MieS’le Haftaya Bakış #49

MieS olarak haftanın öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik.

1) Google, Telefon Üretimini Çin’den Çekiyor!

Son zamanlarda Çin ve ABD arasında yaşanan gerginliğin ardından Google, telefon üretimi için kullandığı fabrikalarının bazılarını Vietnam’a taşımaya karar vermişti. Bir de bu sorunun üzerine Corona virüsünün eklenmesinin ardından Google, Çin’den taşınma sürecini hızlandırmaya karar verdi.

Her ne kadar Google’ın yıllık telefon üretimi ve satışı yüksek seviyelerde olmasa da büyük bir teknoloji devinin Çin’den ayrılma kararı alması Çin için epey olumsuz bir durum.

2)WhatsApp ile Ödeme Dönemi Başlıyor.

Hazır giyim markası Sefamerve ve ödeme sistemleri alanında teknolojilere sahip Mastercard, WhatsApp ile ödeme sağlayan bir iş birliğine gitti. Bu iş birliği sayesinde Sefamerve müşterileri WhatsApp üzerinden siparişlerini verebilecek ve ödemelerini de Masterpass ile aynı uygulama üzerinden tamamlayabilecek. Bu sayede daha hızlı ve kolay sipariş verme ve ödeme yapılabiliyor.

Mastercard ve Sefamerve arasında gerçekleştirilen iş birliği ile ilgili konuşan Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, Masterpass’in sohbet tabanlı alışveriş uygulamalarına entegrasyonu konusunda Avrupa ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirtti. Sefamerve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Metin Okur ise sosyal ticaretin önümüzdeki beş yıl içerisinde dengeleri değiştireceğinin üstüne değindi. Benzer uygulamaları da önümüzdeki günlerde daha çok görmeye başlayabiliriz.

3) Martı Elektrikli Bisiklet Kiralamaya Başladı

İstanbul’daki yoğun trafikten mustarip insanların genellikle tercih ettiği elektrikli scooter hizmeti Martı özellikle son dönemlerde daha çok tercih edilmeye başlandı. Kullanımı için herhangi bir belge gerektirmeyen ve uygulama vasıtasıyla kullanılan Martı, trafiksiz bir yolculuğun yanında çevre dostu bir hizmet sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde Anadolu 1 modelini kullanıma sunan Martı, şimdi ise elektrikli bisiklet kiralamaya başladı.

Volta markasının bisiklet modelini kullanan Martı, ilk olarak Fenerbahçe-Bostancı Sahil hattında hizmet vermeye başladı. Açılış ücreti 1,99 TL olarak belirlenen bisikletin her dakika için kullanım ücreti diğer modellerde olduğu gibi 0,59 TL. Uzun yolculuklar için iyi bir alternatif olan elektrikli bisikletin farklı lokasyonlarda hizmet vereceği hakkında henüz bir bilgi yok.

Bonus Haber: Rusya Savunma Bakanlığı’nın sitesi Türk hackerlar tarafından hacklendi.

Türkiye ve Rusya arasında son günlerde yaşanan ciddi gerginliğin sonunda bir grup Türk Hacker, Rusya Federasyonu’nun Savunma Bakanlığı’na ait internet sitesini hackleyerek siteye İstiklal Marşı’nı ve “Her Türk Asker Doğar” yazısını ekledi.

Olay başta sosyal medya olmak üzere pek çok yerde gündem oldu ve site bir süre sonra kontrol altına alındı. Her ne kadar bir süreliğine erişim kesilse de sonunda Savunma Bakanlığı’nın sitesi eski haline döndü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir