MieS’le Haftaya Bakış #46

MieS olarak haftanın öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik.

1)Netflix Deneme Sürümünü Türkiye’de Kaldırdı!

Dijital yayın platformu Netflix aboneliğini başlatan kullanıcılar için ücretsiz olarak bir aylık deneme süresi veriyordu. Ancak son günlerde yapılan açıklamaya göre Netflix Türkiye için deneme sürümünü iptal ettiğini açıkladı. Netflix Türkiye sitesinden deneme süresini başlatmak isteyen kullanıcılar artık böyle bir seçeneğin olmadığını görüyor.

Netflix konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Netflix olarak Türkiye’de yeni üyeler kazanmak ve onlara harika bir Netflix deneyimi sunmak için farklı kampanyalar planlıyoruz.” dedi.

2) Alibaba Corona Virüse Karşı Tedarik Platformu Kurdu!

Alibaba Group yaptığı açıklamada Corona virüsünün  yayılmasını yavaşlatmak için harekete geçti.  Bu amaçla her büyüklükteki medikal ürün tedarikçisi ile Çin’deki sağlık personellerinin buluşabileceği Küresel Doğrudan Tedarik Platformu isimli platformu kurdu. Platform, 142.8 milyon dolar (1 milyar Çin yuanı) büyüklüğünde bir fonun şeffaf ve verimli bir şekilde kullanılmasına imkan sağlayacak.

Tedarik platformu, hem büyük toptancılar hem de küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) ile köprü görevi görecek. Hastanelerden alınan bilgiler vasıtasıyla maske, tıbbi eldiven, koruyucu elbise ve gözlük gibi ihtiyaç duyulan medikal ürünlerin özelliklerine, modeline ve miktarına platform üzerinden erişilebiliyor. Tedarikçiler teklif etmek istedikleri ürünler ile ilgili bilgileri paylaşacak ve ardından Alibaba onayından geçip tedarik süreci başlayacak.

3) Nike’ın Tartışma Yaratan Ayakkabısı Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda Yasaklandı!

Spor ayakkabı teknolojisinin ilerlemesiyle üretilen ayakkabıların kullanan kişinin performansında büyük etkiler yaratabildiği gözlemlendi. Öyle ki bu durum teknolojik doping olarak değerlendirilirken haksız rekabete neden olabileceği belirtildi. Nike’ın Vaporfly serisindeki bir ayakkabı ise bu önlemlerin alınmasını sebep olan ayakkabıların önde geleniydi.

Teknolojik dopinge karşı önlem almak amacıyla Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda yasaklanan Nike’ın Vaporfly serisinin yanında tabanları 40 milimetreden kalın olan ayakkabılar ve tabanlarına birden fazla karbon fiber plaka veya benzer bir gömülü tabaka dahil edilenler yarışlarda kullanılmaması kararı alındı.

Bonus Haber: Geleceğin Yapay Meyvelerini Üreten Proje: Neo Fruit!

İklim kriziyle oluşan kuraklık ve sel ekstrem hava olayları, nüfusun dengesiz büyümesi gibi durumlar arz talep dengesinde sapmalara yol açıyor. Bu sorunla başa çıkmak için çeşitli çözüm önerileri sunuluyor. Bunlardan biri ise Meydan Levy’nin Neo Fruit Projesi. Bu proje geleceğin yapay meyvelerini üretmeye yönelik bir öngörü sunuyor. Sürekli artan insan nüfusunu beslemek, için yeni yollar arayan ve beslenmeyi iyileştirmek için gıda takviyeleri kullanmaya kıyasla daha cazip bir fırsat sunmayı hedefleyen proje kapsamında vitamin ve mineral kokteyli ile doldurulmuş beş yenilenebilir yapay meyve tasarlandı.

Meyveler organik bir bileşik olan yarı saydam selülozdan 3B basılmış kılıflara sahip. İçine farklı renk ve tatlara sahip besin değeri yüksek sıvılar enjekte edilen kılıflar Levy tarafından 4B baskı olarak tanımlanıyor. Sebebi ise 3B baskı aksine yazıcıdan çıktıktan sonra değişime uğraması olarak belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir