Bu yazımızda Pomodoro Nedir? Pomodoro Tekniği Nelerdir? bunu açıklayacağız.

Pomodoro Nedir?

İtalyancada domates anlamına gelen Pomodoro, 1990’ların başında Francesco Cirillo tarafından ilk kez ortaya atılmıştır. Tekniğin geliştiricisi Francesco Cirillo, bir üniversite öğrencisiyken mutfağında yer alan domates şeklindeki bir zamanlayıcı ile çalışmalarını takip etmeye başlar. Kullandığı zamanlayıcıdan ilham alarak kurguladığı bu sistemi ‘Pomodoro’ olarak adlandırmaya karar vermiştir.

Bu popüler zaman yönetimi tekniği, akademik hayatın yanı sıra iş hayatında hatta gözünüze büyük görünen herhangi bir görevde bile uygulamak sizi başarıya götürecek konsantrasyon ve motivasyonu sağlayacaktır. Bu teknik basit ve etkili 5 kurala dayanır.

Pomodoro Tekniği Zamanlayıcısı

 

Pomodoro Tekniği Nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, tekniğin kökeninde kısa süreli çalışma seansları ve bu seansları takip eden kısa süreli molaları vardır. Herhangi bir büyük sorumlulukla karşı karşıya kaldığınızda, bu kısa süreli zaman aralıkları beyninizi odaklanmak için eğiterek zamanla dikkat sürenizi artırmanıza hatta daha verimli ve daha üretken olmanıza yardımcı olur.

Bu kısa süreli çalışma seansları 25 dakika yapacağınız işe odaklanma, ardından 5 dakikalık kısa bir mola ile toplamda 30 dakikalık bir paketten oluşuyor ve bunu 1 Pomodoro olarak adlandırıyoruz. Toplamda 4 Pomodoro’yu tamamladıktan sonra uzun süreli yaklaşık 25-30 dakikalık bir mola veriyoruz. Günde 8-16 arası Pomodoro tamamlamak ideal sayılıyor ki bu 4-8 saat arası, molalar dahil, çalışma anlamına geliyor. Bu uzun çalışma aralığı ilk başta göz korkutsa bile tekniği doğru bir şekilde uyguladığınız sürece fazla yorulmadan üzerine çalışmak istediğiniz konuyu kısa çalışma süresi ve molalar ile başarıyla tamamlayabildiğinizi göreceksiniz.

Pomodoro tekniği genel olarak bu bilgiler ile özetlenebilir. Şimdi bu tekniğin nasıl uygulandığına ve faydalarının neler olduğuna geçelim.

İlginizi çekebilir: Kaizen Nedir? Kaizen Tekniği ve prensipleri Nelerdir?

İlginizi çekebilir: Feynman Tekniği Nedir? Feynman Tekniği 4 Adımda Nasıl Uygulanır? 

Pomodoro Tekniği 5 Adımda Nasıl Uygulanır?

Pomodoro Tekniğini uygulamak için ihtiyacımız olan tek şey basit bir saattir. Öğrenimi ve uygulama süreci kolaydır. Tekniğe alışmak ve uzun vadede verim almak için yaklaşık yedi ila yirmi günlük bir uygulama gerektiği düşünülüyor. Genel olarak Pomodoro Tekniğinin aşamaları şu şekildedir;

 

Pomodoro Tekniğiyle Listeleme

1. Adım: Hedef belirleyin.

Öncelikle yapmanız gereken görevlerinizi belirleyin ve bunları kısa zaman aralıklarına ayırın. Tüm bu listelediğiniz görevleri öncelik sırasına göre listeleyin. Kısa aralıklarla çalışmak ve yapmayı hedeflediğiniz şeyleri parçalara bölmek, görevlerinizi takip etmenize yardımcı olacaktır. Takip edeceğiniz görevleriniz üzerine çalışmak için gerekli toplam Pomodoro’yu belirleyerek çalışmaya başlayın.

2. Adım: Zamanlayıcını 25 dakikaya ayarla ve süre dolana kadar tamamen yaptığın işe odaklanın.

Zamanlayıcıyı ayarladıktan sonra süre dolana kadar tamamen yapacağınız iş üzerine odaklanın. Çalışma sürecinde herhangi bir bölünmeden veya dikkat dağınıklıklarından kaçının. 25 dakikayı tamamlamadan işinizi bitirmiş olsanız bile masa başından kalkmayın, bu sürede yaptıklarınızı tekrar edebilir, üzerinden geçebilirsiniz. Eğer aniden aklınıza yapmanız gereken bir şey gelirse, bunu bir yere not alarak işinize devam edebilirsiniz. Yapmak istediğiniz şeyleri mola zamanınıza saklayın.

Bir Pomodoro’nun sonuna gelmeye başladığınızda, zamanın tükenmeye başladığını gördükçe zamana karşı elinizdeki işi bitirmek için bir yarışa girmeye başlayacaksınız. Bu heyecan sizi normalden daha hızlı bir şekilde çalışmanızı bitirmeye motive edecektir. Bu sebeple, zamanlayıcıyı rahatça görebileceğiniz bir noktaya konumlandırmaya çalışın. 25 dakikayı doldurduğunuzda, artık bir görevinizi bitirdiniz demektir. Yapılacaklar listenizdeki görevin üstünü çizebilirsiniz. Bu da sizin motivasyonunuzun artmasına yardımcı olacaktır.

 

3. Adım: Zihnini tazelemek için 5 dakika mola verin.

Tamamen odaklanılarak çalışılmış 25 dakikadan sonra kısa bir molayı hak ediyorsunuz. Bu molayı işiniz dışında herhangi bir aktivite ile değerlendirmek tekniğin en önemli noktalarından biridir. Örneğin, kalkıp kısa bir yürüyüş yapın, bir fincan çay ya da kahve alın, dışarıdaki temiz havayı içinize çekin veya sizi rahatlatacak herhangi bir şey yapabilirsiniz. Bu kısa moladaki amaç, zihninizi birkaç dakika da olsa boşaltmaktır. Fiziksel ve zihinsel olarak hazır olduğunuzda, işinize daha rahat odaklanır ve daha başarılı olursunuz.

4. Adım: Kesintisiz çalışma ve moladan oluşan 30 dakikalık Pomodoro döngüsünü sürdürün.

Molanın ardından aynı döngüyü sürdürmeye özen gösterin. Eğer bunu devam ettirmeyi başarabilirseniz, beyniniz bu döngüye alışacaktır. Bu sayede odaklanma seviyeniz maksimuma çıkacaktır.

5. Adım: 4 Pomodoro tamamlandıktan sonra 15-30 dakikalık uzun mola verin.

Beyniniz bu Pomodoroları tamamladıktan sonra yeni bilgileri özümseyebilmek ve sonraki Pomodoro seanslarından önce dinlenmek için uzun bir molaya ihtiyaç duyar. Bu sebeple 4 Pomodoro’nun ardından 15-30 dakika arası uzun bir mola verin. Ardından yaptığınız her 4 Pomodoro ‘dan sonra aynı uzun molaları tekrarlayın.

Pomodoro Tekniği, zaman aralıklarını kişilerin kendi yöntemlerine göre yeniden düzenlenebileceği bir imkân sağlar. 25 dakikaya 5 dakika metodu genel olarak uygun görünse de her bireyin çalışma süreci aynı olmak zorunda değildir. Bu noktada önemli olan belirli uzunluktaki çalışma saatlerinin arasına kısa molalar eklenerek döngüyü sürdürebilmektir.

Bunların yanı sıra, zamanınızı ne kadar iyi değerlendirebildiğinizi görmek için kullandığınız listeyi kontrol etmeyi unutmayın. Bu liste sizin gelecekteki işlerinizin bitiş süresini ve planlama sürecini tahmin etmenizde büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca üretkenlik ve odaklanma seviyenizdeki değişiklikleri görmenize yardımcı olacaktır.

Pomodoro Tekniğinin Faydaları Nelerdir? Bu Tekniği Etkili Yapan Nedir?

1. Zaman Kontrolü ve Verimli Kullanımı

Pomodoro Tekniğiyle bir işe ayırdığınız zamanı öğrenecek ve bu sayede bu süre zarfında neler yaptığınızı daha net bir şekilde görmüş olacaksınız. Aynı zamanda bu tekniğin en önemli unsurlarından biri çalışırken odaklanmanızı sağlar. Bu şekilde herhangi bir bölünme veya kopma yaşamadan zamanınızı verimli bir şekilde kullanmayı öğrenmiş olursunuz.

2. Motivasyon ve Üretkenlik

Saatlerce çalışmaktansa bu saatleri 25 dakikaya bölerek çalışmak bizlere daha kolay görünür ve işlerimizi daha motivasyonlu bir şekilde yapmamızı sağlar. Ayrıca zamanla beraber böldüğünüz işleri her tamamladığınızda bir işi bitirmiş olmanın verdiği motive edici hissi yeniden yaşayacaksınız. Her bitirdiğiniz Pomodoro ile üretkenliğinizi de arttırdığını fark edeceksiniz.

3. Doğru Planlar ve Net Hedefler

İlk başta belirttiğimiz zaman kontrolü ve yönetimi sayesinde zamanınızı etkin olarak kullanacak ve gününüzü en doğru şekilde planlamaya başlayacaksınız. Bu doğru planlama net hedefleri yanında getirecek ve tüm sürecin kontrolünü elinizde tutabileceksiniz.

 

Pomodoro Tekniğinin Faydaları

Pomodoro Saati

Pomodoro saati, domates şeklindeki bir mutfak zamanlayıcısıdır. Pomodoro’nun ne olduğunu açıklarken de bahsettiğimiz gibi, tasarımcı Cirillo tarafından domates şeklindeki saatten esinlenerek keşfedilmiş bir tekniktir.

Ayrıca tekniğin adı İtalyanca da ‘Domates’ anlamına geldiği için saat genel olarak bu şekilde kabul görmüştür. Ancak hepimizin bildiği gibi günümüzde bu tarz mekanik saatler yerine bu ihtiyaç mobil uygulamalar veya tarayıcı eklentileri ile giderilmektedir. Aşağıda bulunan araçları kullanmanız tekniği uygulamanızda yardımcı olabilecek araçlardır:

  • Focus To-Do: Pomodoro Timer & To Do List
  • Clockwork Tomato
  • Toggl
  • Pomodoro Tracker

Bu yazımızda Pomodoro Tekniğinden, nasıl uygulayabileceğimizden ve faydalarından bahsetmeye çalıştım. Yazımızı, yukarıda bahsettiğim uygulamaların yanında Pomodoro tekniğini uygulamanızda yardımcı olacak bir video ile sonlandırmak istiyorum. Umarım sizler için faydalı bir içerik olmuştur.

 

 

Bir Cevap Yazın

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misiniz?

Mail adresinizi bırakın ve yeni blog yazılarından haberdar olun!
ABONE OL
KVKK kanununa göre e-posta adresimden iletişime geçilmesine izin verilmiş sayılacaktır
close-link
Blog yazımızı beğendiniz mi?