MieS’le Haftaya Bakış #43

MieS olarak haftanın öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik.

1)Toyota’dan Uçan Otomobillere Dev Yatırım.


Geçtiğimiz günlerde Boeing ile birlikte uçan araçlar konusunda çalışmalara başlayan Porsche’nin ardından Toyota da uçan otomobiller için büyük bir yatırım yaptı.

Toyota’nın hedefi dikey iniş kalkış yapabilen dört kişi kapasiteli tam elektrikli bir elektrikli otomobil yapmak. Ayrıca bu otomobil tek şarj ile 241 kilometre mesafe kat edebilecek.

2) Facebook, WhatsApp’ta Reklam Göstermekten Vazgeçti.

Popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp şuanda Facebook çatısı altında faaliyet göstermeye devam ediyor. Facebook, WhatsApp uygulamadan gelir elde edemediğini öne sürerek 2018 yılında verdiği radikal kararla reklam satmayı planladığını açıklamıştı. O dönemlerde başkan yardımıcılığı görevinde olan Chris Daniels, WhatsApp üzerinden para kazanma düşüncelerinin WhatsApp hikayelerde reklam göstererek gerçekleştireceklerini belirtmişti.

Ancak bugünlerde yayınlanan Wall Street Journal imzalı bir rapora göre Facebook reklam gösterme fikrinden vazgeçmiş gibi duruyor. Raporda WhatsApp’a reklamları entegre etmenin yollarını bulmak için kurulan ekibin dağıtıldığı belirtiliyor.

3)Getir Silikon Vadisi’nden 38 Milyon Dolar Yatırım Aldı!

2015 yılında kurulan ve yeni bir pazar oluşturan Türk girişimi Getir, Silikon Vadisi’nin önemli yatırımcısı Michael Moritz’in dikkatini çekti. Şirket merkezine gelen Moritz, kişisel yatırım fonu Crankstart aracılığıyla 25 milyon dolar yatırım yaparken, Brezilya ve Türkiye’den bazı yatırımcılar da 13 milyon dolarlık ek fon sağladı. Getir, Seri A turunu toplamda 38 milyon dolarlık yatırımla tamamladı. Bu yatırım Getir’in hem yurt içi büyümesini hızlandırıp hem de yeni pazarlara açılması için kullanılacak.

Getir kurucusu Nazım Salur “Getir ile dünyada bir ilki gerçekleştirdik, bir pazar oluşturduk. Aldığımız yatırımlar, Türkiye’den çıkan bir fikrin elde ettiği başarıları perçinlememize ve yeni pazarlara açılmamıza destek olacak” dedi.

Bonus Haber: Tinder’ın Rus Rakibi Mamba, Türkiye’ye Geliyor.

40 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Rusya merkezli arkadaşlık platformu Mamba, Türkiye pazarına açılmaya karar verdiklerini belirtti. Tinder’a rakip olmayı amaçlayan Mamba Türkiye pazarı için 1 milyon dolarlık bütçe ayırdıklarını ifade ediyorlar.

Bunun yanı sıra 80 milyonluk nüfusta genç nüfusun yoğunluğunun yüksek olması Türk pazarını tercih etmelerindeki en önemli etmenlerden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir