Üniversite mezunu olmak hem akademik anlamda hem de kariyer anlamında büyük bir öneme sahipken maalesef ki günümüzde çok fazla üniversite bulunması ve herkesin üniversite mezunu olmak istemesi sebebiyle üniversite mezunları arasında bir rekabet ortaya çıkmıştır. Bu rekabette sizi farklı kılabilecek bazı yetkinlikler ve deneyimler vardır.

1- Üniversitede Kulüp Deneyimine Sahip Olmak

1- Üniversitede Kulüp Deneyimine Sahip Olmak

Üniversitede kulüplerde yer almak hem geniş bir çevre edinmenizi hem de bir organizasyon tecrübesi edinmenizi sağlar. Bu organizasyon her alanla ilgili olabilir. Bazı kulüpler akademik çalışmalar yaparken bazıları eğlence etkinlikleri düzenleyebilir ya da MieS gibi iş hayatıyla ilgili tecrübeler edinmenizi sağlayabilirler.

2- Sektörel Etkinliklere Katılmak

2- Sektörel Etkinliklere Katılmak

Okuduğunuz bölüm ve ilgilendiğiniz alana göre düzenlenen etkinlik ve programları takip ederek o alanda çalışan kişilerle tanışabilir ve iş deneyimleri hakkında bir tecrübe edinirsiniz. Bu da hem mezuniyet sonrası iş bulurken hem de okurken mezun olunca ne yapacağınızı planlamanıza yardımcı olur.

3- Staj Programlarını Takip Etmek

3- Staj Programlarını Takip Etmek

Bölümünüzde zorunlu staj olmasa bile okurken iş deneyimi edinme açısından gönüllü staj programlarında bulunabilirsiniz. Bu da üniversiteden ufak bir iş tecrübesiyle mezun olmanızı sağlar.

4- Gönüllü Topluluklarda Bulunmak

4- Gönüllü Topluluklarda Bulunmak

İlgi alanınıza göre sivil toplum kuruluşları ya da çeşitli gönüllü topluluklarda bulunmak sizi diğer mezunlardan ayıran önemli bir nokta olacaktır. Bu iş dışında da hayatınızı değer verdiğiniz şeylere adadığınızın bir göstergesidir.

5- Diplomanızı Sertifikasyon Eğitimleriyle Desteklemek

5- Diplomanızı Sertifikasyon Eğitimleriyle Desteklemek

Bölümünüze göre eğitimlere katılarak diplomanızı sertifikalarla destekleyebilirsiniz. Buna en temel örnek çoğu bölüm için İngilizce dil bilgisi sertifikasının iş bulmada önemli fayda sağlayacak olmasıdır.

Ayrıca pek çok üst düzey yöneticinin ağırlanacağı bir MieS etkinliği olan Kariyer Günleri‘ne katılarak sektörel etkinliklere katılma aşamasında önemli bir adım atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misiniz?

Mail adresinizi bırakın ve yeni blog yazılarından haberdar olun!
ABONE OL
KVKK kanununa göre e-posta adresimden iletişime geçilmesine izin verilmiş sayılacaktır
close-link
Blog yazımızı beğendiniz mi?