MieS’le Haftaya Bakış #32

MieS olarak haftanın öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik.

1. Spotify’ın Yeni Geliştirdiği Uygulama:Spotify Kids

Spotify, aile paketi aboneliklerinin sayısını artırmak amacı ile harekete geçti. Spotify Aile üyelerine özel olarak tasarladığı Spotify Kids uygulaması ile +3 yaş çocukları kullanıcı kitlesi olarak gördüğünü belirtiyor.

Spotify Kids Uygulamasından Bir Ekran Görüntüsü

Ebeveynler ile çocuklarının aynı uygulamadan oturum açabileceği çevrim içi müzik platformunda bir ilki başlattı. Spotify, çocukların dinledikleri müziğin reklamsız bir ortamda kullanılabildiği, ebeveynlerin onaylamadığı sözlerin rastlanılmayacağı ve tüm içeriğin tecrübeli Spotify editörleri tarafından hazırlanacak olmasıyla uygulamaya önem verdiğine inandırıyor. Ayrıca, uygulama çocukların kendi başlarına ya da aileleri ile keşfedecekleri şarkı, hikaye ve soundtrackleri de kapsıyor.

2. Artık WhatsApp’tan Çıkmadan Netflix Fragmanlarını İzleyebileceksiniz (Ios)

Trend mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp gün geçtikçe kendini geliştirmeye devam ediyor. Uygulama, bir süredir kullanıcılarına kendi uygulaması içerisinde YouTube’dan gönderilen videoları küçük bir ekran içerisinde oynatma olanağı sunuyor. Bu sayede kullanıcılar mesajlaşırken eş zamanlı olarak videolarını izleyebiliyorlar.

WhatsApp uygulamasından bir örnek Kaynak:Webtekno

Bu özelliği bir adım daha ileriye taşımaya karar veren WhatsApp, en popüler dizi ve film platformlarından biri olan Netflix’te de benzer özellik kullanabileceğini belirtti. Şuan için yalnızca Iphone kullanıcıları için geçerli olan bu düzenleme, WhatsApp uygulamasının güncellemesi ile birlikte kullanılabilecek.

3. Fiat Chrysler Grubu (FCA) – Peugeot-Citroen (PSA) Grubu Birleşiyor

Peugeot’nun sahibi Fransız PSA Grubu ile İtalyan-Amerikan ortaklığı olan Fiat Chrysler %50’lik hisselerle birleşme kararı aldıklarını açıkladı. Bu birleşme sonucu 190 milyar dolar ciroya sahip en büyük 4. otomotiv şirket kurulmuş olacak. Bu birleşmenin önemli bir adım olarak kabul edilmesi piyasada talebin azalıyor olmasının yanı sıra elektrikli otomobillere yatırımın arttığı bir dönem olarak değerlendirilmesinden kaynaklanmaktadır.

Fiat ve Peugeot

Birleşme sonucunda oluşturulacak 11 kişilik yönetim kurulu üyelerinin beşi Fiat Chrysler’dan altısı ise Peugeot’dan olacağı belirtildi. Hollanda merkezli şirketin başkanı John Elkann olacağı belirtildi.

Bonus Haber: BMW’den Mercedes’e Halloween Şakası

Her yıl 31 Ekim tarihinde dünyanın birçok yerinde kutlanan Cadılar Bayramını, firmalar şaka başlığı altında karşılaştırmalı reklam yapmak için büyük bir fırsat olarak görüyor. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen BMW, Mercedes’e şaka yapmak isterken beklenmeyen bir cevap ile karşı karşıya kaldı.

İki büyük Alman otomobil firmasından biri olan BMW, ezeli rakibi Mercedes’e Twitter hesabı üzerinden iğneleyici sözleriyle şakasını yaptı. “Şimdi her otomobil, en sevdiği süper kahraman gibi giyinebilir.” açıklaması ile paylaşılan tweet aşağıdaki görseli de kapsıyordu.

BMW ve Mercedes Tweetleri

Mercedes’ten  gecikmeyen cevap da Bu gerçekten korkunç bir kostüm. Özellikle de radyatör ızgarası…” şeklindeydi.