MieS’le Haftaya Bakış #47

MieS olarak haftanın öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik.

1)IKEA, Mağazalarına Ulaşmak İçin Harcanan Süreyi İndirime Çeviriyor!

IKEA mağazalarının şehir merkezlerinin uzağında yer almasından dolayı mağazalara ulaşmak uzun bir yolculuk gerektirebiliyor. Bunu fırsata çeviren IKEA reklam ajansı Memac Ogilvy ile gerçekleştirdiği son kampanyasında Dubai’deki mağazasında mağazaya ulaşmak için yolda geçirilen zamanı paraya dönüştürüyor! Müşterilerin mağazaya gelirken harcadıkları zaman ise Google Haritalar zaman çizelgesi ile ölçülüyor. Ölçülen süre para birimine çevrilirken Dubai’deki maaş ortalaması dikkate alınıyor.

IKEA bu kampanyayla ilgili, “Müşterilerimizin çabalarını, bize ulaşmak için harcadıkları süre boyunca geri ödeyerek ödüllendirmenin doğru olduğunu düşünüyoruz. Bu, Dubai halkın her dakikasını en yararlı şekilde geçirmesine yardımcı olma şeklimiz.” dedi.

2) Yüz Tanıma Sistemi ile Hastalık Tespiti Yapılacak.

20 yıla yakın süredir yüz tanıma sistemleri üzerine akademik çalışmalar yapan Türk bilim insanı Doç. Dr. Sadi Vural her hastalıkta yüz ifadelerinde, mimiklerde ve ciltte değişen noktaların olduğunu belirterek yüz tanıma çözümleri ile hastalıkları tespit edebileceklerini ifade etti.

Öncelikli olarak alzheimer hastalığına odaklanan Vural, yüzde 85 oranında hastalığı tespit edebildiğini belirtti. Bu teknolojinin 2 yıl içerisinde akıllı telefonlar için bir uygulama olarak sunulacağını ve telefonların artık birer X-Ray ve MR cihazı olabileceği de vurgulandı.

3) IMDb TV 20 Disney Yapımının Yayın Haklarını Satın Alarak Ücretsiz Yayın Platformundan İzleme Fırsatı Sundu.

Dünyadaki tüm ülkelerin ve tüm dönemlerin sinema ve televizyon filmleri hakkında bilgiler barından çevrimiçi bir veri tabanı olan IMDb, yaptığı açıklamayla nostalji tutkunlarını sevindirdi. Açıklamaya göre, şirketin bünyesindeki ücretsiz dijital yayın platformu olan IMDb TV 20 adet Disney yapımının yayın haklarını satın aldı.

 Bu dizilerden biri olan Lost, ücretsiz yayın platformundan izlenebilecek. Ayrıca Desperate Housewives , Malcolm in the Middle  ve My So-Called Life isimli ikonik diziler de ücretsiz yayınlanacaklar listesinin içinde yer alıyor. Dizilerin yayın tarihlerinin farklı olacağını belirten şirket, Lost dizisini final bölümünün 10. Yıl dönümü olan 1 Mayıs tarihinden itibaren yayına açacak. Disney yapımlarının IMDb TV’de yayınlanacak olması platformun ziyaretçi sayısının artmasına katkı sağlayabileceğini akıllara getiriyor.

Bonus Haber: Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Ulusal Siber Güvenlik Yarışması Düzenlenecek!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Trabzon’da Ulusal Siber Güvenlik Yarışması düzenlenecek. Yarışmaya katılacak olan lise ve ortaokul öğrencileri arasında kazanan kişiye “Beyaz Şapkalı Hacker” unvanı verilecek. Milli Eğitim Bakanlığının siber güvenlikte farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlediği yarışmada güvenlik açığı bulup bu açığı kötü niyetle kullanmayan 3 öğrenci ise dizüstü bilgisayarla ödüllendirilecek.

Bakanlık 81 ilin milli Eğitim müdürlüğüne yazılı olarak duyurdu be yarışma şartnamesi okullarla paylaşıldı. 15 Nisan’a kadar yarışmayı başvuruya açan bakanlık, jürilerin 30 Nisan’da Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğünde ön eleme yapılacak. Ön elemeyi geçen öğrenciler 8-9 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Ulusal Siber Güvenlik Yarışması’na katılmaya hak kazanacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir