MieS’le Haftaya Bakış #42

MieS olarak haftanın öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik.

1)Kan Basıncı Ölçen Kulaklıklar Üretilecek!

Giyilebilir teknoloji aksesuarların yanında artık sağlık alanında da ürün veriyor. Bu kez ise giyilebilir teknoloji harikası kan basıncı ölçen kulaklıklar üretilebileceği duyuruldu. Kan basıncı ölçmek için kulak alışılmadık bir seçim olarak görünse de kulaktaki kan akışının fazla olması burada kalp atışının okunmasını mümkün kılıyor. Şuan prototipi tanıtılan cihaz kulaklıktan ziyade işitme cihazı gibi dursa da gelecekte kulaklık formatına dönüştürüleceği ifade ediliyor.

Cihaz gerekli bilgileri elde ettikten sonra 30 saniye içerisinde analiz ederek sonuçları akıllı telefonda bulunan uygulamaya yansıtıyor. Biyometik sensör teknolojileri geliştiren ABD merkezli Valencell şirketi başkanı kan basıncı ölçen kulak içi kulaklıkları bu yıl içerinde görebileceğimizi ifade etti.

2)Uzun Ömürlü Şarj Teknolojisi İçin Yeni Bir Batarya Üretildi.


Yıllardır akıllı telefon kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri olan telefonların şarj probleminin çözülmesinde önemli bir adım atıldı. Uzmanların açıklamalarına göre yeni şarj teknolojisiyle telefon bataryalarının ömrü beş kata kadar uzayacak.

Yeni batarya teknolojisi klasik lityum iyon bataryalar yerine lityum sülfür kullanılarak oluşturuldu. Bu sayede kimyasal sebeplerden ötürü bataryaların zamanla ömrünün kısalmasının önüne geçilmesi ve pil ömürlerinin uzatılması amaçlanıyor. En güzel yanlarından biri ise telefonlarla sınırlı kalmayacak olması. Her ne kadar lityum sülfür kullanılarak yapılan bataryaların hayatımıza girmesi için 2 – 4 sene arası süre verilse de bu teknolojinin sadece telefonlarla sınırlı kalmayıp elektrikle çalışan tüm aletler için kullanılabileceği söylenmekte. Ayrıca elektrik gücüyle çalışan araçların hayatımıza girmesi hem maliyet hem de çevre açısından dünyaya epey fayda sağlamaktadır.

3) Samsung Yapay İnsan Projesi NEON’u Tanıttı.

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung’un geçtiğimiz günlerde Twitter’ da yaptığı paylaşımlarla merak uyandıran yapay insan projesi NEON, Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2020’de kullanıcılarına tanıtıldı. Samsung Teknoloji ve İleri Araştırma Laboratuvarları tarafından geliştirilen yapay zeka destekli proje, gerçek bir insan gibi davranabilen ,duygu temelli tepkiler verebilen dijital bir avatar. Proje, STAR Labs’ın CORE R3 adını verdiği bir teknoloji sayesinde çalışıyor. CORE R3, kelime olarak Reality, Realtime ve Responsive anlamına geliyor

NEON, alışkın olduğumuz ses asistanlarından farklı olarak gerçek bir insan görünümünde ve ayrıca öğrenme, anı oluşturabilme gibi becerilere sahip. Makine öğrenme yeteneğine sahip olan NEON, kullanıcılar ile etkileşime geçtikte gelişerek bilgi haznesini genişletiyor. CES 2020 fuarında kurulan stantta STAR Labs, NEON’u bankacı, haber sunucusu gibi pek çok farklı kişilikte sergiledi. Samsung, Neonların ileride öğretmen, sağlık uzmanı veya kapıcı gibi mesleklerle toplumun çeşitli alanlarında hizmet edebileceğini ifade ediyor. Projenin deneme sürümünün bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bonus Haber: NextMind Sayesinde Bilgisayarı Düşünce Yoluyla Kontrol Edebileceğiz!

Modern teknolojide insan beyninin nasıl çalıştığını anlamak ve zihni bir yazılım gibi kullanabilmek amacıyla büyük servetler harcanıyor ve bu servetlerin yanında verilen emekler artık meyvesini vermeye başladı. Bilgisayarın düşünce yolu ile kontrol edilebileceği yeni ürün NextMind şirketi tarafından tanıtıldı. NextMind’ın tanıttığı ürün görsel korteksten gelen beyin sinyallerini eş zamanlı olarak dijital komutlara çevirebilen bir beyin – bilgisayar arayüzü servis ediyor.

Bünyesinde sensörler ve EEG bulunduran cihaz uzun batarya ömrüne ve aynı zamanda yapay zeka tabanlı yazılıma sahip. Ayrıca VR ve AR setlerine entegre edilebiliyor. Bu cihazı daha iyi anlayabilmemiz için biraz daha işlevinden bahsedecek olursak bilgisayar ekranında bir şeye odaklandığınızda gözleriniz bu görüntüyü beynin görsel korteksine iletirken devreye NextMind giriyor ve görüntüyle ilişik elektrik sinyallerin kodunu çözüyor. Sonrasında ise kullanılan cihazla iletişim kurup etkileşmesini sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir