MieS’le Haftaya Bakış #41

MieS olarak haftanın öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik.

1) Huawei Çin’de İlk İnsansız Mağazasını Açtı.

Robotik teknolojiye  gün geçtikçe hayatımızda daha çok rastlar olduk. İnsansız mağaza konseptiyle yeni girişimler karşımıza çıkmıştı. Bu sefer ise  Huawei , Çin’in Vuhan şehrinde çalışanı olmayan ilk akıllı mağazasını açtı. 1 Ocak tarihinde hizmete giren insansız mağaza 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Dairesel bir yapıya sahip mağaza güvenlik amacıyla kurşun geçirmez camlarla güçlendirilmiş. Bu sayede hırsızlık olaylarının önüne geçileceği düşünülüyor.

Mağazada bir büyük iki küçük olmak üzere 3 robotik kol bulunuyor. Mağazanın dışına satın alma işlemlerinin yapılabileceği dokunmatik bir ekran yapılmış. Satın alma işlemlerinden sonra robotik kollar seçilen ürünleri raftan alıp müşteriye teslim ediyor. 360 derece dönebilen kollar ürünü birbirlerine aktararak teslimatı gerçekleştiriyor. Şimdilik sadece akıllı telefon, kulaklık ve akıllı saat gibi küçük boyutlu cihazlar satılıyor. Ancak ilerleyen zamanlarda daha büyük ebatlı ürünlerin de satılması bekleniyor. Huawei, daha gelişmiş sistemler ile insanların çalışmadığı, robotların kontrolünde olan mağazalarını arttırmak isityor.

2) Medipol Başakşehir Futbol Kulübü Soccer Dream ile Anlaştı!

Medipol Başakşehir futbol kulübü ve teknoloji şirketi Soccer Dream arasında sanal gerçekliği futbola entegre etmeye yönelik stratejik bir iş birliği yapıldı. Medipol Başakşehir futbol kulübü altyapıda bulunan oyuncularını bu şekilde desteklemeyi ve Türkiye’ye kazandırmayı hedefliyor.

Medipol Başakşehir Kulübü, “Bu anlaşma ile akademi takımları oyuncularımız çalışmalarının bir kısmını VR teknolojisi ile gerçekleştirecek. Teknoloji ve inovasyonu vizyonunun büyük bir parçası olarak gören kulübümüz, dünyanın en iyi 50 start-up firması arasında birinci olan Soccer Dream ile yenilikçi bir birliktelik başlattı.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Bunun yanında Medipol Başakşehir üst yöneticisi (CEO) Mustafa Eröğüt, dünyada futbol alanında teknoloji kullanımının hızla yaygınlaştığını belirterek, Soccer Dream teknoloji şirketi ile yapılan iş birliğinden sonra memnuniyetini “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bir İstanbul takımı, bir Türk takımı olarak yeniliklerin öncüsü rolünü üstlenmekten gurur ve mutluluk duyuyoruz.” sözleriyle belirtti.

3) Tesla Supercharger Noktalarını Açıkladı.

Otomobil sektörünün gün geçtikçe daha çok yükselen Tesla elektrik motorlu ve doğa dostu otomobiller üretiyor. Bu üretim sürecini ise teknolojik gelişmelerle destekleyerek otomobil sektörünün lideri olarak sektöre yön veriyor denilebilir. Tesla araçlarının üretiminden sonra dünyanın dört bir yanına ihraç edilen araçlar Tesla’nın popülerliğini arttırırken yeni maliyetleri de beraberinde getiriyor.

Araçların şarj edilebilmesi için “Supercharger” adı verilen şarj istasyonlarının alt yapısının kurulması gerekiyor. Bu şarj istasyonlarının dünya genelinde yayılması için hızla çalışan Tesla ekibi “Supercharger” istasyonlarının kurulumunun yapıldığı noktaların haritalarını açıkladı. Türkiye’de de İstanbul, Ankara, İzmir, Sakarya, Aydın, Konya, Bursa, Balıkesir ve Antalya olmak üzere 10 farklı noktada da istasyonların kurulumu yapılıyor. Ne yazık ki şuan için kullanıma hazır değiller.

Bonus Haber: Çin Kuantum Uydusu ve Mobil Yer İstasyonu Arasında Bağlantı Kurdu!

2016 senesinde QUESS adlı kuantum uydusunu göndererek tarihe geçen Çin bu sefer de kuantum uydusu ile mobil kuantum yer istasyonu arasında 8 dakika süren veri alışverişi yaparak başka bir ilke imza attı. Çin’in kuantum uydusu olan QUESS, dünyada yer alan mobil kuantum yer istasyonu ile iletişim kurmayı başardı.

 Çin’in Şantung eyaletinde kurulan iletişim esnasında uyduyla yer istasyonu arasında şifreli veri aktarımı gerçekleştirildi. Bu sırada uydunun yerden yüksekliği yaklaşık olarak 500 km olduğu tespit edildi. Kayıtlara geçen bu iletişim sürecinin ardından da testin başarıya ulaştığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir