MieS’le Haftaya Bakış #45

MieS olarak haftanın öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik.

1)Huawei Sorumlusu Google’a Geri Dönmeyeceklerini Açıkladı.

ABD ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında yaşanan gerilimlerden etkilenen Huawei’ın yaklaşık olarak 6 ay önce Google uygulamalarına ve hizmetlerine erişimi ABD tarafından kesilmişti. Bu durum Huawei’i Google’a bağlı olmayan Android benzeri sistem yaratma zorunluluğunda bırakmıştı.

ABD ile Çin arasında imzalanan birinci aşama ticaret anlaşmasıyla iki ülke arasındaki gerginliğin azalması beklenirken Huawei sorumlusu yasakların kalkması durumunda dahi Google’a geri dönmeyeceklerini ifade etti. ABD’ye olan bağlılığını bitirmeyi amaçlayan Huawei, kendi ekosistemini geliştiriyor.

2)Mojo Vision, Artırılmış Gerçeklik Lensi Üzerinde Çalışılıyor!

Artırılmış gerçeklik gözlüklerine alternatif sunmak amacıyla artırılmış gerçeklik kontak lensi üzerinde çalışan Mojo Vision şirketi, Mojo Lensi şimdiye kadar yapılmış en küçük ve en yoğun dinamik ekran olarak tanımlıyor.

Çalışan prototipi hazır durumda olan ve geliştirme süreci devam eden lensin kullanıcının gerçek dünya görüşü üzerine bindirilen hareketli metin ve grafikler, 14.000 ppi’nin (Pixel-per-inch/İnç başına düşen piksel) üzerinde bir piksel aralığında olduğu belirtiliyor. Yapısında çeşitli sensörler bulunduran lensin prototipi kablosuz olarak şarj edilebiliyor.

3)Teknoloji Devleri Çalışanlarının Çin’e Seyahat Etmesini İstemiyor.

 Dünya tarafından büyük bir salgın olarak değerlendirilen Corona virüsü 18 farklı ülkede görülmesinin yanı sıra 100’den fazla kişinin can kaybına sebep oldu. Önemli teknoloji şirketlerinden bazıları ise çalışanlarını korumak amacıyla önlem almış bulunmakta. Bu şirketler arasında bulunan Facebook, Microsoft, Google gibi şirketlerin Çin’de yaşayan çalışanlarının evden çalışmaya devam edeceklerini açıkladılar.

Bunun yanı sıra üretiminin büyük bir bölümünü Çin’de gerçekleştiren Apple çalışanlarının Çin seyahatlerini kısıtladığı ve ancak kritik durumlarda Çin’e gidilebileceğini belirtti. Ayrıca bahsedilen teknoloji şirketleri çalışanlarının Çin’e seyahatlerini yasakladı.

Bonus Haber: 117 Yeni Emoji Unicode Konsorsiyumu Tarafından Onaylandı!

Günümüzde insanların birçoğu kendilerini ifade ederken emojileri kullanıyor. Emojilerin çeşitliliği ile kendilerini daha iyi anlatabileceğini belirten kullanıcıları sevindirecek 117 yeni emoji ekleniyor. Unicode Konsorsiyumu tarafından onaylanan emojiler içerisinde çeşitli hayvanlar ve farklı objelere ek olarak cinsiyetten bağımsız emoji seçenekleri dikkat çekiyor. Dikkat çeken emojilerden biri olan noel babanın yanına Mrs.Claus ve Mx.Claus seçenekleri getirilerek daha kapsayıcı bir cinsiyet kümesi oluşturuldu. 

Bunlara ek olarak smokinli kadın, gelinlikli erkek, trans bayrağı gibi emojiler eklenerek cinsiyet ayrımını ortadan kaldırılmaya çalışıldığı gözlemleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir