MieS’le Haftaya Bakış #52

MieS olarak haftanın öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik.

1) Yemeksepeti Temassız Teslim Seçeneği Sunuyor!

Küresel bir sorun olan korona virüs ülkemizde de gün geçtikçe yayılmaya devam ediyor. Evlerinden çıkmak istemeyen vatandaşlar olabildiğince temastan da kaçınmaya çalışıyorlar.

Teması azaltmak isteyen şirketlerden Yemeksepeti ve Yemeksepeti’nin market alışveriş uygulaması Banabi hem kuryelerinin hem de kullanıcılarının sağlığını düşündüğü için uygulamaya temassız teslim seçeneğini ekledi. Bu güncelleme kapsamında gelen siparişler kapıya asılıyor. 

2) Facebook COVID-19 Bilgi Portalı Oluşturuyor.

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya hızla yayılan Korona virüsü herkesin odak noktası olduğu bu günlerde sosyal medyada pek söylentinin yayılmasıyla doğru bilgi bulmak zor hale geldi. Kullanıcılarına güvenilir ve sağlıklı bilgi akışı sağlamak isteyen Facebook,  platformdaki “Haber Akışı” bölümüne güvenilir bilgilerin yer alacağı COVID-19 Bilgi Portalı ekleyeceğini açıkladı. Portal, virüs gündemini hızlı ve kolay bir şekilde takip etmenize yardımcı olacak.

COVID-19 Bilgi Portalı, küresel sağlık kuruluşlarından ve ulusal sağlık otoriteleri tarafından elde edilen bilgileri gerçek zamanlı ve güncel olarak gösterecek. Ayrıca kullanıcılar salgınla ilgili makale, video ve verilere de portal üzerinden erişim sağlayabilecek. Platform içerisinde virüsten nasıl korunabileceğiniz ya da yayılmasını nasıl önleyebileceğinizi anlatan içerikler de bulunacak.  Portal hizmetinden yararlanmak isteyen kullanıcıların “Haber Akışı” bölümünün en üstünde yer alacak olan “Coronavirüs (COVID-19) Bilgi Merkezi” uyarısı altındaki “Takip Et (Follow)” butonuna tıklamaları yeterli olacak.

3) Netflix Avrupa’da Görüntü Kalitesini Düşürmeye Karar Verdi.

Korona virüs salgının etkili olduğu ülkelerde, ülke nüfusunun çoğu evde zaman geçirmek durumunda kalıyor. Hem evden çalışmanın etkisi hem de okulların tatil olması sebebiyle evlerinden zorunlu ihtiyaçlar dışında çıkmayan insanlar vakitlerini daha keyifli kılmak için Netflix’e başvuruyor. Bu da internette yoğunluğun oluşmasına sebep oluyor.

Oluşan bu yoğunluğun Avrupa’daki internet altyapısında ciddi sıkıntılara yol açabileceğini düşünen Netflix, Avrupa’da bit hızlarını geçici olarak düşüreceğini açıkladı.  Bu da görüntü kalitesinin bir miktar düşeceği anlamına geliyor. Netflix, bit hızlarını ne kadar düşürdüğünü  henüz açıklamadı. Bununla birlikte Breton, kullanıcıların video içerikleri HD yerine standart çözünürlükte izlemeleri için çağrıda bulundu.

Bonus Haber: BrewDog, El Dezenfektanı Üretecek!

İngiltere’de bira üretim firması olan BrewDog, Corona virüsü salgını boyunca el dezenfektanı üretmeye başladığını açıkladı.

Duyuruyu sosyal medya hesabından “Mümkün olduğunca fazla insanın güvende kalması için her şeyi yapmaya hazırız.” şeklinde yapan firma ürettiği dezenfektanları ücretsiz olarak dağıtacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir