Eskiden sadece bilim kurgu filmlerinde yer alabilen gelişmiş yapay sistemler günümüzde hayatın bir parçası oldu sayılır. Bunlara verilebilecek en basit örnek telefonlarımızda bulunan “Siri” gibi özel asistan uygulamalarının bile yapay zeka ile çalışıyor olmasıdır.

Yapay Zeka Nedir?

Bilgisayar veya internete bağlı cihazların kendi başına düşünebilme, karar verebilme gibi yeteneklere sahip olmasını yapay zeka olarak adlandırabiliriz. Yapay zekaya sahip olan cihaz insanlar gibi hareket eden bir robot ya da sadece mesaj yazabilen bir chatbot olabilir.

Karar verme konusu sadece konuşma ya da cevap verme olarak düşünülmemelidir. Bunun bir örneği Boston Dynamics‘in daha önce yapmış olduğu parkur robotlarıdır. Bu robotlar sahip oldukları yazılım sayesinde karşılarına çıkan engelleri tanıyabilmekte ve bu engele takılmamak için ne yapılması gerektiğine karar verebilmektedir.

Yapay Zekayla Sohbet Etmek Mümkün Mü?

Yapay zekanın günlük hayatta en sık karşımıza çıkan örneklerinden biri de “Siri”dir. Siri bir sanal asistan olup asıl amacı sohbet etmek değil belirli istekleri yerine getirmektir. Bu istekler sesle arama yapma, telefon ayarlarını kontrol etmek gibi konularla sınırlı kalmaktadır. Ancak günümüzde sohbet etmek için yapılmış chatbotlar da bulunmaktadır.

Yapay Zeka Çalışmaları Günümüzde Nereye Geldi

Denemek isteyenler için onlarca Chatbot arasında epey sağlıklı bir şekilde iletişim kurulabilen daha önce Turing testini geçebilmiş ilk chatbot olan Pandorabots‘a Facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yapay Zekaya Sahip Bir Chatbot Nasıl Çalışır?

Yapay Zekaya Sahip Bir Chatbot Nasıl Çalışır

Temel olarak bir sohbet botuna mesaj attığınızda birkaç şekilde eldeki kelimeler tanımlanır. Kavram olarak karşılığı belirlenir. Örnek vermek gerekirse bir chatbota “Şu evi yiyebilir misin?” dediğinizde “yeme” eyleminin yemekler için gerçekleştiğini halihazırda biliyor ya da anlık bir araştırmayla öğreniyor olacaktır. İnternetten anlık bir sorgulamayla “ev” kavramının bir yemek olmadığını anladığında buna olumsuz tepki verecektir.

Turing Testi ile Yapay Zeka İlişkisi

Bir chatbot’un ya da yapay zekanın gerçekten insanlarla sohbet edebilecek seviyeye ulaşmış olup olmadığı Turing Testi ile kesinleştirilir. Turing Testi’nde deneye tabi tutulan bilgisayar ile iki insan ayrı odalara yerleştirilir. Bu insanlardan biri hem bilgisayar hem de diğer insanla mesajlaşmaya başlar. Gerçekten robot olanın hangisi olduğunu anlayamazsa makine Turing testini geçmiş demektir.

İlk kez 2014 yılında bir yapay zeka Londra’da Reading Üniversitesi tarafından düzenlenen bir yarışmada Turing Testi’ni geçmiştir. Bu da yapay zekanın günümüzde insanlarla yarışabilecek seviyeye geldiğinin küçük bir göstergesidir.

İlginizi Çekebilir: Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?

Yapay Zeka Sistemleri İş Hayatında Nasıl Karşımıza Çıkar?

Pek çok bankanın veya işletmenin sistemlerinde artık yapay zekaya sahip bir chatbot kullandığına çok kez şahit olmuşuzdur. Sohbet botları şirketlerin işleyişinde harcanan iş gücünü arttıran bir eklentidir çünkü her dakika işin başında bir insan durmasındansa sohbet botu o kişinin yerine yorulmadan her an çalışabilmektedir.

Yapay Zeka Sistemleri İş Hayatında Nasıl Karşımıza Çıkar

Günümüzde ise internet üzerinde pek çok pazarlama yöntemi bulunuyor olup sohbet botları ve yapay zeka çalışmaları bunlardan sadece biridir. Daha fazlası hakkında konuşacağımız Marketech etkinliğimize ait kayıt formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca OXY/AI Kurucu Ortağı Ali Erhan Tamer yapay zeka oturumu için etkinliğimizde bizlerle olacak.

2 Comments

  1. Pingback: Dijital Dönüşüm Nedir? | MieS

Bir Cevap Yazın

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misiniz?

Mail adresinizi bırakın ve yeni blog yazılarından haberdar olun!
ABONE OL
KVKK kanununa göre e-posta adresimden iletişime geçilmesine izin verilmiş sayılacaktır
close-link
Blog yazımızı beğendiniz mi?
%d blogcu bunu beğendi: