MieS’le Haftaya Bakış #39

MieS olarak haftanın öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik.

1) Google’ın Sunucuları Türkiye’ye Geliyor.


Geçtiğimiz hafta Türk Telekom ve Google’ın yaptığı anlaşmaya göre 2020 yılında Google’ın sunucularının bir kısmı Türkiye’ye gelecek. Bu anlaşma ilk aşamada Google’ın Türkiye’den gelen trafiğinin %50’sinin Türkiye sunucuları üzerinden ilerleyen aşamalarda ise %80’inin Türkiye sunucuları üzerinden aktarılmasını kapsıyor.

Anlaşma sonucunda kullanıcıların Google sunucuları üzerinden yapmış olduğu işlemler daha hızlı ve kesintisiz bir şekilde gerçekleştirilecek olup büyük bir veri trafiği Türkiye içerisinde kalmış olacak. Ayrıca Google ile birlikte Facebook’un sunucuları üzerinden geçen veriler Türkiye’deki internet trafiğinin %70’ini oluşturuyor. Geçtiğimiz yıllarda Türk Telekom, Facebook’un sunucularının da büyük bir kısmını Türkiye’ye getirmek için anlaşmış ve veri trafiğinin %60’ını kendi sunucularına aktarmıştı.

2) Bosch, E-Bisikletçiler İçin Geliştirdiği Akıllı Gözlüğünü Tanıttı.

Dünyaca ünlü beyaz eşya markası Bosch, e-bisikletçiler için geliştirdiği fütüristik akıllı gözlüğünü tanıttı. Bosch, ürettiği beyaz eşyalarla bilinse de aynı zamanda elektrikli bisiklet de üretmeye başlamıştı. Bu sefer ise sürücülere farklı bir deneyim yaşatacak olan akıllı gözlüğü ile piyasada. Akıllı gözlük modelleri Google’ın büyük denemesine rağmen hayatımıza tam anlamıyla girememişti. Ancak bu alanda da kendini gösterebileceğini düşünen Bosch, yeni ürününü bizlere tanıttı.

Bosch SmartGlasses Light Drive adı verilen gözlükte Head-Up Display (HUD) teknolojisi kullanılarak elektrikli bisiklet sürücülerine birçok imkan sunuluyor. HUD teknolojisi GPS bilgilerini tarayarak sürücülere hangi yöne gideceklerini gösteren bir yol haritası çiziyor. Retinaya aktarım yapılarak kullanılan sistem sayesinde kişilerin gözleri önüne navigasyon bilgileri, mesajları ve alışveriş listeleri getirilebiliyor. Dışarıdan bakılınca akıllı olduğu anlaşılmayan 10 gram ağırlığındaki gözlük ergonomik yapısıyla dikkat çekiyor. Gelişme aşamasında olan ürün, ilerleyen yıllarda yenilenmiş bir halde karşımıza çıkabilir.

3) Facebook Kendi İşletim Sistemini Geliştirecek!

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı bulunan Facebook, kendi işletim sistemini geliştirmek için çalışmalarına başladı. Bir süredir pazardaki payını büyütmeye çalışan Facebook’un kurucusu Mark  Zuckerberg bu konuda Windows NT işletim sistemini geliştiren Mark Lucovsky ile çalışma kararı aldı.

Eye OS adını verdikleri işletim sistemini VR cihazları için geliştirecek olan şirketin daha sonrasında Facebook’un bünyesinde bulunan Instagram ve diğer cihazlara entegre edilmesini istediği belirtiliyor. Eye OS’in Android’e rakip olup olamayacağı ise merak konusu.

Bonus Haber: MediaMarkt, Lenovo, Intel ve Microsoft Teknoloji İş Birliği Yaptı

Teknoloji, günümüzde kişilerin ve kurumların odak noktası haline gelmesiyle dijital dönüşüm konusu herkes için üzerinde düşünülmesi ve çalışılması gereken bir olgu olarak konumlandı. Geleceğin dünyasını teknolojiyi üretenlerin yöneteceği su götürmez bir gerçek. Bu doğrultuda sektöründe öncü firmalar olan MediaMarkt, Microsoft, Lenovo ve Intel işbirliğine gitti. Teknoloji devi firmalar Türkiye’nin teknoloji toplumu olma hedefine katkı sunmak için bir panel düzenledi.

MediaMarkt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, Microsoft Ortadoğu ve Afrika Tüketici Kanalından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Halil Gökoğlu, Intel META Perakende Satış Direktörü Ali Rıza Küçük ve Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir