Pazarlamanın 4P’ si

Pazarlamanın 4P’ si, pazarlama departmanlarının kullandığı ve pazarlama için olmazsa olmaz diyebileceğimiz en önemli stratejidir. Günümüzde pazarlama için lider kabul edilen Philip Kotler tarafından literatüre kazandırılmıştır. Adını Product (ürün), Price (fiyat), Place (dağıtım), Promotion (tutundurma) kelimelerinin baş harflerinden almıştır. Şimdinin piyasa durumunu göz önünde bulundurduğumuzda şirketler arası rekabetin sürekli bir artış içinde olduğunu gözlemleriz. Bundan dolayı şirketlerin sadece ulusal pazarda kalarak ayakta kalacağını düşünemeyiz. Hal böyle iken şirketlerin uluslararası pazarda boy göstermeleri gerekmektedir. Bu pazarda bulunmak her babayiğidin harcı değildir tabii ki. Bu pazarda tutunmak için karşımıza pazarlamanın 4P’ si çıkıyor. Haydi gelin şimdi pazarlamanın 4P’ sini inceleyelim.

Philip Kotler
Philip Kotler

Ürün (Product):

En yalın tabiriyle nesne olan ürün, pazarlama karmasının ana ögesi olmakla beraber kalite tasarım ve marka gibi birtakım ögeleri de içerir. Ürün pazara ulaşırken belirli bir plan doğrultusunda ilerler. Bu plan, ürünün pazara nasıl ulaşacağı ve ürün özelliklerinin ne olacağına karar vermek gibi basamaklar içerir. İşte bunlar ve buna benzer işlemler 4P içerisindeki ürüne ait görevlerdendir.

Product

Fiyat (Price):

Ürün aşamasını geçtiğimizde yani artık elimizde bir ürün olduktan sonra bir sonraki hedefimiz bu ürüne bir fiyat biçmektir. Bu fiyat aralığına elbette kafamızdan bir değer veremeyiz. Bu değeri verirken belirli hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi ürünümüzü oluştururken bizim cebimizden ne kadar çıktığıyla ilişkili olmasıdır. Yani bize maliyetidir. Kimse bir ürünün maliyetinin çok altında satılmasını istemez ya da bu miktar maliyetinin çok üstünde olursa, hiçbir tüketici bu ürüne rağbet göstermez. Yani öyle bir değer belirlenmelidir ki hem tüketici hem de üretici düşünülmelidir. Kısacası alan razı veren razı durumunda olmalıdır 😊. Bu olayı Kotler de “Dikkat edilmesi en önemli noktanın satıcının satmak isteyeceği fiyat ile alıcının ödeme yapmak için razı olacağı noktanın bulunmasıdır.” diye özetlemiştir.

Price

Dağıtım (Place):

Fiyattan sonraki aşama dağıtım aşamasıdır. Dağıtım, ürünün tüketiciler tarafından satın alındığı noktadır. Dağıtımın amacı ürünün doğru zamanda ve doğru yerde tüketici ile buluşmasıdır. Bunun aksi bir durumda müşteriler başka seçeneklere yönelmek isteyecektir. Tüketici bir ürüne ihtiyacı olduğu zaman onu en hızlı şekilde ve en yakın yerden
temin etmek isteyecektir. Eğer sizin pazarınız çok iyi bir şekilde yayılım göstermiş ise daha büyük bir kitleye hitap edeceksinizdir. Bu da dağıtımın ne kadar önemli bir faktör olduğunu göstermektedir.

Place

Tutundurma (Promotion):

Dağıtımdan sonraki aşama tutundurma aşamasıdır. Ürünümüzün sürekli tüketiciler tarafından göz önünde olması çok önemlidir. Bu elbette gün geçtikçe artan rekabet ortamından dolayı pek kolay gözükmeyebilir fakat ürünümüz sürekli tüketicilerin gözü önünde olmalıdır. Bunu da ürünümüzü güzel bir şekilde tanıtarak sağlayabiliriz ve bu sayede ürünümüz uzun süre kalacak daha sonra yeniliklerle ürünün pazarda kalma süresini arttırabiliriz.

Promotion

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir