MieS’le Haftaya Bakış #48

MieS olarak haftanın öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik.

1) Makine Öğrenme Kullanımı ile Antibiyotik Geliştirildi!

Günümüzde makine öğrenme kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. Şimdilerde ise sağlık sektöründen yeni gelişmeler gündemimize geliyor. MIT’den bilim insanları, antibiyotik geliştirebilecek bir makine öğrenme algoritması geliştirdiklerini belirtti. Bu algoritma ile geliştirilen antibiyotik, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “kritik” olarak belirtilen iki bakteriye karşı çözüm oldu.

Algoritmanın geliştirilme sürecinde yaklaşık 2500 ilacın ve doğal bileşiğin atomik ve moleküler özellikleri bakterilerin büyümesinin ne kadarını durduğunun verisi elde edildi. Geliştirilen algoritma, iyi antibiyotikler için hangi moleküllerin özelliklerinin gerektiğini öğrendikten sonra hastaların tedavisinde kullanılmak amacıyla 6000’den fazla bileşik verisinin bulunduğu bir kütüphanede çalışmaya başladılar. Algoritma mevcut antibiyotiklerdense yeni bileşiklere odaklandı.

2) Twitter Yalan Haberle Mücadele İçin Yeni Bir Özellik Üzerinde Çalışıyor!

Sosyal medya platformu Twitter, yalan haberle mücadelesini güçlendirmek amacıyla yanıltıcı ve yalan haberlerin altına turuncu renkte uyarı iletisi ekleyeceğini belirtti. Her gün milyonlarca kişinin paylaşım yaptığı platformda yalan ve yanıltıcı haberleri engellemek elbette ki kolay bir iş olmayacak.

Dolayısıyla yalnızca politikacılar ve kamuoyunda tanınan figürler tarafından paylaşılan haberler için bu uygulama devreye girebilir. Bu kararın alınmasında topluluk kurallarını ihlal eden politikacıların etkisinin bulunduğu ifade edildi. Test edilen özellik hakkında Twitter sözcüsü, özelliğin tüm kullanıcılara sunulup sunulmayacağının henüz kesin olmadığını ifade etti.

3) İş Bankası ve Koç Üniversitesi Yapay Zekâ Uygulama ve Araştırma Merkezi Açıyor.

Türkiye İş Bankası ve Koç Üniversitesi yapay zekâ alanında ileri düzeyde çalışmalar yapmak için Yapay Zekâ Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruyor. Merkez, ülkemizdeki bilimsel ve akademik faaliyetlere de katkıda bulunmayı amaçlıyor. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, küresel ölçekte değer yaratabilmek ve rekabet edebilmek için, üniversiteler ile iş dünyası ve özel sektör arasındaki iş birliğinin öneminin artığını vurguladı.

Türkiye’de ilk kez bu ölçekte bir yapay zekâ merkezinin hayata geçirildiğinin altını çizen Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, merkezin araştırma, eğitim ve sanayi iş birliği konularında Türkiye’de öncü bir kurum olmayı hedeflediklerini de belirtti. Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin çatısı altında kurulan merkezde, başta bilgisayar, elektrik ve elektronik mühendislerinden oluşan öğretim üyeleri olmak üzere, doktora ve yüksek lisans öğrencileri görev yapacak. Merkez bünyesinde ayrıca üniversite-sanayi iş birliğine katkı sağlanması için Yapay Zekâ Sanayi Destek Kurulu da oluşturulacak.

Bonus Haber: Microsoft, Word, Excel ve PowerPoint’i Tek Uygulamada Bir Araya Getirdi.

Microsoft, Android kullanıcıları için Office uygulamasını geliştirdi. İhtiyaç duyulandan fazla uygulama kullanımı telefonlarımızda yer kalmamasına sebep olup birçok kullanıcıyı rahatsız ediyor. Bu durumun önüne geçmek için Microsoft, özellikle iş hayatında fazla kullandığımız Word, Excel ve PowerPoint’i tek bir çatı uygulamada bir araya getirdi.

Belgeleri okuma ve düzenleme gibi temel işlevlerin yanı sıra hızlı bir şekilde not almayı da sağlıyor. Windows10’un Yapışkan Notlar isimli uygulaması ile senkronize olan uygulama daha kolay ve hızlı not alma imkânı sağlıyor. Uygulama; metin tarama, PDF’leri okuma ve imzalama gibi özelliklere de sahip. Uygulamanın İOS kullanıcıları için ne zaman aktif edileceği henüz bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir