ARKADAŞLIKLAR KURMAK:

Yurt dışında eğitim almanın en büyük faydalarından biri, farklı geçmişlerden, kültürlerden gelen ömür boyu iletişimde kalabileceğiniz yeni arkadaşlarla tanışma fırsatıdır.

Okulda, sınıfta, konakladığınız yerde tanışabileceğiniz pek çok kişiyle gelecekte ortak bir iş dahi yapabilirsiniz. Bu noktadan da bakıldığında kuracağınız dostlukların yanında networkünüzü genişleterek gelecekteki kariyerinize katkıda bulunabilirsiniz.

yurt dışında eğitim

YENİ İLGİ ALANLARI EDİNMEK:

Gittiğiniz ülkede katılacağınız oyun, film, dans, spor gibi etkinliklerle oranın eğlence biçimlerini keşfetme şansı bulacaksınız. İçinde bulunduğunuz ve ilk defa deneyimleyeceğiniz bu aktivitelerin içinden kendinize uygun olanı bulup bunu ilgi alanınız haline getirebilirsiniz.

PERSPEKTİF KAZANMAK:

Yurt dışında okumak bildiklerinizi tamamen farklı bir bakış açısıyla öğrenmek için eşsiz bir fırsat sunar. Kendinizi yabancı bir ülke ve okul sistemine entegre etmek, dünyanın dört bir yanından gelen sınıf arkadaşlarınızın yeni bakış açılarına gözlerinizi açmanızı sağlar. Onların çeşitli problem ve olaylara yaklaşımlarını gözlemlemek, yorumlarını dinlemek sizin kendinizi ve düşünce yollarınızı nasıl geliştireceğiniz hakkında düşünme şansı verir.

FARKLI BİR KÜLTÜRÜ KEŞFETMEK:

Gittiğiniz ülkeye göre değişiklik gösteren, o ülkenin tarihini ve kültürünü yakından tanıyabilme şansı bulabileceğiniz pek çok müze ve galeri vardır. Buraları gezerek ufkunuzu genişletebilirsiniz. Bunların yanında gittiğiniz ülkede hiç tatmadığınız yiyecekleri test edip, oranın geleneklerini yakından tanıyabilirsiniz.

Ayrıca bu deneyimin sonucunda kendi kültürünüze karşı olan farklı bir bakış açısıyla eve dönebilirsiniz.

DÜNYAYI KEŞFETMEK:

Yurt dışında eğitim sonucu elde edeceğiniz kazanımlardan biri de dünyayı keşfetmektir. Yurt dışında eğitim alarak çok farklı gelenekleri ve aktiviteleri olan yepyeni bir ülkeyi deneyimleyebilirsiniz. Gittiğiniz ülkenin doğa harikalarını, müzelerini ve simge yapılarını görme şansı bulursunuz. Ayrıca yurt dışındayken sadece eğitim aldığınız ülkede seyahat etmekle sınırlı kalmaz, komşu ülkeleri de görebilir, mükemmel anılar biriktirebilirsiniz.

yurt dışında eğitim

KENDİNİZİ KEŞFETMEK:

Yurt dışında eğitim almanın bir diğer faydası, farklı bir kültür hakkında bilgi edinirken kendinizi keşfetme fırsatıdır. Kendi başınıza yeni bir yerde olmak bazen zorlayıcı olabilir ve problem çözerken farklı durumlara uyum sağlama yeteneğinizi test eder. Fakat bu deneyimlerle yeni beceriler edinirsiniz. Farklı bir ülkede tek başınıza uyum sağlama özgüvenine kavuşur, olgunlaşır, kendi potansiyelinizin farkına varırsınız.

EVE TAKDİR İÇİNDE DÖNMEK:

Yaşamış olduğunuz yurt dışı deneyiminden sonra eve döndüğünüzde her gün yanından geçtiğiniz, gördüğünüz şeyler size eskisine göre daha farklı ve daha anlamlı gelmeye başlar. Farklı bir ülkede okurken kendi ülkenize dair kültürünüzle, günlük yaşamınızla, çevrenizdeki insanlarla ilgili özlediğiniz unsurları daha değerli görmeye başlayacaksınız.

Yazımı sonlandırırken konuyla ilgili olarak yurt dışında eğitim gören bir öğrencinin deneyimlerini paylaştığı ilham verici bir video linki paylaşıyorum. İyi seyirler!

Author

4 Comments

  1. Gizli Bir MieS Sevdalısı Reply

    Bu yazıyı okuduktan sonra ufkum inanılmaz derecede açıldı. Teşekkürler Başak Özkan!

  2. Berfin Gülmüş Reply

    Çok keyifli bir yazı olmuş. Ellerine sağlık:))

  3. Feyza Davran Reply

    Aydınlatıcı bir yazı olmuş.Ayrıca çok akıcı bir dil kullanmışsınız. Ellerinize ve emeğinize sağlık:))

  4. Gerçekten çok açıklayıcı ve güzel olmuş teşekkürler Başak 🥰

Bir Cevap Yazın

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misiniz?

Mail adresinizi bırakın ve yeni blog yazılarından haberdar olun!
ABONE OL
KVKK kanununa göre e-posta adresimden iletişime geçilmesine izin verilmiş sayılacaktır
close-link
Blog yazımızı beğendiniz mi?
%d blogcu bunu beğendi: