MieS’le Haftaya Bakış #37

MieS olarak haftanın öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik.

1) Ford ve McDonald’s Kahve Atığından Araba Parçası Üretmeye Başladı.

10 yıldan uzun süredir organik malzemelerle deney yaparak sürdürebilirliği hedefleyen Ford bu sefer ise kahve atığından araba parçası üretimi ile gündeme geldi. Ford’un malzeme sürdürebilirliği konusundaki üst düzey teknik lideri Debbie Miewelski ekibi ile yaptığı bir araştırma sonucuna göre kahvenin kavrulmasıyla elde edilen saman benzeri bir atığın üzerinde çalışabilecekleri bir malzeme olduğunu saptadılar.


Ford
kendisi gibi World Wildlife Foundation’ın Bioplasitc Feedstock Alliance üyesi olan McDonald’s ile iş birliği yapmak için teklifte bulundu. Günde 2.5 milyon fincan kahve servisinde bulunarak yüklü miktarda kahve atığı oluşturan McDonald’s ile Ford’un işbirliği sayesinde düşük oksijenli bir ortamda samansı maddeyi ısıtılıyor daha sonra güçlü ve ısıya dayanıklı bir kompozit oluşturmak amacıyla madde plastikle karıştırılıyor. Otomobillerin farları için kullanılan bu kompozit Ford’un daha önce kullandıkların %20 daha hafif bir malzeme olduğu belirtiliyor.

2) Instagram Yaş Sınırlandırması Getirdi!

Aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyar, günlük aktif kullanıcı sayısı 500 milyonu aşan Facebook bünyesindeki sosyal ağ olan Instagram küçük yaştaki kullanıcıları denetlememesinden dolayı çocuk güvenliği yasalarını ihlal etmekle eleştiriliyordu. Yaş sınırı olmaksızın herkesi platformuna kabul eden Instagram bu konuda yeni bir adım attığını belirterek 13 yaş sınırı getirdiğini açıkladı.


“Bugünden başlayarak Instagram’da bir hesap oluştururken doğum tarihinizi isteyeceğiz.” Şeklinde açıklama yapan Instagram 13 yaşın altındaki kullanıcıların hesabını kilitlemek üzere yeni moderatörler görevlendirdi.

3) TikTok’a Kullanıcı Bilgilerini Sattığı İddiasıyla Dava Açıldı.


BBC’nin haberine göre Çin teknoloji şirketi ByteDance’in sahibi olduğu TikTok’a kişisel bilgilerinin rızası dışında kullanıldığı gerekçesiyle üniversite öğrencisi Misty Hong tarafından dava açıldı. Uygulamayı indirdiğini ancak hesap oluşturmadığını belirten Hong, aylar sonra şirketin kendisi adına hesap açtığını ve paylaşmadığı videoları gizlice aldığını iddia etti. TikTok, dava kapsamında kullanıcıların rızası olmadan üyelik bilgilerini reklam ve kar amaçlı satmak ve bunun üzerinden kazanç sağlamakla suçlanıyor.


500 bin aktif kullanıcısı olan TikTok, Amerikalı kullanıcıların bilgisini saklamadığını açıklamıştı ancak bu gelişmeyle birlikte kullanıcı bilgilerini Çin’deki sunucularda sakladığını ve bazı videolarda da sansür uyguladığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Bonus Haber: Sanal Dünyada Sıkça Kullanılan Terimler Türkçeleştirildi.


“Dijital itibar, Endüstri 4.0 ve Yapay Zeka, Dijital Medya, Siber Güvenlik ve Toplum 5.0” konularıyla beş farklı başlıkta Türkçe terimlere geçiş konunun uzmanlarıyla tartışıldı.

Çalıştay Türk Dili Kurumu, İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul Okan Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Derneği iş birliği ile gerçekleşen terimleri Türkçeleştirme çalıştayına TDK uzmanları, dil bilimciler, iletişimciler ve birçok ilgili alandan uzman katılarak beyin fırtınası yaptılar ve yabancı kelimelere karşılık Türkçe terim önerilerinde bulundular. Türkçe karşılıkları önerilerinin bazıları şu şekilde:
Re-tweet: Sektirme
Diss Atmak: Cevap yollamak
Stalker: Sanal casusluk
Caption: Resim Altı
Caps: Yazılı resim


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir