Darwin ve Pazarlama: Pazarlamacılar Darwin’den Ne Öğrenebilir?

Darwinizm en basit haliyle evrimsel biyolojiyi doğal seçilim kavramıyla açıklayan görüşe verilen addır. Doğal seçilim genel olarak güçlünün zayıfa üstün gelmesi olarak açıklanır ancak bu yanlış bir ifadedir. Doğal seçilime göre en güçlü olan değil çevreye en kısa zamanda ve en optimum şekilde adapte olan hayatta kalır. Dünyaca ünlü satranç oyuncusu Garry Kasparov bu olguyu şu sözüyle açıklar: “This is Darwin’s great lesson. It is not the strongest that survives,nor the most intelligent. It is the most adaptable to change.”

İnsanoğlu hayatta kalmak için güçlü değil esnek olmalıdır. Dolayısıyla evrim bizleri harika birer kopyacı ve beraber hareket eden büyük yığınlar haline getirdi diyebiliriz. Rasyonel kararlar almayan dev trend trenlerinin bir vagonunu yakalamaya çalışan topluluklar.

İnsanların evrim temelli bu davranışı pazarlamacılar için bir çıkış noktası olabilir. Nitekim günümüzde bunun çeşitli somut örnekleriyle karşı karşıya kalıyoruz. Mobilde bazı uygulamaların bir dönem çok fazla popüler olması veya stres çarkı gibi çok basit bir fiziksel ürünün arkasında rasyonel bir karar barındırmadan devasa tüketim seviyelerine ulaşması bu duruma örnek gösterilebilir. Ancak bu trendlerin dikkate alınması gereken en kritik noktası bir doyum noktalarının olmasıdır. Tam bu noktada pazarlamacıların yaratıcılığının devreye girmesi gerekiyor. Bir trend doyum noktasına ulaştığında onun ikamesi olabilecek ürününün pazarlamasını yeni bir trend oluşturacak şekilde yapmalıdır.

Darwin ve Pazarlama

Pazarlamacıların Darwin ve Evrim teorisinden öğrenecek çok şeyi olabilir. İnsanların irrasyonel olarak birbirini takip etmesi, kitlelerin farklı ve başarılı olanın peşinden gitme eğilimi gibi noktalar pazarlamacılar için oldukça önemli. Pazarlama profesyonellerinin ekosistemin dinamik yapısına adaptasyon hızı ve potansiyel müşterilerinin kitlesel davranışlarını anlamlandırması sektörde başarının anahtarlarından sadece bazıları.

Daha Fazlası İçin:

Eğer Darwin ve Pazarlama konusunda pazarlamanın davranışsal ve evrimsel arka planını merak ediyorsan, ekosistemdeki günceli yakalayıp geleceği dizayn etmek istiyorsan pazarlama ve teknoloji sektörlerinden alanında uzman kişilerin bir araya geldiği Marketech etkinliğimizde İhsan Özçıtak “Darwin Pazarlamacılara Ne öğretebilir?” Adlı oturumuyla bizlerle olacak haydi sen de bizlerle beraber geleceğe koş.

Kayıt için: https://miesofficial.com/marketech-kayit-formu/

MarkeTech Etkinlik Afişi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir