Bu yazımızda Yaratıcı Düşünme Nedir? Yaratıcı Düşünme Teknikleri Nelerdir? konu başlıklarını inceleyeceğiz.

Yaratıcı düşünme kelimesini sık sık açık olmayan kalıpları algılayabilme yeteneği anlamına gelen yanal düşünme olarak algılıyor olsak da aslında yaratıcı düşünmeyi bir bütün olarak tanımlamamız gerekmektedir. Yaratıcı düşünme; sorunların üstesinden gelmek, problemleri çözmek ve zorlukları karşılamak için yetenekleri ve ortak becerileri kullanabilme, sorunu farklı ve yaratıcı açılardan ele alabilme tekniğidir. Üzerinde uğraşmakta olduğunuz konuya tazelik kazandırabilir, bazen de geleneksellikten uzaklaşarak hareket edebilir. Anlamsal olarak baktığımızda ise alışılmışın dışına çıkarak düşünmek anlamına gelir. Üstelik bu düşünme modeli çalışma alanınızda ve organizasyonlarda sizi daha üretici olmaya sevk edebilir.

Yaratıcı Düşünme Nedir?

Tek başına kullanıldığında dahi şirketler için fazlasıyla değerli olan ve işverenler tarafından taraflarına katılmak istenen yaratıcı düşünme yeteneğini ilk ele aldığımızda, karşımıza yaratıcılık ve inovasyon kavramları çıkar. Çünkü bu kavramlar birçok problemin çözümüne ulaşmak için daha önce denenmemiş yöntemler kullanılmasına yardımcı olan kavramlardır.

Yaratıcı düşünme yeteneği doğuştan gelen bir yetenek olmasına rağmen keskinliğini koruyabilmesi ve gelişim gösterebilmesi için sürekli olarak pratik yapma ihtiyacı hisseden bir yetenektir. Kendinizi sık sık yeni fikirlere ihtiyaç duyulan durumların içinde bulundurmalı ve hedefinize ulaşmak için çevrenizde sizinle aynı becerilere sahip olan, kendinizi geliştirmeniz konusunda sizi destekleyen insanlar bulundurmalısınız.

Yaratıcı düşünme becerilerinin edinilmesi, belirli tekniklerin kullanımıyla beraber kolaylaştırılabilecek bir süreçtir. Bu süreçler sizin doğru mantıkla hareket edebilmenizi ve yeni fikirler üretmek için gereken temel yapıyı kavramanızı sağlar.

Yaratıcı düşünmenin ne olduğuna değindiğimize göre biraz da yaratıcı düşünme tekniklerinden bahsedebiliriz.

Yaratıcı Düşünme Teknikleri Nelerdir?

Yanal Düşünme

Eğer bir problemin çözümü gözünüzün önünde değilse ancak bir yerlerde bir çözümü olduğunu biliyorsanız yanal düşünmenin genel mantığına hakimsiniz demektir. Bu yöntem, yaratıcı düşünme yeteneğiniz için harika bir egzersiz olmakla beraber yenilikçi fikirler üretebilmenizi de sağlar.

Yanal düşünme daha az belirgin alanlara ve akıl yürütme hatlarına bakmayı içerir. Eğer siz ve takım arkadaşlarınız problemi farklı bakış açılarından ele alıp farklı yollarla çözmek isterlerse güzel çalışacak bir yöntemdir.

Örneğin satışların düşme sorunun net çözümü daha fazla reklam ve promosyon koymak olabilir ancak yanal düşünme daha alternatif sonuçlara ulaşmayı hedefler, daha fazla reklam koymak yerine pazarlamayı e-mail üzerinden yapmak gibi.

Beyin Fırtınası

Bu teknik, büyük veya küçük boyutlu problemlere yaratıcı bir çözüm bulmada fazlasıyla etkili olabilir. Buradaki ana hedef, insanların bir araya gelerek herhangi bir girişimde bulunmadan ortaya fikirler atmasıdır. Temel amaç ortaya atılan yaratıcı fikirlerin sayısının arttırılması ve en iyi ve kaliteli çözüme ulaşmayı kolaylaştırmasıdır.

Beyin fırtınasının yaratıcı düşünme yeteneği üzerinde çeşitli faydaları vardır. Sabit bir yapıya sahip olmamasından dolayı özgürlük tanır. Ayrıca, insanları eş zamanlı olarak bir arada bulunmakla yükümlü tutmaz. Sanal bir sistemde yapılmış bir ayarlamayla veya oluşturulmuş ortak bir dokümanla serbest zamanlı bir çalışma ortamı oluşturulabilir.

Fikir Haritalandırması

Fikir haritalandırma süreci fikirlerinizin aralarındaki bağlantıları fark etmenize ve onları birbiriyle ilişkilendirmenize yardımcı olur. Bu yüzden bu yaratıcı düşünme tekniğini kullanarak uygun sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bir fikir haritası, fikirlerinizi bir araya getirdiğiniz ve bunları birbiriyle ilişkilendirdiğiniz bir çizelgedir. Bir soruna olası çözümler içerebilir, bu çözümlerin anlık sonuçlarını değerlendirebilir ve bu sorunlarla başa çıkmak için en iyi aksiyonu alabilirsiniz. Alternatif olarak, fikir haritanız yapmaya çalıştığınız şeyle ilgili büyük resmi görmenizi sağlayan bir yöntem olabilir.

Fikir haritaları daha özel düzenlenmiş de olabilirler. Bazen, ihtiyacınız olan tüm fikirlere sahipsinizdir ancak bunları bir kâğıda geçirmeniz gerekiyordur. Bu tarz durumlarda bir fikir haritası üretmek fikirlerinizi düzenlenmesini sağlar ve sonuca ulaşmanızı kolaylaştırır. Ayrıca zihin haritalarının bir diğer özelliği de programın bir parçası olmayan birinin kolayca anlaması için tasarlanmış bilgi grafikleri olmasıdır. Bu yüzden belgelendirme işleminin birer parçası olarak da kullanılırlar.

Yaratıcı Düşünme Yöntemleri

Yaratıcı Düşünme

Analiz

Bir şey hakkında yaratıcı düşünmeye başlamadan önce onun ne olduğunu anlamanız gerekiyor. Bu da o şeyi dikkatlice inceleyerek anlama becerisine sahip olmayı gerektiriyor. Herhangi bir yazıyı, veri grubunu, ders planını ya da denklemi incelerken, ilk önce onu analiz etmelisiniz.

Açık Fikirlilik

Yaratıcı düşünmek için, sahip olduğunuz varsayımlar ya da önyargılardan uzak durmanız ve o şeyi tamamen yeni bir yöntemle incelemesiniz. Açık fikre sahip bir problemle karşılaştığınızda kendinize yaratıcı düşünme şansı vermelisiniz.

Problem Çözme

İş verenler, iş odaklı sorunları çözmede onlara yardım edebilecek yaratıcı çalışanlar isterler. Bir problemle karşılaştığınızda, yardım istemeden önce nasıl çözebileceğinizi düşünmelisiniz. Eğer yöneticinizden bir dönüt istiyorsanız, sadece sorunu götürmek yerine çözüm önerinizle beraber gidin.

Organizasyon

“Yaratıcı düşünebilen insanlar düzensiz olabilirler mi?” bu cümle biraz mantıksız görünebilir. Aslında organizasyon yaratıcılığın gerekli bir parçasıdır. Yeni bir fikir bulmayı denerken biraz dağınık olabilirsiniz ancak diğerlerinin de anlayabilmesi ve ne yapmaya çalıştığınızı takip edebilmesi için fikirlerinizi düzenlemeniz gerekir.

İletişim

İnsanlar yalnızca siz efektif konuşabilir, onlarla iletişim kurabilirseniz sizin çözümünüzü ya da fikrinizi dikkate alacaklardır.

Ayrıca bir sorunu, onun hakkında yaratıcı fikirler üretmeye başlamadan önce tamamen anlamalısınız. Bunun anlamı, ayrıca iyi bir iyi bir konuşmacı olmanın yanında iyi bir dinleyici olmanızı da gerekmektedir. Ancak, doğru soruları sorarak ve cevapları dikkatle dinleyerek alışılmışın dışında fikirler üretebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Makine Öğrenmesi (Machine Learning) Nedir?

Bir Cevap Yazın

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misiniz?

Mail adresinizi bırakın ve yeni blog yazılarından haberdar olun!
ABONE OL
KVKK kanununa göre e-posta adresimden iletişime geçilmesine izin verilmiş sayılacaktır
close-link
Blog yazımızı beğendiniz mi?