MieS’le Haftaya Bakış #38

MieS olarak haftanın öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik.

1)Spotify’ın Kuruluş Hikayesi Netflix Tarafından Dizileştiriliyor.

İsveç merkezli Spotify’ın kuruluş hikayesi Netflix’te yayınlanmış bir içerik olarak karşımıza çıkacak. Dizinini yaratıcıları “Spotify Untold” isimli bir kitaptan yola çıkarak geliştirdikleri dizinin Spotify’ın kuruluşuna ve son on senede müzik dinleme alışkanlıklarının nasıl değiştiğine odaklanılacağı belirtiliyor. Netflix’in Uluslararası Orijinal Yapımlar Kuzey Avrupa Direktörü Tesha Crawford, “Spotify’ın kuruluş hikayesi, yerel bir hikayenin nasıl küresel bir etkiye sahip olabileceğinin harika bir örneğidir. Bu başarı hikayesini hayata geçirme konusunda gerçekten heyecanlıyız” dedi. 

Netflix, sürekli değişim gösteren piyasa koşullarında gelecekte durumunun ne olacağı belli olmayan Spotify’ın hikayesini dizileştireceğini duyurarak cesur bir girişimde bulundu. Dizi yayınlana kadar  Spotify’ın büyük bir dönüşüm geçirmesi ihtimaller arasında olması cesur bir girişimde bulunduğunu destekler nitelikte. Bunun yanı sıra Netflix’in yaptığı açıklamaya göre dizide İsveççe ve İngilizce’nin birlikte kullanılması muhtemel.

2) İnternette Kullanılan Pek Çok Kart Bilgisi Çalındı.

ZDNet isimli haber sitesinin iddialarına göre Türkiye’deki pek çok kullanıcının kredi ve banka kartı bilgileri güvenilir olmayan kişilerin eline geçti. Bu bilgi sızıntısı yaklaşık 455 bin kişinin kart bilgilerinin çalınmasına neden oldu. Hackerların ise bu bilgileri Joker’s Rush adındaki “kart bilgisi satış mağazası” üzerinden satışa sunduğu iddia ediliyor.

Uzmanlar bu konuyla ilgili kullanıcıların bilgi güvenliğini sağlamak için yakın zamanda internette kullandıkları kartları yenilenmelerini veya internete kapatılmasını tavsiye etti.

3) Microsoft, AI For Good Girişimiyle Yapay Zekâ Sistemlerine İyilik Öğretiyor.

 40 yıl önce kurulan Microsoft’un amaçlarından biri, bilgisayarın sağladığı imkânları herkes için ulaşılabilir kılmaktı. Microsoft’un şimdiki hedeflerinden birisi de belirli kalıpların üzerine yeni bilgiler katarak çözümler sunan yapay zekâ ile benzer bir dönüşüm gerçekleştirmek.

Bu kapsamda Microsoft, her birey ve kurum için yapay zekâ teknolojisini ulaşabilir kılmak için çalışılıyor. Geliştirilen yapay zekâ sistemleriyle, bugüne kadar çözümsüz kalan insani ve çevresel sorunlara da çözüm bulmak amaçlanıyor. Microsoft’un 125 milyon dolarlık yatırım yaptığı AI for Good girişimini 4 temel alanda çalışıyor. Microsoft, çevresel sorunların çözümü, engellilere yönelik teknolojiler, insani yardım organizasyonlarının güçlendirilmesi ve kültürel varlıkların korunmasına yönelik çözümlere teknoloji, finans ve uzmanlık desteği sağlıyor.

Bonus Haber: ExoLung adlı sistem, dalgıçlara sonsuz miktarda oksijen sunuyor.

ExoLung, dalgıçlara sonsuz miktarda oksijen sunuyor. Geliştirilen yeni sistemle, dalgıç yüzmeye devam ettiği sürece oksijen elde ederek nefes almaya devam edebiliyor.

ExoLung ismi verilen sistem, diğer yüzey destekli dalış sistemleri gibi hem güvenlik hem de hava girişi için bir şamandıraya sahip. Şamandıra bir hortum ile dalgıcın gövdesinin önündeki ikili sisteme bağlıdır. Sistemde pompa, dalgıcın bacaklarındaki kayışlarla bağlıdır. Dalgıç bacaklarını uzattığında, kayışlar pompayı çeker ve pompanın çekilmesiyle ikili sistemdeki su dışarı çıkar dolayısıyla hava ikili sistemin içinde kalır. Bacakların çekilmesi kayışların gevşemesine sebep olur bu sayede su basıncı pompanın suyu sert gövdeye geri doldurmasına ve havanın solunmak üzere sıkıştırılmasını sağlar. Henüz prototip aşamasında olan ExoLung’un geliştiricisi Tragatschnig, ExoLung için patent başvurusunda bulundu ve sistemin patenti bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir