MieS’le Haftaya Bakış #44

MieS olarak haftanın öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik

1)Spotify’a Hikayeler Özelliği Geliyor.

Müzik dinleme uygulaması Spotify, hikayeler özelliğini test etmeye başladı. Sosyal medyada Snapchat uygulamasıyla karşımıza çıkan hikayeler özelliği, Instagram uygulamasında da kullanılmasıyla hayatımızda yer edindi. Hikayeler özelliği bilindiği üzere 24 saatlik bir dilim için profilinizde görüntülenebilirken Spotify’da bu şekilde olacağı öngörülüyor.

Spotify’a eklenecek olan hikayeler özelliği diğer uygulamalardaki özellikleri taşıdığını belirtebiliriz. Öyle ki dairesel bir platformda kullanıcılar kendilerini ve çalma listelerini paylaşabilecek. Böylece kullanıcıların yeni müzikler keşfetmesi sağlanacak.

2)Üç Bin Yıllık Mumyanın Sesi Hayata Döndürüldü

Bilim insanları, 3 bin yıllık mumyalanmış Mısırlı bir rahibin sesini yapay ses telleriyle yeniden hayata döndürdü. Araştırmacılar, Nesyamun adındaki rahibin sesini CT tarayıcısıyla fotoğrafladıktan sonra üç boyutlu bir yazıcı ile ses yolunu kopyaladılar. Yapılan çalışmalar sonucunda ‘e’ sesli harfi benzeri bir ses elde edildi.  Araştırmacılar, bu başarının yumuşak dokunun çok iyi korunup, bozulmamış olması sayesinde olduğunu açıkladı.

Araştırmacılardan York Üniversitesi Arkeoloji Profesörü Joann Fletcher, yaptığı açıklamada Nesyamun’un ölümünden sonra sesinin duyulmasının hayattayken dile getirdiği isteklerden biri olduğunu düşündüklerini ve bu isteğin tabutunda yazılı olduğunu belirtti.

3)Glovo, Türkiye’den Çekiliyor

Son zamanlarda popüler hale gelen talep bazlı teslimat girişimlerinden biri olan Glovo ani bir kararla Türkiye’den çekilmeye karar verdiğini duyurdu. Glovo tarafından yapılan açıklamada Türkiye dahil dört ülkeden çekileceklerini, bu hareketin diğer ülkelerdeki operasyonlarına daha iyi odaklanmalarını sağlayacağı duyuruldu. Ayrıca Glovo, Türkiye gibi başarılı bir çalışma yürüttüğümüz ülke için böyle bir kararı vermek kolay olmadı diye de ekledi. Glovo’nun çekileceği diğer ülkeler ise; Mısır, Uruguay ve Porto Riko.

Glovo’nun çekileceğini duyurmasının ardından yerli bir teslimat şirketi olan Getir, Glovo’ya sektöre olan katkılarından dolayı teşekkür ederek Glovo çalışanlarına kapılarının açık olduğunu belirtti.

Bonus Haber: Martı Yeni Modeli Anadolu 1’i Tanıttı.

Gün geçtikçe daha çok görmeye başladığımız elektrikli scooter girişimi Martı, yeni modeli Anadolu 1’i gerçekleştirdiği bir basın toplantısında tanıttı. Şirket, Anadolu 1 ile yolculukları daha konforlu hale getirecek değişikliklerin yanı sıra yerli üretime de geçti. Yeni modelin motoru ve bataryası hariç nerdeyse tamamı yerli üretim.

Anadolu 1′ de dikkat çeken diğer bir özellik ise scooterın 15 dereceye kadar yokuş çıkabilmesi.  Ayrıca tümsek, çukur ve engebelerdeki titreşim minimum seviyeye indirilmiş. 250W motor gücü ile saate 25 kilometrelik bir hıza ulaşabilen yeni model optimal 18 kilometre hıza göre sabitlendi. Gece sürüşleri için far sisteminde güçlendirmeler yapılan modelde dayanıklı dolgu lastikler kullanılıyor. İstanbul Kart entegrasyonu üzerinde çalıştıklarını belirten Martı ekibine göre Anadolu 1’i mart ayından itibaren yollarda göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir