IoT Nedir ?

internet of things

İnternet denince hepimizin aklına kuşkusuz ilk olarak bilgisayar gelir. Geçen yıllar ve gelişen teknoloji sayesinde akıllı telefonlar hatta akıllı saatler gibi birçok farklı yerde daha internet ile karşılaşabilmekteyiz. İnternetin bununla sınırlı kalmayıp bir ana cihaza bağlı olarak etrafımızdaki her elektronik nesnede olmasına ve bu nesnelerin birbirleriyle iletişim halinde olmasına nesnelerin interneti denir. Kısaca IoT olarak ifade edilen bu terimin açılımı “internet of things” dir.

İlginizi çekebilir: Hackathon Nedir?

iot nedir?

IoT Evimizde

Evimizden örnek vermek gerekirse evdeki ışıklar, ısıtma sistemi, mutfağınızdaki kahve makinesi gibi birçok aletin her zaman yanınızda olan telefonunuza bağlı olarak sizin isteğinize göre yönetilebilmesidir. Sabah kurulu alarmınız ile uyandığınızda alarmdan evdeki diğer nesnelere bir bilgi aktarımı olur ve perdeleriniz açılır, kahveniz hazırlanmaya başlar, evin sıcaklığı yükseltilir veya duşa girecekseniz su sıcaklığı önceden ısınmaya başlar. Aynı durumu geceye uyarlayacak olursak siz uyumak için yatağa girdiğinizde diğer odada açık ışık varsa kapatabilir, evdeki dış kapıların kitlenmesini sağlayabilirsiniz.

IoT Her Yerde

Nesnelerin interneti gibi bir teknoloji söz konusuyken bunun sadece evimizde kullanılmakla kalmayacağını düşünmek çok da mantıklı olur. İş yerleri, kurum ve kuruluşlar, daha çok sayıda insana hitap eden yerler de bu teknolojiden faydalanacaktır elbette. IoT şirketlerin kendilerini baştan aşağı gözden geçirme fırsatını sağlayarak hem pazar hem üretim konusunda şirketleri geliştirecektir. Örneğin fabrikada olası bir makine arızalanması durumu önceden haber verip çalışanların harekete geçmesini sağlar ve üretimdeki aksamanın da önüne geçer. Bu duruma öngörücü bakım denir.

iot

IoT’un Sağladığı Avantajlar

 • Zamanı daha verimli kullanmak.
 • Boşa harcanan enerjiyi azaltıp minimuma indirmek.
 • Daha iyi iş kararları vermek.
 • Şirkette geliri arttırmak.
 • Süreçleri denetim altına almak.
 • Daha düzenli ve kontrollü olmak.
 • Hayatı kolaylaştırmak.

siber

Nesnelerin İnterneti’nin Olumsuz Etkileri

Etrafımızdaki bütün elektronik aletlerde internet olması çok büyük bir veri artışına neden olacaktır. Bunun sonucunda oluşan big data gizliliğimizi tehdit eden bir durum ortaya koyuyor.

İlginizi çekebilir: Big Data (Büyük Veri) Nedir?

 • Hakkımızda bir sürü veri başkaları tarafından ele geçirebilir.
 • Eskisi kadar özel hayatın gizliliği korunamayabilir.
 • Siber saldırı daha kolay bir hale gelebilir.
 • Evimizdeki aletleri bize karşı programlayıp aleyhimize kullanabilirler.

En iyi 5 IoT kitabı önerisi için buraya bakabilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misiniz?

Mail adresinizi bırakın ve yeni blog yazılarından haberdar olun!
ABONE OL
KVKK kanununa göre e-posta adresimden iletişime geçilmesine izin verilmiş sayılacaktır
close-link
Blog yazımızı beğendiniz mi?