MieS’le Haftaya Bakış #51

MieS olarak haftanın öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik.

1) Google Haritalar’a Restoran Menü Analizi Özelliği Geldi!

Google’ın navigasyon uygulaması olarak karşımıza çıkan popüler hizmeti Haritalar’a işlevselliği daha çok arttıracak özellikler eklendi. Google Lens hizmetinin sahip olduğu menü analiz edebilme ve popüler yemekleri işaretleyebilme özellikleri şimdi ise Google Haritalar’a entegre edildi. Eklenen özellik sayesinde Haritalar üzerinden restoran sahipleri ve müşterilerin ekleme yapabildiği restoran ve menü görselleri daha etkileşimli hale gelmiş oldu.

Android platformu üzerinde Google Haritalar kullananlar artık bir restorandaki menüde bulunan popüler yemekleri “Yemekleri Keşfet” bölümüne tıklayarak turuncu renkle çizilmiş bir şeklide görebilecekler. Bu özellik bir restorana gitmeden orası ile ilgili ön bilgi almamıza imkân sağlıyor. Henüz sadece Android platformunda kullanılabilen özelliğin  iOS platformuna ne zaman geleceği hakkında bir bilgi yok.

2) İnternetsiz Ödeme Sistemi Geliştirildi!

Hindistan’ın yerli telefon üretim firmalarından Lava, kendi ödeme uygulamasını duyurdu. Lava Pay isimli ödeme uygulamasının dikkat çeken yanıysa diğer dijital ödeme sistemlerinin aksine internet bağlantısına ihtiyaç duymadan işlemin gerçekleşmesi diyebiliriz. Lava’nın ürün müdürü Tejinder Singh’ın yaptığı açıklamada bulunan çözümün piyasa tarafından kabul edilmiş olmasını ve insanların ilerleyen dönemlerde para transferlerinin şekil değiştireceğini dilediklerini aktardı.

Yeni üretilecek olan Lava akıllı telefonlarda ön yüklü olarak geleceği belirtilirken şuanki kullanıcılarınsa ülkedeki servis noktalarından birine giderek uygulamayı telefonlarına yükletebilecekleri belirtildi. Ödeme uygulaması Lava Pay’de para göndermek veya ödeme yapmak içinse kullanıcılar alıcının telefon numarasını girecekler ve gönderilecek miktarı belirttikten sonra para transferi için gerekli olan şifreyle birlikte istedikleri işlemi gerçekleştirebilecekler.

3) Bill Gates Microsotf’un Yönetim Kurulundan Ayrıldı!

Yıllar önce Microsoft’un CEO’luk görevini Satya Nadella’ya devretmiş olan Bill Gates, bu hafta itibariyle yönetim kurulundan da ayrıldı. Son zamanlarda yönetim kurulunda pasif bir rol alan Bill Gates’in bu hareketi yakın çevrelerce beklenen bir hamleydi. Bill Gates şimdi 2000 yılında kurmuş olduğu “Bill and Melinda Gates Vakfı“ndaki çalışmalarında daha da aktif rol alacak. Son zamanlarda teknolojik gelişmelerden çok dünyayı saran Corona virüsü hakkında açıklamalar yapan Bill Gates’in özellikle bu alanda çalışmalarına ağırlık vereceği tahmin ediliyor.

Ek olarak Bill Gates’in Microsoft’tan ayrılmış olması tamamen Microsoft’u bıraktığı anlamına gelmiyor. Bill Gates, Satya Nadella’ya danışmanlık yapmaya devam edecek. Ayrıca Bill Gates’in yaptığı hayır işleri hakkında bilgiye sahip olmayanlar hazırlanmış olan bu Netflix belgeselini izleyebilirler.

Bonus Haber: WhatsApp’a Otomatik Mesaj Silme Özelliği Gelebilir!

WhatsApp mesajları otomatik silme özelliğini test ediyor. Bu özellik sayesinde gönderilen mesajın istediğiniz süre sonrasında otomatik olarak ortadan kaybolabilmesini sağlayabileceksiniz.

Bu özellik aslında pek çok uygulamada kullanılan bir özellik olduğu için kullanıcılar çok yabancı olmayacaklardır. Gönderilen mesajlar otomatik silinme özelliğine sahipse gönderildiği saat bilgisinin yanında bir de saat sembolü görünecek. Özelliğin ne zaman yayına alınacağı ise henüz açıklanmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir