Work and Travel Programı: Öğrenciler İçin Unutulmaz Bir Macera

A'dan Z'ye Work and Travel Rehberi | Fikrimucit

Sizlere bu blogu Amerika’dan yazıyor olabilmek bile çok büyük bir mutluluk sebebi. Hadi hemen başlayalım!

Work and Travel, üniversite öğrencileri için yaz tatillerini unutulmaz bir deneyimle değerlendirme fırsatı sunan bir programdır. Hem çalışma hem de seyahat etme olanağı sağlayan bu program, gençlerin dünyayı keşfetmesine ve yeni deneyimler kazanmasına yardımcı oluyor. Bu yazıda, Work and Travel deneyiminin neden önemli olduğunu ve kişisel deneyimimi sizlerle paylaşacağım.Work and Travel Hakkında En Çok Sorulan 10 Soru - EDUMAG

Work and Travel Nedir?

Work and Travel programı, üniversite öğrencilerine yaz tatillerini farklı bir ülkede geçirme ve bu süre zarfında çalışarak hem para kazanma hem de farklı kültürleri deneyimleme fırsatı sunar. Bu deneyim, öğrencilere sadece maddi katkı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kişisel gelişimlerine de büyük bir katkı sunar.

Başvuru Süreci:

Öncelikle çoğunluğun ajans yardımıyla gerçekleştirdiği bu program için kaliteli ve profesyonel ajans araştırmasını yapmalısınız. Daha sonradan İngilizce seviyenizi belirleyen ufak bir mülakatla size uygun çalışabileceğiniz işlerle eşleştiriliyorsunuz. Gitmek istediğiniz yerlerden uygun olan işlere başvurup onların da mülakat sürecini bekliyorsunuz. Daha sonra vize işlemleri var ki bu en zor kısımlarından biri. Vizeyi alamazsanız uçak bileti, iş hiçbirinin bir anlamı kalmıyor. Tüm bunlar giderken ki cep harçlığınızla beraber 4-5 bin dolar arasında bir ücrete tekabül ediyor. Aslında bu kadar riskin gerçekten alındığına dediği nadir şeylerden biri. Yaşadığım için söyleyebilirim ki gerçekten hem iş mülakatını hem de vize randevu tarihinizi beklerken geçen süreç belirsizliklerle sizi yoruyor ama şu an hayallerine ulaşmış biri olarak söyleyebilirim ki: “Hepsine değdi, iyi ki burdayım!”

Avantajları Nelerdir?

Work and Travel deneyimi birçok avantajı beraberinde getirir:

  1. Kültürel Zenginlik: Yeni bir ülkede yaşamak, yerel halkla etkileşimde bulunmak ve onların gündelik hayatını deneyimlemek, kültürel anlamda zenginleşmenizi sağlar .Farklı kültürleri tanımak ve çeşitli yenilikler hayatınıza renk getirecektir.
  2. Dil Becerileri Gelişimi: Yabancı bir ülkede yaşarken, o dilde iletişim kurma fırsatı bulursunuz. O dilin konuşma dilini, günlük söylemlerini de kendi kelime dağarcığınıza katarak öğrenmeyi daha akılda kalıcı hale getirebilirsiniz. Bu da dil becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur.
  3. Bağımsızlık ve Özgüven: Yeni bir ülkede tek başınıza yaşamak, zorluklarla başa çıkma yeteneğinizi artırır ve özgüven kazanmanıza yardımcı olur. Hayata aslında sevdiklerinizden uzakta, sıfırdan ufak süreli bir başlangıç yapıyorsunuz. Sizi hayata alıştıran bir program.
  4. Çalışma Deneyimi: Farklı bir kültürde çalışarak, mesleki becerilerinizi geliştirme fırsatı elde edersiniz. Becerilerin yanında eğer mutfakta çalışıyorsanız farklı tatlar eğer bir otelde çalışıyorsanız farklı yaşayışlara şahit olabilirsiniz.Work And Travel Nedir? Nasıl Yapılır? - YeniGün - Güncel İstanbul Haberleri

Work and Travel Deneyimim: Ben de bu yaz Work and Travel programına katıldım ve Amerika’da üç ay boyunca bir restoranda çalışacağım. Bu deneyim, benim için unutulmaz bir öğrenme fırsatı. Her gittiğim yerde farklı şeyler öğreniyorum. Yeni arkadaşlar edindim. Farklı kültürleri deneyimledim ve kendi ayaklarımın üstünde durmanın ne anlama geldiğini öğrendim. İşte bu süreçte kazandığım bazı önemli dersler:

-Öncelikle genç yaşta kendime kattığım bu deneyim bana kendi ayaklarımın üzerinde durabildiğimi kanıtladı. Özgüvenimi arttırdı.

-Sevdiğim insanlardan uzak kalmam gereken durumlara şimdiden mental olarak dayanmayı öğrendim.

-İki farklı ülkede iki farklı hayata adapte olmak başta zordu ama belki de bu programın dil becerileri ve kültürel gelişimden sonra kattığı en önemli şey de buydu.

-Sabır ve pozitiflik size gerekecek en önemli iki şey. Beklemediğiniz zorluklarla karşılaşma ihtimaliniz de var. Her şeyi göze alarak geldiğiniz yerde her şey gidedebilir. Baştan kendiniz de yaratmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da her şeyden uzakken çok büyük sabır isteyen bir şey. Bu programın sadece 3 ay süreceğini ve bir günün bile size her açıdan çok şey katabileceğini asla aklınızdan çıkarmayın derim.

Work and Travel programı, gençler için sadece yaz tatili değil, aynı zamanda öğrenme ve büyüme fırsatı sunar. Size hayatınız boyunca unutamayacağınız insanlar, geriye dönüp baktığınızda ne kadar geliştiğinizi anlayacağınız birçok anı bırakacak. Yeni insanlarla tanışma, farklı kültürleri deneyimleme ve iş dünyasına giriş yapma fırsatlarıyla dolu olan bu deneyimi yaşamaktan asla pişman olmayacaksınız.

İzlediğiniz videolar kadar kolay ve sakin geçmeyen bir program. Hemen her şeye hazırlıklı olmalısınız. İşinizdeki problemler ve kalacağınız yerdeki problemler aslında ucu açık bir galaksi. Bu tarzda beklenilmedik problemler de çıksa kendinize asla unutturmanızı istemediğim tek şey var.

Güncel Work And Travel Fiyatları 2023 | WAT Ne Kadar Oldu?

Anı yaşayın ki anı kalsın!

Bu hayatta bu programla beraber böyle bir şansı bulabilmek zor. O yüzden “Aman Amerika’dayım” diyip bazen de yere daha sağlam basmak gerekiyor. Her zorluğun hayatta olduğu gibi bu programda da size bir şey kattığını unutmayın. Hatta 27 katı daha çok şey katıyor olabilir.

3 ay sonunda dönüş yolunda büyüdüğünüzü ve geliştiğinizi hissederek dönmek tahmin ediyorum ki yaptığınız yemeği tatmakla aynı hissi verecektir. Bir de o yemeği bayıla bayıla yediğinizi ve masadan tok kalktığınızı düşünün. İlerleyen günlerde geçenlerde bir yemek yaptım nefis oldu demekle birebir. Hayatınızın her anında hatırlayabileceğiniz, keyfini çıkarmanız gereken bir program.

İş hayatınızda CV’de bir ışıltı yaratacak bu programın öğrencilik hayatınızdaki etkisi de bir o kadar büyük. Daha emin adımlarla iş hayatınıza başlayabilir, artan özgüveninizle çoğu zorluğun altından rahatlıkla kalkabilirsiniz. Her açıdan pozitif etki bırakan bu programa birinci ağızdan katılmanızı öneriyorum.

Umarım hepiniz hayallerinize kavuşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir; Marka Yönetimi Nedir? 

Bir Cevap Yazın

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misiniz?

Mail adresinizi bırakın ve yeni blog yazılarından haberdar olun!
ABONE OL
KVKK kanununa göre e-posta adresimden iletişime geçilmesine izin verilmiş sayılacaktır
close-link
Blog yazımızı beğendiniz mi?