Bu yazımızda, günümüzde gittikçe popülerleşen ve geleceğin meslekleri arasında sıkça duyduğumuz ‘Yapay Zeka Mühendisliği’ni yakından inceleyeceğiz. Ülkemizde kendine yeni yeni yer edinmiş olan yapay zeka mühendisliği nedir? Ne iş yapar? Yetkinlikleri nelerdir? gibi konuları ele alacağız. Peki tüm bunlara başlamadan önce ‘Yapay Zeka’ ne demek, bir göz atalım.

Yapay Zeka Nedir?

Bugünlerde adını sıkça duyduğumuz yapay zeka  (AI) nedir? Yapay zekanın tanımı ile ilgili bir karmaşanın olduğunu etrafımıza baktığımızda görebiliriz. Bu nedenle yapay zekanın tanımına yapay zekanın ne olmadığını anlatarak başlamak istiyoruz. Yapay zeka, robotlar, bilgisayarlarımız, yaptığımız dronelar, telefonlarımız değildir. Yapay zeka, bir bilgisayar sisteminin akıl yürütme, öğrenme, planlama ve yaratıcılık gibi insan davranışlarını taklit etme yeteneği olarak tabir edilebilir. Elde ettikleri bilgilere göre kendisini iyileştirip geliştirebilen sistemlerdir. Bunu bir çocuğun bir şeyleri yapıp fayda ve zararı görüp ona göre davranmasına benzetebiliriz.

Yapay zekanın kullanıldığı birkaç alanı sizler için derledik.

Yapay Zekanın Kullanıldığı Alanlar

Fotoğrafta görüldüğü üzere yapay zeka hayatımızın birçok alanında bizlerle. Otonom araç sistemlerinde, fabrikalarda robotlarda, bilgisayar ve telefonlarda bulunan sesli asistanlarda ve diğer birçok alanda yapay zeka kullanılmaktadır. Şimdi de biraz yapay zeka mühendisliğini tanıyalım.

Yapay Zekanın Kullanıldığı Alanlar

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?

Teknolojinin hızlı bir oranda gelişmesi ile yapay zeka hayatımızda önemli bir yer kaplıyor .Yapay zekayı kullanmadan geçen günümüz yok denecek kadar az hale geldi. Teknolojinin gelişmesi ile yeni meslekler de hayatlarımıza girdi. Geleceğin mesleklerinden bir tanesi de yapay zeka mühendisliğidir. İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında, ilerleyen yıllarda çok daha ilgi görecek bir meslek. Yapay zeka mühendisliğini daha yakından inceleyelim.

Yapay zeka mühendisliği,  geleneksel uygulamalarda bulunan mantığı makine öğrenimi modellerinden öğrenilen mantıkla birleştirirken aynı zamanda tasarımda karşılaşılan zorlukların da üstesinden gelir. Şirket içi sistemler ve bulut teknolojisi dahil olmak üzere çeşitli altyapı türleriyle çalışır.

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir

Yapay Zeka Mühendisi Kimdir?

Yapay zeka mühendisi, yapay zeka tabanlı uygulamaları güçlendiren modeller oluşturmak amacıyla makine öğrenimi teknikleriyle çalışan kişidir. Bir yapay zeka mühendisi, çeşitli kaynaklardan verimli bir şekilde veri ayıklayabilmeli, algoritmalar tasarlayabilmeli, makine öğrenimi modelleri oluşturup test edebilmeli, karmaşık görevleri gerçekleştirebilen yapay zeka destekli uygulamalar oluşturmak için bu modelleri yaratabilmelidir.

Geleceğin Meslekleri Nelerdir? Gelecekte Popüler Olacak 15 Meslek

Yapay Zeka Mühendisinin Sorumlulukları Nelerdir?

Bir yapay zeka mühendisinin programlama algoritmaları aracılığıyla AI modellerini geliştirmesi, test etmesi ve dağıtması gerekir. Ve bu görevleri gerçekleştirirken yapay zeka mühendisinin bazı sorumlulukları vardır:

 • Makine öğrenimi modellerini, diğer uygulamaların kullanabilmesi için uygulama programı ara yüzlerine (API) dönüştürmek.
 • Sıfırdan yapay zeka modelleri oluşturmak ve kuruluşun farklı bileşenlerinin (ürün yöneticileri ve paydaşlar gibi) modelden hangi sonuçları elde ettiklerini anlamalarına yardımcı olmak.
 • Veri alımı ve veri dönüştürme altyapısı oluşturmak.
 • Veri bilimi ekibinin kullandığı altyapıyı otomatikleştirmek.
 • Kurumun daha bilinçli kararlar verebilmesi için istatistiksel analiz yapmak ve sonuçları ayarlamak.
 • İyi bir takım oyuncusu olmak.

Yapay Zeka Mühendisinin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Her mühendislikte olduğu gibi yapay zeka mühendisliğinde de sahip olunması gereken bazı spesifik beceriler bulunuyor. Yol haritamızda bunları görebilirsiniz.

 • Programlama Becerisi

Başarılı bir yapay zeka mühendisi olmanız için programlama bazı dillerinde yetkin olmanız gerekmektedir. Yapay zeka ile birlikte başarılı olarak çalışan bazı programlar şunlardır:

 • Python
 • Java
 • C++
 • R
 • Prolog

Yapay zeka ile çalışmaya ilginizin olduğu bir programlama dili ile başlayabilirsiniz. Python, sadeliği, çok yönlülüğü ve geniş kitaplığı ile geliştiricilerin ve yapay zeka mühendislerinin favorisi olarak kabul edilir.

 • Doğrusal Cebir, İstatistik ve Olasılık Bilgisi

İstatistik, herhangi bir algoritmanın bel kemiğidir diyebiliriz. Yapay zeka programınız, kullandığınız algoritmanın türüne bağlı olacaktır. Bir algoritma geliştirmek için ise önemli ölçüde matematik, istatistik ve cebir bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Yapay zeka programınızı daha iyi bir seviyeye taşımak ve geliştirmek için ise olasılık bilgilerinize ihtiyaç duyacaksınız. Ayrıca vektörler, matrisler ve matris çarpımlarına da aşina olmanız gerekmekte.

 • Büyük Veri Teknolojisi

Büyük Veri, kuruluşların yeni büyüme fırsatlarını ve endüstri verilerini birleştirip analiz edebilen, yeni şirket kategorileri oluşturmasına yardımcı olur. Bu şirketler, ürün ve hizmetler, alıcılar ve tedarikçiler, tüketici tercihleri ​​hakkında elde edilebilen ve analiz edilebilen geniş bilgiye sahiptir.

İlginizi çekebilir: Big Data (Büyük Veri) Nedir?

 • Algoritma

Algoritma öğrenmek hayatınızı çok daha verimli geçirmenizi, problemleri çok daha kolay çözmenizi sağlar. Bir kişi, bir ekip için projeleri çözmek ve gelişmek istiyor ise algoritmalarda uzman olmalıdır.  Bir geliştirici olarak, günlük işiniz problemleri çözmektir ve geliştirdiğiniz algoritmalar problemleri çok verimli bir şekilde çözmektir.

Algoritma kullanmanın bir yapay zeka mühendisi için faydalarından bahsedelim:

 • Algoritma ile birlikte çözülen problem çok daha kolay şekilde anlaşılacaktır
 • Herhangi bir programlama diline bağlı değildir, programlama dilini bilmeyen bir kişi bile kolayca anlayabilir.
 • Her adımda algoritmanın farklı bir mantıksal sırası vardır, bu sayede hataları fark etmek kolaylaşır.
 • Algoritma kullanılarak problem parçalara ve adımlara bölünür, bu sayede programlamayı yapan kişi için bunu gerçek bir programa çevirmek kolaylaşır.

Yapay Zeka Mühendisinin Sahip Olması Gereken Özellikler

 

 • İletişim ve Problem Çözme Becerisi

Bu özellik teknik olmayan ve aslında her mühendisin sahip olması gereken bir özelliktir. Fakat yapay zeka mühendisliğinde bu ciddi önem taşımaktadır. Çünkü
bu alanda çok az uzmanlığı olan veya hiç olmayan kişilere makine öğrenimi ve yapay zeka kavramlarını açıklamanız gerekecektir. Ayrıca elektrik ve robotik insanlarından bir şeyler öğrenmeniz gerekebilir. İletişim tüm bunları çok daha kolay hale getirecektir. Ayrıca, iyi iletişim becerilerine sahip olmak, paydaşlarınızla iyi bir ilişki kurmanızı sağlayacaktır.

Bir yapay zeka mühendisi olmak için, sayıları ve verileri doğrulamak için hızlı bir şekilde düşünmelisiniz. Bu, analitik düşünmeyi gerektirir. Ayrıca verilerin uygulanabilirliğini belirlemek için veri analizi ekibine sorular sormalı ve paydaşlarınız ile beyin fırtınası yapmalısınız.

Yapay Zeka Mühendisinin Maaşları Ne Kadardır?

Ülkemizde yapay zeka mühendisleri aylık 60-70 bin liraya kadar maaş alabiliyor. Amerika’da yıllık ortalama 180 bin dolar civarında seyrediyor. Birkaç yıl tecrübeye sahip bazı yapay zeka mühendisleri 300-400 bin dolar arasında , deneyimli yapay zeka mühendisleri ise yıllık 1-2 milyon dolara kadar maaş alabiliyorlar.

Yapay Zeka Mühendisliği Eğitimi

Ülkemizde yapay zeka mühendisliğinde lisans derecesinde eğitim verilmekte olup 4 yıl sürmektedir. Derslerin ağırlığı programlama, veri bilimi ve matematik üzerinedir.

Yapay zeka artık hayatımızın içinde yer alıyor. “Gelecekte yapay zekanın risklerinden kaçınmak ve faydalarından yararlanmak için kendimize neler yapabiliriz diye sormalıyız.” demiş Stephen Hawkins. Siz de yapay zeka ile ilgili iseniz, sizlere yapay zeka, insanlığın geleceği ve zekası ile ilgili düşünme tarzınızı geliştirecek Yaşam 3.0-Yapay Zeka Çağında İnsan Olmak kitabını öneririm. Keyifli okumalar dilerim.

Bir Cevap Yazın

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misiniz?

Mail adresinizi bırakın ve yeni blog yazılarından haberdar olun!
ABONE OL
KVKK kanununa göre e-posta adresimden iletişime geçilmesine izin verilmiş sayılacaktır
close-link
Blog yazımızı beğendiniz mi?