MieS’le Haftaya Bakış #40

MieS olarak haftanın öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik.

1) Samsung ve Apple’ın Popüler Telefonları Radyasyon Sınırını Aşıyor!

Popüler akıllı telefonlardan olan Samsung Galaxy S8 ve iPhone 8’in pek çok ülkede federal radyasyon sınırını aştığı açıklandı. Açıklama ise bir Amerikan hukuk firması olan FeganScott tarafından yapıldı ve konu üzerine bu iki markaya dava açtı.

İlerleyen günlerde mahkemenin sonuçlanmasıyla birlikte konunun aslını ve sonucunu öğreneceğiz. Bunun yanı sıra bu dava adımının markaların telefon üretirken daha dikkatli olması için önemli bir girişim olduğu da söylenebilir.

2)Wikipedia Yasağı Kalkıyor!


2017 yılında bazı olaylarla ilgili yanlış bilgi verdiği gerekçesiyle kapatılan Wikipedia, Anayasa Mahkemesi’nin kararı sonucuyla tekrar iletişime açılacak Anayasa mahkemesi yapılan başvuruda Wikipedia yasağını ifade özgürlüğünün ihlali olarak kabul etti.

Wikipedia yasaklandıktan sonra ise pek çok kullanıcının internette detaylı arama yapması ve ansiklopedik bilgiye ulaşması zor hale gelmişti. İnternette her ne kadar her konuda kaynak bulunsa da Wikipedia bunları kullanıcılara düzenli bir şekilde sunuyordu. Wikipedia Türkiye’de erişime engellendikten sonra neler değişti konusunda yapılan bir incelemeye buradan ulaşabilirsiniz. https://teknoelci.com/vikipedinin-turkiyede-engellenmesinin-sonuclari/

3)Turkcell’den Yerli E-Posta Servisi: YaaniMail

Turkcell, Türkiye’nin ilk yerli ve milli e-posta servisini kullanıma açtı. Turkcell, geçtiğimiz yıllarda arama motoru olarak bildiğimiz Yaani’yi piyasaya sunmuştu. Şimdi ise yeni hizmeti YaaniMail’i  bireysel ve kurumsal kullanıcıların kullanımına açtı. Turkcell’in Ar-Ge departmanındaki mühendisler tarafından geliştirilen servis, güvenlik önemleri sayesinde e-postalarınızı spam ve virüslere karşı koruyabiliyor. Buna göre kullanıcıların e-postaları Turkcell’in yüksek güvenlikli veri merkezlerinde depolanacak.  YaaniMail’in kullanıcı bilgileri Türkiye’de saklanarak yurtdışına çıkmayacak.

Turkcell kullanıcıları mobil uygulamadan internet paketlerini harcamadan uygulamayı kullanabilecek. @yaani.com uzantısı ile hizmet veren platform, bireysel kullanıcıları için 2GB saklama alanına sahip. Sade ve kolay bir arayüzü olan YaaniMail, hem mobil uygulamadan hem de masaüstünden kullanılabiliyor. YaaniMail , Turkcell’in diğer servisleri olan bulut depolama platformu Lifebox ve doğrulama servisi Hızlı Giriş ile entegre çalışacak. 1 yıl içinde 2 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen Turkcell, YaaniMail’in küresel rakiplere karşı güçlü bir alternatif sunduğunun altını çiziyor.

Bonus Haber: Türkiye Yerli Otomobilini Üretti!

Uzun yıllardır yerli otomobil üretmenin hevesini yaşayan Türkiye, 2020’ye sayılı günler kala otomobil üretimini yaptığını duyurdu. Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu’nun gerçekleştirdiği yerli otomobil lansmanının sonrasında üzeri örtülü gerçekleşen test sürüşlerinin ardından ilk kez kamuflajsız şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından aracın test sürüşünü geçekleştirildi.

Şuan için yalnızca iki modeli karşımıza çıkan Türkiye’nin tam elektrikli yerli otomobili 2030’a kadar 5 farklı modele ulaşması hedefleniyor. Trafiğe çıkışı 2022 yılı olarak belirtilen araçların üretimi ise 2021 senesinde Bursa’da açılacak olan tesislerde üretilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir